Polacy utrzymali prowadzenie na dzień przed końcem mistrzostw Europy

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Robert Hajduk / Na zdjęciu: Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński na jachcie olimpijskiej klasy 49er
Materiały prasowe / Robert Hajduk / Na zdjęciu: Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński na jachcie olimpijskiej klasy 49er
zdjęcie autora artykułu

W piątek poznamy medalistów mistrzostw Europy w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17 w ramach 19. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days. Swój pierwszy złoty medal w męskim skiffie mogą wywalczyć liderujący Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński.

Polska załoga po 11 startach ma trzy punkty przewagi nad Hiszpanami Diego Botinem i Iago Marrą oraz dziewięć nad Brytyjczykami Dylanem Fletcherem-Scottem i Stuartem Bithellem. - W piątek czeka nas pięć wyścigów, z czego ostatni medalowy podwójnie punktowany, zatem wiele się może wydarzyć - stwierdził Kołodziński.

W fazie finałowej mistrzostw, która rozpoczęła się w środę, pogoda nie rozpieszcza zawodników. Ze względu na brak wiatru i burze przez dwa dni w klasie 49er rozegrano tylko jeden wyścig. Łukasz Przybytek z Pawłem Kołodzińskim zajęli w czwartek szóste miejsce i umocnili się na prowadzeniu.

- Pierwsza część regat była pod każdym względem bardzo udana. Dopisały warunki wietrzne, rozegraliśmy komplet 10 wyścigów, a my żeglowaliśmy dobrze i stabilnie. Regularnie plasowaliśmy się w czołówce, co sprawiło, że w klasyfikacji generalnej zajmujemy pierwsze miejsce. Dzisiaj czekaliśmy na wodzie pięć godzin na start do drugiego wyścigu, ale wiatr się nie pojawił i wróciliśmy na brzeg. Jak widać nasza dyscyplina jest nieprzewidywalna, ale na tym też polega jej urok - skomentował Przybytek.

W czwartek dobrze także wypadła druga polska załoga. Dominik Buksak (AZS AWFiS) i Szymon Wierzbicki (AZS Poznań) wywalczyli czwartą pozycję, dzięki czemu przesunęli się z szóstego na piąte miejsce.

ZOBACZ WIDEO Piotr Świerczewski: Zakończenie współpracy z Adamem Nawałką to błąd

Piątek jest ostatnim dniem mistrzostw, ale żeglarze nie mogą liczyć na taryfę ulgową. Żeby nadrobić stracony czas przed ceremonią medalową zaplanowano aż pięć wyścigów, w tym ostatni podwójnie punktowany z udziałem 10 najlepszych załóg. Pierwszy z nich ma rozpocząć się już o godzinie 10:00.

W czwartek nie rozegrano natomiast żadnego wyścigu w klasie 49erFX. W czołowej trójce plasują się siostry Carla i Marta Carrasco z Hiszpanii, Norweżki Helene Naess i Marie Ronningen oraz Brytyjki Sophie Weguelin i Sophie Ainsworth. W stawce 48 załóg z 23 krajów ósme miejsce zajmują Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS), a 19. bliźniaczki Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn).

W kolei w rywalizującej w klasie Nacra 17 złotej flocie rozegrano w czwartek dwa wyścigi. Prowadzenia nie oddali Włosi Rugerro Tita i Caterina Banti, którzy nadal wyprzedzają Gemmę Jones i Jasona Saundersa z Nowej Zelandii oraz Hiszpanów Fernando Echavarriego i Tarę Pacheco. Najlepsi z Polaków, Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska (UKS Navigo Sopot) zajmują wśród 53 mieszanych załóg z 22 państw 38. miejsce.

Pogoda uniemożliwiła również w czwartek rozegranie pierwszych wyścigów w mistrzostwach świata w klasie Laser 4.7. Do walki o medale sposobi się 430 młodych żeglarzy z 44 krajów. Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda znajdują się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland.

Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski. Partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Z kolei sponsorzy, którzy wspierają Volvo Gdynia Sailing Days 2018 to CARGO, D.A.D Sportswear, Galeria Klif, Harken, Nikon, Coca-Cola, Sailing Machine, Ziaja, G Composites, Rooster Sailing, Chocian Sailing oraz Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej. Organizację regat wspomagają także YK Stal Gdynia, YKP Gdynia oraz Pomorski Związek Żeglarski. Impreza odbywa się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Patronat medialny nad VGSD 2018 mają Magazyn Żagle, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Magazyn W Ślizgu oraz Anywhere.pl.

Źródło artykułu: