Rozpoczyna się PŚ w Hyeres. Polacy w gronie faworytów

W niedzielę 22 kwietnia we francuskim Hyeres rozpocznie się żeglarski Puchar Świata klas olimpijskich. Polskę reprezentować będzie 16 zawodników, w tym wielokrotni triumfatorzy i medaliści tej imprezy Zofia Klepacka, Piotr Myszka i Paweł Tarnowski.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Zofia Klepacka w olimpijskiej klasie RS:X Materiały prasowe / Tomas Moya / Sailing Energy / Trofeo Princesa Sofia Iberostar / Na zdjęciu: Zofia Klepacka w olimpijskiej klasie RS:X
Jubileuszowa 50. edycja żeglarskiego Pucharu Świata w Hyeres odbędzie się w dniach 22-29 kwietnia, ale pierwsze wyścigi zostaną przeprowadzone dopiero we wtorek 24 kwietnia około godziny 11:00. Niedziela i poniedziałek przeznaczone są na rejestrację zawodników, wyścigi treningowe oraz regulaminowe pomiary sprzętu. Do regat zgłosiło się ponad 650 zawodników z 46 krajów, którzy będą rywalizować w 11 klasach.

Na starcie pojawi się szesnaścioro Polaków, a najliczniej reprezentowaną przez nas klasą będzie RS:X, bo u wybrzeży Francji ścigać się będzie aż dziesięcioro polskich windsurferów. Jednymi z głównych faworytów do końcowego triumfu będą Zofia Klepacka (Legia Warszawa), Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) i Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

Z tej trójki najczęściej na podium stawał Myszka, który zwyciężał tu w latach 2011, 2014 i 2016 oraz pięciokrotnie był drugi (2005, 2010, 2013, 2015 i 2017). Natomiast trzykrotnie z medalu cieszyła się Klepacka (2008, 2016 i 2017) i za każdym razem był to medal złoty. Regularnie miejsca w ścisłej światowej czołówce zajmuje także 24-letni Tarnowski, który wcześniej tylko raz startował w Hyeres, zajmując w 2016 roku drugie miejsce. Młody deskarz dobrze rozpoczął obecny sezon, bo w styczniowym Pucharze Świata w Miami był szósty, a w zakończonym niedawno Pucharze Księżniczki Zofii najlepszy.

O tej porze roku na południu Francji wieje charakterystyczny, suchy, zimny i porywisty wiatr o nazwie Mistral. W takich warunkach o dobry wynik może postarać się także Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Dobrą formę prezentują ostatnio również Kamila Smektała (YKP Warszawa) oraz Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot) więc Polacy jadą tam w naprawdę silnym składzie. Kadrę klasy RS:X uzupełniają Karolina Lipińska (SKŻ Ergo Hestia Sopot), Agnieszka Bilska (GKŻ Gdańsk), Radosław Furmański i Maciej Kluszczyński (obaj DKŻ Dobrzyń).

ZOBACZ WIDEO Gol i owacja na stojąco dla Arkadiusza Milika. Sześć goli w meczu Napoli [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

W mocnym składzie reprezentować nas będzie także klasa 49er, bo na Lazurowym Wybrzeżu pojawią się nasze dwie najlepsze załogi - Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) oraz Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań). Oba duety potrafią jak równy z równym rywalizować z najlepszymi ekipami na świecie więc na pewno stać je w Hyeres na dobry wynik.

We francuskim Pucharze Świata wystartują także Agata Barwińska (MOS SSW Iława) i Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) w klasie Laser Radial. Będzie to dla nich ostatni sprawdzian przed mistrzostwami Europy, które w dniach 5-12 maja odbędą się w La Rochelle na zachodzie Francji.

Z powodu zmiany planów treningowych przed najważniejszymi regatami tego sezonu, nie zobaczymy na starcie francuskiej imprezy naszych zawodników w klasach Laser Standard, Finn czy 470 z mistrzyniami świata Agnieszką Skrzypulec i Irminą Mrózek Gliszczynską.

Magdalena Kwaśna i Radosław Furmański znajdują się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland.

Od przyszłego roku Hyeres zniknie z cyklu Pucharu Świata i zastąpi je włoska Genua.

Informacja Prasowa (MF) - Polski Związek Żeglarski

Czy któryś z Polaków stanie na podium Pucharu Świata w Hyeres?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×