Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Polacy awansowali na 2. miejsce w Pucharze Europy

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński awansowali na drugie miejsce w klasie 49er, a Paweł Tarnowski przesunął się także na drugą pozycję w klasie RS:X po trzecim dniu żeglarskiego Pucharu Księżniczki Zofii w Palma de Mallorca.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Paweł Tarnowski w olimpijskiej klasie RS:X Materiały prasowe / Jesus Renedo / Sailing Energy / Trofeo Princesa Sofia Iberostar / Na zdjęciu: Paweł Tarnowski w olimpijskiej klasie RS:X
Trzeci dzień, zaliczanych do Pucharu Europy regat klas olimpijskich u wybrzeży Majorki, minął pod znakiem zdecydowanie silniejszego wiatru niż w poniedziałek i wtorek. W związku z tym organizatorzy sprawnie przeprowadzili większość zaplanowanych wyścigów.

Bardzo dobrze nadal pływają w klasie 49er Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), którzy rozpoczęli dzień od ósmego miejsca, drugi wyścig wygrali, a w trzecim wpłynęli na metę jako piąta załoga w całej stawce. To pozwoliło im przesunąć się w klasyfikacji generalnej z pozycji trzeciej na drugą. Wysoką formę utrzymują także Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), czego potwierdzeniem są miejsca trzecie, siódme oraz dziesiąte. W efekcie awansowali w całych zawodach z pozycji trzynastej na ósmą. Liderami pozostali mistrzowie świata i Europy Dylan Fletcher-Scott i Stuart Bithell z Wielkiej Brytanii (miejsca 19., 4. i 1.). Przybytek z Kołodzińskim tracą do nich pięć punktów.

W żeńskim odpowiedniku, czyli w klasie 49erFX z lokaty piętnastej na dwudziestą spadły natomiast siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn), które w pierwszym wyścigu były dwudzieste pierwsze, w drugim nie wystartowały, a w trzecim zajęły miejsce dziewiętnaste. Z kolei pozycję trzydziestą trzecią na dwudziestą siódmą zamieniły Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), po tym jak w grupie srebrnej zajęły miejsca piąte oraz pierwsze. Na prowadzeniu pozostały Holenderki Annemiek Bekkering i Annette Duetz (miejsca 1. i 1.).

Silniejszy wiatr bardzo dobrze wykorzystał pływający w klasie RS:X Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot), który po tym jak dwa razy minął linie mety jako drugi, awansował z pozycji siódmej na drugą. W związku z tym nasz triumfator sprzed roku ma tyle samo punktów, co nowy lider, aktualny mistrz Europy, Francuz Louis Giard (miejsca 3. i 1.). Natomiast szesnaste oraz czternaste miejsce zajął w tej stawce Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń) i zamienił pozycję dwudziestą szóstą na dwudziestą pierwszą. Z kolei spadek zanotowali Marcin Urbanowicz z SKŻ Ergo Hestia Sopot (miejsca 24. i 24.) i Maciej Kluszczyński z klubu DKŻ Dobrzyń (miejsca 33. i 39.). Panowie w ogólnej klasyfikacji zajmują miejsca kolejno dwudzieste piąte i trzydzieste.

ZOBACZ WIDEO "Kubica show" podczas konferencji prasowej

Pozostali nasi deskarze rywalizowali w grupie brązowej. Dziewięćdziesiąty jest Aleksander Przychodzeń (miejsca 15. i 14.), dziewięćdziesiątą czwartą lokatę zajmuje Przemysław Szybkowski (miejsca 17. i 16.), a sto ósmy jest Jakub Sykuła (miejsca 25. i 26.). Cała trójka reprezentuje klub SKŻ Ergo Hestia Sopot.

Słabiej poradziły sobie tym razem nasze windsurferki. Zeszłoroczna zwyciężczyni Zofia Noceti-Klepacka (Legia Warszawa) zajęła w pierwszym wyścigu miejsce dopiero dwudzieste piąte, a w drugim była siódma i spadła z pozycji szóstej na jedenastą. Natomiast szesnaste i trzydzieste miejsce zajęła Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot), co poskutkowało minimalnym awansem z pozycji trzynastej na dwunastą. Udanego dnia nie miała także Kamila Smektała (YKP Warszawa), która najpierw była dwudziesta siódma, a za drugi wyścig otrzymała zadośćuczynienie i spadała z pozycji jedenastej na dziewiętnastą. W złotej grupie ścigała się jeszcze Karolina Lipińska (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i po tym jak przypływała piętnasta oraz szesnasta, przesunęła się z pozycji trzydziestej czwartej na dwudziestą siódmą. Nową liderką została Holenderka Lilian de Geus (miejsca 2. i 3.).

