Za nami Festiwal Regat w Świnoujściu

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Gwidon Libera, www.sailsfestival.pl / Na zdjęciu: Jachty podczas Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej 2018
Materiały prasowe / Gwidon Libera, www.sailsfestival.pl / Na zdjęciu: Jachty podczas Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej 2018
zdjęcie autora artykułu

Zakończył się 7 dniowy maraton regatowy Świnoujście Sails Festiwal. Rozegrano regaty w 5 klasach, gromadząc na starcie ponad 200 uczestników z 7 krajów. To największa tego typu impreza żeglarska na Pomorzu Zachodnim.

Festiwal 13 sierpnia w poniedziałek rozpoczęła klasa Micro, rozgrywając najważniejszą imprezę w sezonie czyli mistrzostwa świata. Złote medale zdobyły załogi Piotra Tarnackiego w kategorii Open, Bartosza Piotrowskiego w kategorii Racer i Matteo Vanellego w kategorii Cruiser. Micro zakończyło swoje wyścigi w piątek 17 sierpnia, ale tego samego dnia do walki ruszyły klasy 505 i Finn.

Klasa 505 w Świnoujściu rozegrała Otwarte Mistrzostwa Polski. Od samego początku na czele stawki pewnie uplasowała się międzynarodowa załoga „podwójnych” mistrzów świata czyli Agnieszka Skrzypulec (mistrzyni świata klasy 470) i Holger Jess (mistrz świata klasy 505). Polsko-niemiecka załoga wygrała 6 z 7 wyścigów i zdecydowanie wygrała rywalizację. Za nimi na drugim miejscu uplasowała się załoga „kadrowiczów” składająca się z aktualnych i byłych zawodników kadry narodowej PZŻ w klasach 49er i FX czyli Ewy Bartosiewicz i Dominika Buksaka, nota bene żeglujących na pożyczonym jachcie. Trzecie miejsce w klasyfikacji OPEN przypadło niemieckiej załodze Alexander Holzapfel i Stefan Worm.

W klasyfikacji mistrzostw Polski złoto w klasie 505 wywalczyła wspomniana załoga Bartosiewicz/Buksak (Musto), wyprzedzając załogę Jakub Pawluk i Marcin Józefowski (Legia Warszawa/Spójnia Warszawa) oraz załogę Szymon Wierzbicki i Marek Kaczmarek (KEM).

W klasie Finn pod nieobecność Kadry PZŻ zdecydowanie wygrał Andrzej Romanowski z AZS Poznań przed Bartoszem Szydłowskim (Spójnia Warszawa) i Bartoszem Ptakiem (WKŻ Wolsztyn). O srebro i brąz zaciętą walkę stoczyło aż pięciu zawodników, a różnice w klasyfikacji punktowej po 7 wyścigach były minimalne. Był to już drugi występ klasy Finn w Świnoujściu i jak podkreślił prezes klasy Bogusław Nowakowski, jest to doskonały, unikalny akwen z różnorodnymi warunkami wiatrowymi i niespotykanymi w Polsce prądami.

ZOBACZ WIDEO Serie A: Milik z golem, Zieliński trafił w poprzeczkę. Napoli wygrywa na inaugurację [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS 2]

W kolejnej klasie, czyli Sigma Active, rozegrano 6 wyścigów, ale zawody rozegrano tylko przez 2 dni. Walkę o czołowe miejsca stoczyły 3 załogi, które w klasyfikacji końcowej rozdzieliły tylko 2 punkty. Prowadzenie zmieniało się co wyścig i dopiero ostatni bieg zdecydował o wygranej załogi Norbert Nowacki/Andrzej Synowiec z Yoo Team. Tuż za nimi z taką samą ilością punktów regaty zakończyła załoga Robert Sobociński/Sławomir Kodrzycki z Przystani Toruń, a na najniższym stopniu podium ukończyli Maciej i Marek Kamińscy. Był to debiut klasy w Świnoujściu, ale zgodnie z zapowiedziami uczestników, na pewno nie ostatni występ na tym akwenie.

Ostatnie rozegrane w Świnoujściu regaty to 3. runda Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej, czyli Klubowych Mistrzostw Polski PZŻ. Emocji i niespodzianek nie brakowało. Dotychczasowy lider PZU Jeziorak Yacht Club zakończył regaty poza podium i utracił prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Doskonale poradziła sobie olsztyńska załoga OKŻ Jabłkowski Sailing, wygrywając tę rundę i wychodząc na prowadzenie w rankingu. Pechowo regaty zakończyła załoga Yacht Club Sopot, prowadząc do ostatniego wyścigu, gdzie zajęła ostatnie 6. miejsce i spadła za OKŻ. Świetnie wystartowała ekipa JKM Gryf Gdynia, notując świetną passę drugiego dnia regat wygrywając 3 wyścigi i szturmem awansując na 3. miejsce. Rozczarowujący start zaliczyli zwycięzcy z poprzedniej rundy w Szczecinie, czyli SEJK Pogoń Szczecin kończąc regaty na 7. miejscu.

Przed klubami Ekstraklasy ostatnia runda w Sopocie w połowie września, zapowiada się emocjonująca walka o zwycięstwo między Jeziorakiem i Olsztynem oraz Pogonią Szczecin. Pełne wyniki regat i klasyfikacje można sprawdzić na stronie SAP polishleague2018.sapsailing.com

Szczegółowe wyniki regat klas Micro, 505, Finn i Sigma Active można znaleźć pod adresem: sailsfestival.pl/pl/regaty/

Partnerami regat było Miasto Świnoujście, Pomorze Zachodnie, TT Line Polska, Texet - D.A.D oraz Harken, Bryt Sails, AVA Marina i Teknos - Oliva.

Więcej informacji będzie można znaleźć na stronie internetowej www.sailsfestival.pl

Organizatorami regat są: Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego i MT Partners Dyrektorem regat jest Maciej Cylupa, Współpraca: OSiR Wyspiarz, MDK Świnoujście, Nowoczesna Kultura

Źródło artykułu: