Drugi przystanek PŚ w skokach narciarskich: Lillehammer

Drugie i trzecie indywidualne konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich odbędą się na skoczni Lysgårdsbakken w Lillehammer, które w ostatniej chwili zastąpiło Trondheim. Powodem takiej decyzji były problemy techniczne oraz zbyt wysokie temperatury. Podobne sytuacje miały już miejsce w latach 2005 i 2006. Rekord obiektu został ustanowiony przez Gregora Schlierenzauera w marcu zeszłego roku i wynosi 143 metry.

Monika Szandała

Lillehammer położone jest w południowo-wschodniej części kraju. Gminę zamieszkuje około 25 tysięcy osób. Miejscowość była organizatorem XVII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1994 roku. W konkursie na skoczni normalnej zwyciężył Espen Bredesen przed Lasse Ottesenem i Dieterem Thomą. Wśród Polaków punktował Wojciech Skupień. W rywalizacji na dużym obiekcie najlepszy okazał się Jens Weissflog, który pokonał Bredesena. Na najniższym stopniu podium stanął Andreas Goldberger. Najlepszą drużyną okazali się Niemcy przed Japonią i Austrią. Polacy nie startowali.

Ostatnie zawody Pucharu Świata na skoczni Lysgårdsbakken odbyły się 13.03.2009 w ramach Turnieju Nordyckiego. W kwalifikacjach zwyciężył Adam Małysz, który zawody ukończył na 4. miejscu. Konkurs wygrał Harri Olli przed Dimitrym Vassilievem i Gregorem Schlierenzauerem.

Po pierwszym konkursie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Bjoern Einar Romoeren, który ma 20 punktów przewagi nad młodym Niemcem Pascalem Bodmerem i 40 nad Wolfgangiem Loitzlem. W Norwegii Polskę reprezentować będą: Adam Małysz, Kamil Stoch, Piotr Żyła, Krzysztof Miętus, Łukasz Rutkowski, Marcin Bachleda. Norwegowie wykorzystają przysługujące im prawo i wystawią liczną grupę krajową. Na starcie nie zabraknie Andersa Bardala, Andersa Jacobsena, Bjoerna Einara Romoerena i Sigurda Pettersena.