MŚ w biathlonie: Fenomenalny finisz Svendsena! Polacy daleko

W ostatniej konkurencji mężczyzn na biatlonowych mistrzostwach świata w szwedzkim Oestersund złoty medal w biegu masowym wywalczył Emil Hegle Svendsen. 23-letni Norweg był minimalnie szybszy od swojego wielkiego rodaka, Ole Einara Bjoerndalena. Fatalnie zaprezentowała się dwójka naszych reprezentantów.

Paula Duda
Paula Duda

Przez większość biegu prowadził Bjoerndalen by na ostatnich stu metrach dać się wyprzedzić rewelacji tegorocznych mistrzostw, Emilem Hegle Svendsenem. To nie pierwsza tego typu sytuacja - w 2006 roku na Igrzyskach Olimpijskich norweski multimedalista przegrał na finiszu z Vincentem Defrasnem.

Brąz przypadł 26-letniemu Rosjaninowi Maksimowi Czudowowi, mimo że musiał biegać aż trzy karne rundy. Po raz kolejny bezbłędny na strzelnicy okazał się inny rosyjski zawodnik Maksim Maksimow, jednak biegowo okazał się słabszy od swojego reprezentacyjnego kolegi i ostatecznie ulokował się tuż za „pudłem”, na czwartej pozycji.

Wyjątkowo słabo na strzelnicy spisał się najlepszy z naszych biathlonistów, Tomasz Sikora, który już przy pierwszym strzelaniu chybił dwukrotnie. Ostatecznie z czterema pudłami zajął dopiero 21. pozycję. Debiutujący w tej konkurencji Krzysztof Pływaczyk zaliczył dwie karne rundy i zajął niezłą 23. pozycję.

Oprócz Polaków, przeciętnie spisali się także Niemcy, wokół których zrobiło się w sobotę zamieszanie związane z dopingiem. Obrońca tytułu Michael Greis spudłował cztery razy i ulokował się na trzynastej lokacie. "Oczko" niżej sklasyfikowany został Aleksander Wolf, natomiast tragicznie na strzelnicy wypadł Michael Roesch, który zestrzelił zaledwie czternaście z dwudziestu krążków i uplasował się na 28. lokacie.

Niedzielny bieg mężczyzn potwierdził fakt, iż Norwedzy i Rosjanie zdominowali tegoroczne mistrzostwa. Polscy fani biathlonu czekali na medal od pechowego sprintu Magdaleny Gwizdoń do dzisiejszego występu Sikory. Niestety, nie udało się. Pozostaję jeszcze sztafeta kobiet, lecz o podium nie ma raczej co marzyć.