KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Olsztyn dominuje w 1. rundzie Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej

Polska Liga Żeglarska wystartowała w Sopocie regatami 1. rundy Ekstraklasy. Od początku regat prym wiodła załoga aktualnych mistrzów Polski z Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego, wyprzedzając ostatecznie Legię Warszawa i Jeziorak Yacht Club.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Na zdjęcia: Jachty podczas regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej Materiały prasowe / Gwidon Libera / www.ligazeglarsa.pl / Na zdjęcia: Jachty podczas regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej
W ciągu dwóch dni (13-14 lipca) rozegrano rekordowe 30 wyścigów na akwenie tuż przy sopockim molo. W pierwszej serii swoje wyścigi wygrały załogi OKŻ (Olsztyński Klub Żeglarski) i Legii Warszawa, obejmując 2 pierwsze miejsca w tabeli. Jak się okazało, tak zostało do końca mimo, że za plecami liderującego OKŻ toczyła się zacięta walka o kolejne miejsca. Legia dopingowana przez zespół klubowych cheerleaderek, pływała bardzo równo i pewnie, praktycznie nie wypadając poza pierwszą trójkę. Mocna końcówka i miejsca 1., 2. , 1. zapewniły jej 2. pozycję za bezkonkurencyjnymi olsztynianami.

W pierwszej połowie regat faworyzowany Jeziorak Yacht Club z Karolem Górskim za sterem nie mógł znaleźć dobrego rytmu i dopiero od ostatniej w sobotę 8. serii wyścigów zaczął regularnie punktować na miejscach 1. i 2., nadrabiając straty i awansując z lokaty 6. na 2. Jednak jeden błąd na starcie wyścigu nr 28, spowodował, że z ataku nawet na pozycję lidera nic nie wyszło, a skończyło się na spadku na 3. pozycję za Legię.

Czytaj także - Zwycięstwo i drugie miejsce Polaków w regatach Kieler Woche!

Słaby początek zaliczyła też załoga KS Iskra AMW Gdynia (sternik Wojtek Myśliwiec), zaczynając od falstartu, a następnie 5. miejsca. Jednak potem konsekwentna uważna i szybka żegluga wywindowała ich na 5. pozycję w regatach.

Prawdziwą huśtawkę formy przeżywała bardzo mocna załoga Giżyckiej Grupy Regatowej z Markiem Stańczykiem za sterem. Sześć wygranych wyścigów oraz trzy ostanie miejsca najlepiej podsumowują ten start, ale mimo tego zakończyli regaty na dobrej 4. pozycji.

ZOBACZ WIDEO: Krzysztof Cegielski: Namawiam Golloba, żeby został szefem związku zawodowego żużlowców

Bardzo dobry początek regat zanotowała załoga Sztorm Grupy Piotra Małeckiego, na półmetku plasując się na doskonałej 3. pozycji. Jednak końcówka regat i kilka piątych miejsc spowodowało, że rozbudzone apetyty zostały ostudzone i Sztorm zakończył rywalizację na 6. pozycji.

Na pewno niezadowoleni ze startu są zawodnicy SEJK Pogoni Szczecin, broniący brązowego medalu z sezonu 2018. Pływali nierówno, bo pomimo 3 wygranych wyścigów zanotowali wiele słabszych biegów i uplasowali się na dopiero 7. pozycji. Kolejne miejsca już ze sporą stratą punktową do czołowej siódemki zajęły załogi Dżygit Białystok, Yacht Club Sopot, JKM Gryf Gdynia i obie załogi Odyssey Sailing Club.

Czytaj także - Srebrny medal drużynowo i troje Polaków w pierwszej dziesiątce ME!

- Bardzo się cieszę, ponieważ mimo nowego składu świetnie nam się pływało. Chłopaki czyli Igor, Aleks i Mateusz pracowali niesamowicie, wszystko nam wychodziło, udało się realizować plan taktyczny, była szybkość. Oby udało się to powtórzyć za 2 tygodnie w Gdyni! - podsumował Wiktor Plitko z OKŻ.

