Aleksandra Melzacka: Udało się nam zachować koncentrację

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Sailing Energy / World Sailing / Na zdjęciu: Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda na jachcie olimpijskiej klasy 49erFX
Materiały prasowe / Sailing Energy / World Sailing / Na zdjęciu: Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda na jachcie olimpijskiej klasy 49erFX
zdjęcie autora artykułu

- Odczuwałyśmy stres, ponieważ był to bardzo ważny wyścig. Ale starałyśmy się zachować koncentrację, co się nam udało - powiedziała Aleksandra Melzacka, która z Kingą Łobodą wygrała wyścig w klasie 49erFX i popłynie w złotej grupie mistrzostw świata.

Od 2 sierpnia odbywają się w duńskim Aarhus żeglarskie mistrzostwa świata wszystkich klas olimpijskich. W klasie 49erFX tylko jedna grupa miała tego dnia wyścig, ponieważ w poniedziałek nie udało się dla niej przeprowadzić żadnego startu, a brakowało im rozegrania szóstego wyścigu do zakończenia fazy kwalifikacyjnej. Świetnie popłynęły w nim Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), mijając linię mety jako pierwsze. Dzięki temu młode Polki awansowały z pozycji trzydziestej na szesnastą i zapewniły sobie awans do złotej grupy na fazę finałową. - Nie znajdowałyśmy się na prowadzeniu od początku wyścigu, ale już niedługo po starcie wiedziałyśmy, że jesteśmy w czołówce. Na górną boję po pierwszej halsówce wpłynęłyśmy jako drugie i czekałyśmy aż prowadzące Holenderki popełnią jakiś błąd. Udało się nam je wyprzedzić na kursie z wiatrem i utrzymaliśmy tę pozycję już do mety. Jednak nie było to łatwe, ponieważ do ostatnich metrów musiałyśmy odpierać ataki rywalek - podsumowała wyścig Aleksandra Melzacka. Młode Polki musiały zachować koncentrację, ponieważ przed tym wyścigiem zajmowały trzydzieste miejsce w klasyfikacji generalnej, czyli ostatnie, które dawało awans do złotej grupy na fazę finałową. Zajęcie dalekiej pozycji poskutkowałoby spadkiem w całych zawodach i koniecznością pływania później w srebrnej flocie. - Skupiłyśmy się na tym, żeby jak najlepiej popłynąć w tym wyścigu i jak najlepiej zaprezentować się przed podziałem na grupy złotą oraz srebrną. Udało się nam to więc jesteśmy bardzo zadowolone z tego, że nadal będziemy rywalizowały z najlepszymi zawodniczkami - oznajmiła Kinga Łoboda.

ZOBACZ WIDEO Mamy nagranie z historycznego zjazdu Bargiela. Te ujęcia zapierają dech w piersiach!

Była to stresująca sytuacja, ale reprezentantki Polski poradziły sobie z tą presją w najlepszy możliwy sposób. - Nie ukrywam, że odczuwałyśmy mały stres, ponieważ był to dla nas bardzo ważny wyścig. Ale cały czas starałyśmy się zachować koncentrację, co się udało więc jesteśmy szczęśliwe - zakończyła Aleksandra Melzacka. Wyścigi finałowe klasy 49erFX zaplanowane są na środę oraz czwartek, a w sobotę odbyć się ma podwójnie punktowany wyścig medalowy dla najlepszej dziesiątki klasyfikacji generalnej.

Źródło artykułu: