Za nami połowa Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego 2019

Minęły dwa dni tegorocznego Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego, który rozgrywany jest na Zalewie Wiślanym w Krynicy Morskiej.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Małgorzata Białecka w windsurfingowej, olimpijskiej klasie RS:X Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ / Na zdjęciu: Małgorzata Białecka w windsurfingowej, olimpijskiej klasie RS:X
Piątek 10 maja przywitał żeglarzy brakiem wiatru i trzeba było czekać na poprawę warunków. W związku z tym rywalizacja podczas drugiego dnia regat rozpoczęła się z kilkugodzinnym opóźnieniem. Pomimo tego udało się przeprowadzić większość zaplanowanych na ten dzień wyścigów.

W windsurfingowej klasie RS:X nową liderką w kategorii kobiet została Karolina Lipińska (SKŻ ERGO Hestia Sopot), która pływając razem z juniorami była dwa razy trzecia i raz pierwsza, spychając na drugą pozycję swoją klubową koleżankę Maję Dziarnowską. Najlepiej żeglowała natomiast tego dnia kolejna sopocianka, Małgorzata Białecka, mijając linię mety dwa razy pierwsza i raz druga, co pozwoliło jej część start do swoich koleżanek. Najlepszym juniorem nadal jest Kamil Manowiecki (SKŻ ERGO Hestia Sopot), a dwie kolejne lokaty zajmują zawodnicy z klubu GKŻ Gdańsk - Michał Polak oraz Dominik Lewiński.

Czytaj także - Wielki wyczyn Joanny Pajkowskiej. Ukończyła samotny rejs dookoła świata

Wśród seniorów prowadzenie utrzymał Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń), po tym jak dwa miejsca drugie przedzielił pierwszym. Drugi jest niezmiennie jest jego klubowy kolega Maciej Kluszczyński, który najpierw był pierwszy, następnie drugi, a na koniec dnia ponownie najlepszy. Trzecia pozycję zajmuje Tomasz Romanowski (AZS Poznań).

W klasie Techno 293 trzy wyścigi wygrał Krzysztof Żarnowski (SKŻ ERGO Hestia Sopot) i wysunął się na prowadzenie. Aż siedem punktów traci do niego drugi w klasyfikacji Michał Lis (KS Baza Mrągowo), a trzeci jest Julian Wardaszko (SKŻ ERGO Hestia Sopot). W pierwszej trójce w grupie dziewcząt nie zaszły zmiany - prowadzi Nell Ryan, przed Aleksandrą Wasiewicz i Lindą Falkiewicz (wszystkie SKŻ ERGO Hestia Sopot).

ZOBACZ WIDEO Inżynier z F1 pracuje nad sprzęgłem dla Łaguty. Niedługo zacznie nad silnikiem

W jednej flocie ścigały się także kobiety z mężczyznami w klasie Laser Radial. Na czele żeńskiej klasyfikacji pozostałą Magdalena Kwaśna z ChKŻ Chojnice, a w pierwszej trójce plasują się także Julia Rogalska (Giżycka Grupa Regatowa) i Marcelina Korszon (UKS FIR Warszawa). U mężczyzn prowadzenie objął Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk), dzięki temu, że dwa razy wpływał na metę drugi i raz piętnasty. Na drugiej lokacie utrzymał się Marcin Rudawski   (MKS Dwójka Warszawa), a z pierwszej na trzecią spadł Michał Krasodomski (AZS AWFiS Gdańsk). W klasie Laser Standard prowadzi Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin), przed Aleksandrem Arianem (UKS Sailing Team Rzeszów) i Stanisławem Klimaszewskim z Giżyckiej Grupy Regatowej.

Z kolei w klasie Laser 4.7 trzy pierwsze pozycje zajmują dziewczęta - trzykrotnie najlepsza tego dnia Lilly May Niezabitowska (SJK Kotwica Tarnobrzeg), Maria Prus-Głowacka (AZS Poznań) oraz Klara Sobczak (ChKŻ Chojnice). Czwarty w ogólnej klasyfikacji jest najlepszy wśród chłopców Maciej Panaś (ChKŻ Chojnice), a dwie kolejne pozycje w tym zestawieniu zajmują Wiktor Robaczewski (Stowarzyszenie Sportów Wodnych) i Jan Krawczyk (ChKŻ Chojnice).