- Bardzo zacięta rywalizacja, równy wysoki poziom. Jednak równe pływanie pozwoliło nam zająć 2. miejsce, z którego jesteśmy bardzo zadowoleni. Ale w Gdyni zapowiadamy walkę o 1. miejsce! Dodatkowa motywacja załogi przez team cheerleaderek na pewno nam pomogła! - oznajmił Jakub Pawluk, Legia Warszawa

- Jesteśmy zadowoleni i cieszymy się ze startu. Jest dużo dobrych i mocnych załóg, świetna sportowa walka, ciasne wyścigi, poziom bardzo wysoki i będzie rósł. Nasze żeglowanie po przerwie było trudne, musieliśmy nadrobić braki w szybszym trybie, ale udało się wrócić do formy, nadrobiliśmy straty z pierwszego dnia i w niedzielę było lepiej. Jeden z ostatnich wyścigów odebrał nam szanse walki o drugie lub nawet 1. miejsce. Wiktor sprytnie zablokował nas przy starcie, ale to jest Ekstraklasa i czekamy na kolejne regaty - ocenił Karol Górski z Jeziorak Yacht Club

1 runda Ekstraklasy, Sopot 13-14.07:

1. Olsztyński Klub Żeglarski (Plitko, Tarasiuk, Michalski, Gołaszewski) - 30 pkt
2. Legia Warszawa (Pawluk, Zajączkowski, Główka, Banaszek) - 35 pkt
3. Jeziorak Yacht Klub Iława (Górski K, Gotowicki, Tkaczyk, Gilniak) - 38 pkt
4. Giżycka Grupa Regatowa (Stańczyk, Nowakowski, Kacprowski, Fursewicz) - 41 pkt
5. KS Iskra AMW Gdynia (Myśliwiec, Panań, Kucieński, Kamiński) - 42 pkt
6. Sztorm Grupa Warszawa (Małecki, Groszyk, Koseski, Moszczyński) - 46 pkt
7. SEJK Pogoń Szczecin (Łobodziec, Gonerko, Czaja, Szmul) - 47 pkt
8. PŻKZ Dżygit Białystok (Kulesza, Garniewski, Konecki, Dąbrowski, Jaroszuk) - 62 pkt
9. Yacht Club Sopot (Górski P., Sosnowski, Król, Lewandowski) - 64 pkt
10. JKM Gryf Gdynia (Ejsmont, Łatoszyński, Brzozowksi, Szewczuk) - 67 pkt
11. Odyssey Sailing Club Warszawa 2 (Wójciak, Sternicki R, Sternicki M, Wójcik) - 71 pkt
12. Odyssey Sailing Club Warszawa (Wrzosek, Traczyńska, Gutmański, Alama) - 89 pkt

Kolejne regaty odbędą się w dniach 27-28 lipca w Gdyni podczas VOLVO Gdynia Sailing Days.

Regaty byłe transmitowane na żywo. Relacje z wody będą dostępne na profilu facebookowym Polskiej Ligi Żeglarskiej: https://www.facebook.com/LigaZeglarska/
System SAP Sailing dostępny jest pod tym linkiem: https://polishleague2019.sapsailing.com
Wszystkie informacje i linki będzie tez można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl

Organizatorami NostriMaris Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i GSC Yachting.
Partnerem Głównym regat jest NostriMaris - to zespół działań informacyjno-promocyjnych projektu pod nazwą „Budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających” realizowanego przez Urząd Morski w Szczecinie w ramach POIiŚ 2014-2020, współfinasowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności. Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa żeglugi i wzrost konkurencyjności polskich portów.
Partnerami technologicznymi regat są: SAP Polska, Hewlett Packard i Petrosoft.pl
Partnerami regat są: Musto – Kees International Polska oraz Harken Polska, AVA Marine, Teknos-Oliva, Magazyn Żagle, W Ślizgu i portal zeglarski.info

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Informacja prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×