Rafał Sawicki mistrzem Polski

W Rybniku zakończyły się mistrzostwa Polski w match racingu. Zwyciężył Yacht Club Sopot - Rafał Sawicki, Piotr Szwoch i Adam Kajzer, pokonując w finale załogę Szymona Szymika. Obrońca tytułu, Marek Stańczyk z Rainmaker Racing Team zajął 3. miejsce.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Załoga klubu Yacht Club Sopot Materiały prasowe / MT Partners / Robert Hajduk / Na zdjęciu: Załoga klubu Yacht Club Sopot

Przez 3 dni 11 załóg z Polski, Niemiec i Danii walczyło w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w match racingu. Przez pierwsze 2 dni rozegrano 55 wyścigów w systemie każdy z każdym. Dwa czołowe miejsca zajęły faworyzowane załogi, broniącego tytułu Marka Stańczyka i najwyżej rozstawionego Łukasza Wosińskiego, natomiast o pozostałe 2 miejsca, premiowane awansem do półfinałów, walkę stoczyły aż 4 załogi Sawickiego, Szymika, Jacobsena i Jabłkowskiego. Ostatecznie dopiero dwa kończące rundę mecze zdecydowały o pełnym składzie w półfinałach.

Stańczyk jako zwycięzca eliminacji miał prawo wyboru przeciwnika i zdecydował się na załogę Szymika.

- Wybraliśmy Szymona do półfinałów, ale okazało się, że dzisiaj był bardzo dobrze dysponowany i przegraliśmy 1-3. Przegrywając 3 wyścigi nie można mówić o przypadku czy pechu, Szymon po prostu doskonale żeglował - skomentował Stańczyk.

W drugim półfinale Wosiński nie dał rady pokonać coraz lepiej pływającego Sawickiego i uległ również 1-3.

ZOBACZ WIDEO Adam Warchoł ma dopiero 16 lat, a jest już wicemistrzem Polski i marzy o igrzyskach w Tokio

- To nie był nasz dzień, takie dni, że nic nie wychodzi się zdarzają, szkoda że nam trafił się akurat w najważniejszym finałowym dniu - podsumował Wosiński.

Mecz o trzecie miejsce to pewna wygrana 2-0 Stańczyka z Wosińskim.

- Bardzo się cieszymy że wracamy do domu z medalem, inaczej długi powrót do Giżycka byłby bardzo ciężki. Gratulacje dla Rafała i Szymona, a ja przyzwyczaiłem się do tego Pucharu przez ostatnie lata, więc zapowiadam ostrą walkę w kolejnym roku! - dodał Marek Stańczyk.

Finał rozgrywany do 3 wygranych przyniósł wiele emocji. Zmienny wiatr dodawał dramaturgii do pojedynku Sawickiego z Szymikiem. Sawicki dość pewnie objął prowadzenie 2-0, ale wtedy Szymik "obudził się" wygrywając zdecydowanie kolejny wyścig. Czwarty wyścig był bardzo wyrównany, prowadzenie zmieniało się kilka razy a jachty wpadły na metę prawie jednocześnie na przeciwnych halsach. Dopiero decyzja arbitrów zdecydowała o wygranej Sawickiego i rozstrzygnięciu całego finału 3-1 na jego korzyść.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się po ośmiu latach ponownie wygrać mistrzostwa Polski. Nie było to proste, bo mało pływaliśmy w match racingu w tym roku, ale jak zdecydowaliśmy się wystartować to plan był taki aby wygrać. Jestem zaskoczony postawą Szymona, wygrał z Markiem i postawił nam bardzo trudne warunki w finale. Dla mnie to był powrót do przeszłości i oby więcej takich regat w starym stylu Polish Match Tour, czyli świetna rywalizacja, super organizacja oraz doskonała atmosfera i zabawa na brzegu. Bardzo nam się podoba i tym bardziej zadowoleni wracamy do Gdyni z Pucharem Dominika Domana Niśkiewicza - podsumował szczęśliwy Rafał Sawicki.

- Cieszymy się bardzo, tym bardziej, że jest to pierwszy medal mistrzostw Polski w match racingu w naszej karierze. Emocje takie jakbyśmy wywalczyli złoto! - śmieje się Szymik.

- Oczywiście lekki niedosyt pozostaje, gdyż finałowe mecze z Rafałem były bardzo ciasne i prowadzenie zmieniało się kilka razy, na co wpływ miały przede wszystkim warunki wiatrowe. W tym miejscu chciałbym podziękować mojej załodze oraz wszystkim, którzy trzymali za nas kciuki! - dodał.

Końcowe wyniki mistrzostw Polski:

1. Rafał Sawicki, Piotr Szwoch, Adam Kajzer - Yacht Club Sopot
2. Szymon Szymik, Oskar Śleziona, Adam Kominek - Szymik Racing
3. Marek Stańczyk, Michał Szmul, Jakub Pawluk - Rainmaker Racing Team
4. Łukasz Wosiński - Delphia Sailing Team
5. Felix Jacobsen - Future Racing Team
6. Szymon Jabłkowski - OKŻ Match Racing Team
7. Paweł Ejsmont - THIS1
8. Maciek Cylupa - PMT MT Partners
9. Piotr Harasimowicz - HRM Racing Team
10. Tobiasz Zajączkowski – Majer Marine
11. Jens Hartwig - Hartwig Match Team

Nad sprawnych przebiegiem regat czuwała komisja regatowa składająca się z 4 sędziów i 4 międzynarodowych arbitrów obserwujących wyścigi na wodzie i rozpatrujących protesty natychmiast nakładając kary w przypadku przekroczenia przepisów.

Partnerami regat było Miasto Rybnik, D.A.D oraz AVA, Harken, Bryt Sails, THIS1, wodoaktywni.com oraz targi Wiatr i Woda. Organizatorem regat była firma MT Partners i Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego - Polish Match Tour. Bazą regat była przystań Rybnickiego Klubu Żeglarskiego im. Kpt. Pierożka przy ulicy Rudzkiej.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Polish Match Tour to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych. Rozgrywany jest od 2007 roku na różnych akwenach. W sezonie 2017 cykl składa się z 7 imprez, rozgrywanych na akwenach w Szczecinie, Świnoujściu i Rybniku. Cykl organizowany jest przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×