Rywalizację w Kite Foilu zdominował Maks Żakowski (MKR Tramp Mielno), który wygrał pięć piątkowych wyścigów i o osiem punktów wyprzedza drugiego w klasyfikacji Błażeja Ożga, a trzeci nadal jest Jakub Jurkowski (obaj SKŻ ERGO Hestia Sopot). Pierwsze trzy pozycje u pań zajmują sopocianki - Julia Damasiewicz, Magdalena Woyciechowska i Nina Arcisz.

Czytaj także - Patryk Zbroja obronił tytuł w Szczecinie

W klasie 420 zdecydowanie najlepszą męską załogą są Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski (ChKŻ Chojnice), a trzy kolejne pozycje klasyfikacji generalnej zajmują duety żeńskie - Karolina Cendrowska i Zofia Korsak, Nina Machowicz i Magdalena Jagiełło (wszystkie MKS Dwójka Warszawa) oraz Gabriela Czapska i Hanna Rajchter (KS Spójnia Warszawa).

W rywalizacji klasy 29er na czele stawki znajdują się Karolina Żurek i Agata Wilczewska (YKP Gdynia), punkt mniej na koncie mają Jakub Gołębiowski i Sławomir Kapałka (Stowarzyszenie Sportów Wodnych), a kolejny punkt dalej plasują się Mateusz Gwóźdź i Gustaw Miciński (YKP Gdynia).

Kolejną dwuosobową klasą jest Cadet i pozycję trzecią na pierwszą zamieniły Magdalena Leymańczyk i Zuzanna Grusznis (PMOS Pisz), spychając na drugą lokatę Michała Dębkowskiego oraz Zdzisława Bulika (MKS Dwójka Warszawa). Z kolei trzecie miejsce zajmują Paweł Kajeta i Tymoteusz Roszkowski (UKŻ Lamelka Kartuzy).

Na katamaranach Hobie Cat 16 kolejne trzy wyścigi wygrali Zuzanna Szadziul i Szymon Cierzan, drudzy są Tymoteusz Cierzan i Katarzyna Piernicka, a trzecie miejsce z taką samą liczbą punktów zajmują Dominika Kęska i Stanisław Wierczyński. Wszyscy reprezentują klub UKS Navigo Sopot.

Na prowadzeniu w klasie Europa umocnił się Damian Sieczkowski (ŻLKS Kiekrz), druga jest najlepsza z kobiet Agnieszka Kiełczewska (Jacht Klub Wielkopolski), a na trzeciej pozycji znajduje się Szymon Ruban (MKS Dwójka Warszawa).

W klasie L’Equipe prowadzenia nie oddali Aleksander Hlebowicz i Amelia Kwiatkowska (Nauticus Yacht Club Olsztyn), drugą lokatę nadal zajmują Adam Strelau i Mateusz Dobrzyński (KS Spójnia Warszawa), a na trzeciej plasują się Jakub Częczek i Aleksander Warno (Nauticus YC Olsztyn).

W piątek rywalizację rozpoczęły klasy 49er, Finn, OK Dinghy i katamarany A-Class. W pierwszej z nich do udziału w regatach zgłosiły się trzy załogi i prowadzą Mikołaj Staniul oraz Jakub Sztorch (YKP Gdynia), po tym jak wygrali wszystkie trzy wyścigi. Drudzy są Jan Marciniak i Paweł Nowicki (KS Aqua Włocławek), a stawkę zamykają Paweł Jakubowski i Adam Głogowski (KS Baza Mrągowo/YKP Gdynia).

W klasie Finn odbyły się dwa wyścigi i wygrał je Sebastian Kalafarski (UKŻ Wiking Toruń). Drugi jest Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia), a trzeci w klasyfikacji znajduje się Andrzej Romanowski (AZS Poznań).

W katamaranach A-Class trzykrotnie pierwszy na metę wpływał Maciej Żarnowski (UKS Navigo Sopot), a dwa punkty traci do niego jego klubowy kolega Andrzej Senkus. Z kolei trzeci jest znajdujący się dwa punkty za Senkusem Jarosław Betkowski (Rzemieślniczy Jacht - Klub Poznański).

Liderem klasy OK Dinghy jest Tomasz Gaj (Stowarzyszenie Zawodników Klasy OK Dinghy), który o jeden punkt wyprzedza Radosława Droździka (KŻ Lok Dryf)) i o dwa Marka Bernata (KKS Warmia Olsztyn).

Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Miastem Krynica Morska. Imprezie patronuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Odbywa się ona także pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego, Mieczysława Struka. Poza tym partnerami imprezy są firmy Sailovnia, LaserPol oraz D.A.D Sportswear, a patronat medialny nad regatami sprawują magazyn W ślizgu oraz portal Żeglarski.info.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×