Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Marit Bouwmeester oraz Peter Burling najlepszymi żeglarzami 2017 roku!

8 listopada w czasie uroczystej Gali World Sailing odbyło się wręczenie nagród Rolex World Sailor of the Year, Pucharu Bepe Croce oraz nagrody Prezydenta World Sailing za wkład w rozwój i promocję żeglarstwa President's Developement Award.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Marit Bouwmeester z nagrodą dla żeglarki roku 2017 Materiały prasowe / Eder Acevedo / World Sailing / Na zdjęciu: Marit Bouwmeester z nagrodą dla żeglarki roku 2017
Zdobywczynią tytułu Rolex World Sailor of the Year wśród kobiet została Marit Bouwmeester z Holandii, która jest aktualną mistrzynią olimpijską, mistrzynią świata i Europy w klasie Laser Radial. Odbierając nagrodę Bouwmeester przyznała, że jej celem nigdy nie był sam udział w igrzyskach olimpijskich.

- Zawsze miałam bardzo wygórowane marzenia. Jadąc na igrzyska, chciałam zdobyć złoty medal i zdominować żeglarstwo. Być najlepszym żeglarzem, jaki istnieje. Wtedy ludzie się ze mnie śmiali, ponieważ nie byłam sklasyfikowana nawet w pierwszej 20. Myślę, że jeżeli to, co się robi sprawia radość, ciężko się pracuje i pozostaje wiernym swoim celom, to marzenia się spełniają. Chciałabym przekazać wszystkim młodym i starszym tę wiadomość, żeby podążali za swoimi marzeniami - powiedziała Holenderka.

Tytuł Żeglarza Roku zdobył Nowozelandczyk Peter Burling, sternik zwycięskiej załogi Pucharu Ameryki z tego roku, który w swoim dorobku ma również zdobycie cztery razy z rzędu tytułu mistrza świata w klasie 49er w latach 2014, 2015, 2016 oraz 2017. Peter Burling zdobył nagrodę Żeglarza Roku wspólnie z Blair'em Tuke w 2015 roku.

O ile Bouwmeester osobiście pojawiła się na uroczystości i odebrała swoją nagrodę, to Burling nie miał takiej możliwości. A wszystko przez to, że uczestniczy obecnie w największych okołoziemskich regatach Volvo Ocean Race, gdzie jest członkiem holenderskiej załogi Team Brunel. Jachty są w trakcie drugiego etapu, który prowadzi z Lizbony do Kapsztadu.

ZOBACZ WIDEO Kamil Grosicki: Gdzieś tam miejsce dla mnie z przodu się znajdzie

W czasie Gali nie zabrakło również wzruszających chwili, kiedy to Carlo Croce, Prezydent World Sailing z lat 2013-2016 odbierał nagrodę imienia swojego ojca Bepe Croce, który również szefował organizacji World Sailing w latach 1969-1968.

Ostatnią nagrodą wręczoną tego wieczoru była Nagroda Prezydenta World Sailing za wkład w rozwój i popularyzację żeglarstwa dla Stana Honeya. Honey został uhonorowany jako wielokrotny rekordzista rejsów dookoła świata, przez Ocen Spokojny i Atlantycki, zdobywca nagrody Żeglarza Roku z 2010 roku. Stan Honey jest właścicielem założonej w 2983 roku firmy Etak, twórcą powszechnie stosowanych systemów nawigacji.

Tylko raz trofeum przedstawiające kulę ziemską trafiło w ręce Polaka, kiedy w 1999 roku otrzymał je Mateusz Kusznierewicz. Przed rokiem tytuł Żeglarzy Roku zdobyli Argentyńczyk Santiago Lange oraz Hannah Mills i Saskia Clark z Wielkiej Brytanii.

Jeżeli chcesz być na bieżąco ze sportem, zapisz się na codzienną porcję najważniejszych newsów. Skorzystaj z naszego chatbota, klikając TUTAJ.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Polski Związek Żeglarski / inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×