Bezkonkurencyjna w srebrnej grupie w takich warunkach była Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot), która wygrała dwa wyścigi i przesunęła się z lokaty trzydziestej szóstej na trzydziestą piątą - najwyższą możliwą rywalizując w tej flocie. Duży awans zanotowała natomiast Agnieszka Bilska (GKŻ Gdańsk), bo po dwóch wyścigach ukończonych tuż za Mają zamieniła pozycję pięćdziesiątą dziewiątą na czterdziestą szóstą.

Na dwudziestej czwartej pozycji pozostały w klasie 470 Antonina Marciniak i Hanna Dzik (Baza Mrągowo/YKP Gdynia), po tym jak kończyły wyścigi na miejscach dwudziestym pierwszym oraz dwudziestym czwartym. Natomiast pływające wyjątkowo w srebrnej grupie nasze mistrzynie świata Agnieszka Skrzypulec oraz Irmina Mrózek Gliszczynska (SEJK Pogoń Szczecin/ChKŻ Chojnice) były tego dnia drugie oraz pierwsze i awansowały z pozycji trzydziestej trzeciej na dwudziestą szóstą. Prowadzenie objęły reprezentantki Francji Camille Lecointre i Aloise Retornaz (miejsca 1. i 1.).

Wśród panów pięćdziesiątą pozycję zajmują Marcin Urbański i Maciej Krusiec (OKŻ Olsztyn/MKS Dwójka Warszawa) - miejsca 17. i 19. w grupie srebrnej, a na pięćdziesiątej czwartej plasują się Maciej SapiejkaDominik Janowczyk (SEJK Pogoń Szczecin/WCSS) - miejsca 14. i 14. Pierwszą pozycję utrzymali mistrzowie świata i aktualni wicemistrzowie olimpijscy Mathew Belcher i William Ryan z Australii (miejsca 1. i 1.).

W klasie Finn z pozycji piętnastej na dwudziestą drugą spadł wicemistrz Polski Mikołaj Lahn (UKŻ Wiking Toruń), który tego dnia był dwudziesty pierwszy oraz trzydziesty trzeci. Z kolei awans z lokaty czterdziestej pierwszej na trzydziestą czwartą zanotował aktualny mistrz naszego kraju Piotr Kula (GKŻ Gdańsk), po tym jak był dwudziesty czwarty oraz dwudziesty drugi. Czterdziestą ósmą lokatę nadal zajmuje Łukasz Lesiński z YK Stal Gdynia (miejsca 49. i 47.), a sześćdziesiąty piąty jest Krzysztof Stromski (YC Rewa), po tym jak był sześćdziesiąty szósty i trzydziesty. Prowadzenie objął z kolei mistrz olimpijski z Rio de Janeiro Giles Scott z Wielkiej Brytanii (miejsca 3. i 6.).

W klasie Laser Radial w górę ogólnej klasyfikacji przesunęła się Agata Barwińska (MOS SSW Iława), która po miejscach dwudziestym pierwszym oraz dwudziestym siódmym zamieniła lokatę trzydziestą szóstą na trzydziestą. Z kolei Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) była tego dnia dwudziesta czwarta oraz trzydziesta trzecia, co pozwoliło awansować z pozycji pięćdziesiątej czwartej na czterdziestą siódmą. Nową liderką została mistrzyni świata i Europy, która jest także aktualną mistrzynią olimpijską, Holenderka Marit Bouwmeester (miejsca 1. i 4.).

Natomiast w męskim Laserze Standardzie miejsca trzydzieste trzecie oraz trzydzieste drugie zajął Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia) i przesunął się w całych regatach z pozycji czterdziestej pierwszej na czterdziestą drugą. Pływający w srebrnej grupie Jakub Rodziewicz z SEJK Pogoni Szczecin (miejsca 17. i 43.) oraz Dawid Kania z ŻLKS Poznań (miejsca 43. i 28.), zajmują pozycje sto piątą oraz sto ósmą. Natomiast kolejny zawodnik szczecińskiego klubu, Tadeusz Kubiak (miejsca 9. i 8. w grupie brązowej) jest dopiero sto dwudziesty piąty. Na pierwszą pozycję awansował brązowy medalista ostatnich igrzysk Nowozelandczyk Sam Meech (miejsca 1. i 4.).

Magdalena Kwaśna, Hanna Dzik, Aleksandra Melzacka, Kinga Łoboda, Radosław Furmański i Jakub Rodziewicz znajdują się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland.

Kolejne wyścigi zaplanowane są na czwartek na godzinę około 11:00. Hiszpańskie regaty potrwają do soboty 7 kwietnia. Na liście startowej zawodów w Hiszpanii znalazło się prawie 1200 zawodników z 64 krajów.

Informacja prasowa (MF) - Polski Związek Żeglarski

Czy któryś z polskich żeglarzy stanie na podium tegorocznego Pucharu Księżniczki Zofii?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×