Polacy rozpoczynają walkę o igrzyska na windsurfingowych ME

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Richard Langdon / Sailing Energy / World Sailing / Na zdjęciu: Zofia Klepacka w windsurfingowej, olimpijskiej klasie RS:X
Materiały prasowe / Richard Langdon / Sailing Energy / World Sailing / Na zdjęciu: Zofia Klepacka w windsurfingowej, olimpijskiej klasie RS:X
zdjęcie autora artykułu

We wtorek 9 kwietnia odbędą się w Palma de Mallorca pierwsze wyścigi mistrzostw Europy w olimpijskiej, windsurfingowej klasie RS:X. To pierwsza impreza w której nasi reprezentanci będą walczyli o imienne kwalifikacje na igrzyska w Tokio w 2020 roku.

Dopiero, co zakończyły się zawody Pucharu Europy klas olimpijskich, czyli Puchar Księżniczki Zofii, a już w dniach 9-13 kwietnia w tym samym miejscu, na hiszpańskiej Majorce odbędą się wyścigi mistrzostw Europy w olimpijskim windsurfingu. Regaty rozpoczęły się oficjalnie w niedzielę 7 kwietnia, ale niedziela i poniedziałek przeznaczone były na rejestrację zawodników, regulaminowe pomiary sprzętu oraz wyścigi treningowe. Pierwsze wyścigi zaplanowane są na wtorek na godzinę 11:00.

Zawody będą miały szczególne znaczenie, ponieważ Polscy zawodnicy, poza rywalizacją o medale, rozpoczną na nich walkę również o imienne kwalifikacje na igrzyska w Tokio w 2020 roku. Przepustki dla kraju, zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn, nasi zawodnicy zdobyli podczas zeszłorocznych mistrzostw świata w duńskim Aarhus. Dokonali tego Zofia Klepacka (Legia Warszawa) oraz Paweł Tarnowski (SKŻ ERGO Hestia Sopot) zajmując w swoich kategoriach piąte miejsce. Teraz czas na rozstrzygniecie tego, kto dokładnie będzie reprezentował Polskę na regatach olimpijskich w Japonii.

Czytaj także - Śląskie Nagrody Żeglarskie Carbony 2019 rozdane

Według zasad kwalifikacji krajowych zawodników Polskiego Związku Żeglarskego regatami kwalifikacyjnymi w klasie RS:X są mistrzostwa Europy seniorów, które w dniach 7-13 kwietnia 2019 roku odbędą się w Palma de Mallorca, mistrzostwa świata seniorów, które w dniach 22-28 września 2019 odbędą się we włoskiej miejscowości Torbole oraz mistrzostwa świata seniorów z 2020 roku, które zaplanowane są na dni 23-29 lutego w Auckland w Nowej Zelandii.

Na każdej z tych imprez nasi zawodnicy będą mogli zdobyć punkty, które zaliczane będą do krajowej klasyfikacji. Jednak w przypadku mistrzostw Europy punktowane będą tylko miejsca od 1. do 15., a podczas mistrzostw świata będzie to przedział od miejsc 1. do 20.

ZOBACZ WIDEO "Podsumowanie tygodnia". Krzysztof Piątek przerasta AC Milan? "Ciągle brakuje mu wsparcia"

Na starcie hiszpańskich mistrzostw stanie ponad 300 zawodników z 41 krajów. Polskę reprezentować będzie 19 żeglarzy, na czele z brązową medalistką igrzysk w Londynie i aktualna mistrzynią Europy Zofią Klepacką oraz z utytułowanym Piotrem Myszką (AZS AWFiS Gdańsk). Z dobrej strony wśród kobiet pokazać się mogą również Małgorzata Białecka, Maja Dziarnowska (obie SKŻ ERGO Hestia Sopot) i Kamila Główczak (YKP Warszawa), a we flocie męskiej na wysokie miejsca stać także Pawła Tarnowskiego (SKŻ Ergo Hestia Sopot) oraz Radosława Furmańskiego i Macieja Kluszczyńskiego (obaj DKŻ Dobrzyń). To pokazuje, że walka o igrzyska będzie bardzo emocjonująca, ponieważ w kadrze mamy kilkoro żeglarzy prezentujących wysoki poziom, a olimpijską kwalifikacje może zdobyć tylko jeden reprezentant danego kraju w każdej żeglarskiej konkurencji.

W Palma de Mallorca wystąpią również Karolina Lipińska (SKŻ ERGO Hestia Sopot), Agnieszka Bilska (GKŻ Gdańsk), Julia Dawidowicz (YKP Warszawa), Maja Kuchta, Kamil Manowiecki, Alexander Bienie, Adam Żarnowski (wszyscy SKŻ ERGO Hestia Sopot), Kamil Ugniewski, Dominik Lewiński, Michał Polak (wszyscy GKŻ Gdańsk) i Dawid Litwinek (KS Baza Mrągowo).

Czytaj także - Udane zakończenie sezonu w wykonaniu polskich bojerowców

Punktacja regat zaliczanych do klasyfikacji krajowej w walce o imienne kwalifikacje na igrzyska w Tokio:

MISTRZOSTWA EUROPY I miejsce - 18 punktów, II - 16, III - 14, IV - 12, V - 11, VI - 10, VII - 9, VIII - 8, IX - 7, X - 6, XI - 5, XII - 4, XIII - 3, XIV - 2, XV - 1

MISTRZOSTWA ŚWIATA I miejsce - 23 punkty, II - 21, III - 19, IV - 17, V - 16, VI - 15, VII - 14, VIII - 13, IX - 12, X - 11, XI - 10, XII - 9, XIII - 8, XIV - 7, XV - 6, XVI - 5, XVII - 4, XVIII - 3, XIX - 2, XX - 1

Źródło artykułu: