58. TCS w Garmisch-Partenkirchen: Skok w Nowy Rok (lista startowa)

Pierwsza część Turnieju Czterech Skoczni odbywa się w Niemczech. Z Oberstdorfu zawodnicy przenieśli się do Garmisch-Partenkirchen - jednego z najbardziej znanych alpejskich kurortów. Miejscowość położona jest u stóp góry Zugspitze (2962 m n.p.m.) - najwyższego szczytu Niemiec. Jej popularności sprzyja fakt, że miasteczko oddalone jest zaledwie 40 minut jazdy od stolicy regionu - Monachium.

W tym artykule dowiesz się o:

Zimą do dyspozycji narciarzy jest ponad 120 kilometrów tras zjazdowych i 50 wyciągów. Spora część nartostrad położona jest na lodowcu, co umożliwia jazdę na nartach przez cały rok. Kurort cieszy się zainteresowaniem turystów także latem. Warte zobaczenia są między innymi ruiny średniowiecznego zamku Werdenfels, zamek myśliwski króla Ludwika II, kasyno, rokokowy kościół pielgrzymkowy świętego Antoniego, Instytut Ryszarda Straussa i Stadion Olimpijski.

Garmisch-Partenkirchen było gospodarzem IV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1936 roku. Zawodnicy rywalizowali w 17 konkurencjach, w zmaganiach wystartowało 668 sportowców z 28 krajów. Na starcie nie zabrakło Polaków, którzy niestety wrócili z Niemiec bez medali. Najwyżej sklasyfikowany był Stanisław Marusarz, który zajął 5. miejsce w konkursie skoków narciarskich. Marusarz wystartował także w kombinacji norweskiej, gdzie zajął 7. i 8. pozycję. Z dobrej strony zaprezentował się także Bronisław Czech, który w sztafecie 4 x 10 kilometrów był 7. Na skoczni olimpijskiej zwyciężył Norweg Birger Ruud, który wyprzedził Svena Erikssona i Reidara Andersena. W Niemczech nie obyło się bez skandalu. Jako olimpijska dyscyplina zadebiutowało narciarstwo alpejskie. Międzynarodowy Komitet Olimpijski wywołał falę protestów zakazując startu niemieckim i szwajcarskim instruktorom, uznając ich za zawodowców.

W Garmisch-Partenkirchen wybudowane są skocznie HS 140, HS 89, HS 45 i K20. Olimpijski obiekt powstał w 1935 roku według projektu C. I. Luthera. Tradycja noworocznej rywalizacji w skokach sięga 1921 roku. Podczas pierwszej edycji austriacko-niemieckiego Turnieju w 1953 roku obiekt uważany był za jeden z najnowocześniejszych na świecie. W Garmisch-Partenkirchen zwyciężył wtedy Norweg Asgeir Doelplads. Skocznia była kilkukrotnie przebudowywany i powiększana. Remonty przeprowadzono między innymi w 1955, 1978 i 1996 roku, kiedy umieszczono punkt K na 115 metrze. 10 lat później arena nie spełniała nawet podstawowych wymogów Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) i aby nie stracić prawa organizacji noworocznych konkursów zdecydowano się na wysadzenie 125-tonowej konstrukcji. Nowy obiekt został wybudowany w miejscu starej Große Olympiaschanze, zburzonej 14 kwietnia 2007 roku. Jej historycznym rekordzistą pozostał już na zawsze Adam Małysz, który 1 stycznia 2001 roku oddał skok na odległość 129,5 metra. Budowa nowego obiektu pochłonęła 14 milionów euro. Pierwszy skok oddał zawodnik miejscowego klubu - Felix Schoft. W tym sezonie skoczkowie narciarscy dopiero po raz trzeci będą rywalizować na Nowej Skoczni Olimpijskiej (HS 140). Jej rekord należy obecnie do Gregora Schlierenzauera, który w styczniu 2008 uzyskał 141 metrów.

W 1966 roku otwarcia noworocznego konkursu dokonał Stanisław Marusarz. - Na trybunie sędziowskiej poruszenie. Medytacje i targi trwały prawie kwadrans. Wreszcie nie tylko zgodzono się na skok, ale organizatorzy podali jeszcze przez megafony esencję mojego życiorysu poczynając od 1927 roku. Publiczność przyjęła mnie gorąco, a gdy spiker dodał istotny szczegół z mojej metryki, że mam 54 lata, na trybunach wybuchł prawdziwy entuzjazm. Później nastąpiła absolutna cisza. Zdawałem sobie sprawę, że muszę oddać skok poprawny stylowo i nie tyle długi, co ładnie wykończony. Za żadną cenę nie wolno mi upaść! Z chwilą przypięcia nart odeszła wszelka trema. Doskonale mi się jechało do progu, odbiłem się lekko i trzymając ręce przy tułowiu wylądowałem pewnie i miękko. Robiąc już na wybiegu ostatnią ewolucję śmignąłem obok pierwszych rzędów trybun. Widzowie ujrzeli skoczka w wizytowym garniturze, pod krawatem. Ale chyba nie to wywołało ów grzmot braw i donośne - Hurra! Ludzie szaleli. Później powiedziano mi jakoby w tych zawodach nikt nie miał tak pewnego lądowania. Skoczyłem 66 metrów! - tak legendarny występ opisał w książce "Na skoczniach Polski i świata".

W ubiegłorocznym konkursie w Garmisch-Partenkirchen zwyciężył Wolfgang Loitzl. Austriak wyprzedził Simona Ammanna i Harriego Olli. Adam Małysz niespodziewanie przegrał pojedynek KO z Andreasem Wankiem i nie zakwalifikował się do serii finałowej.

Konkurs w Oberstdorfie, podobnie jak cały Turniej, rozgrywany jest systemem KO. 50 najlepszych zawodników kwalifikacji zostaje połączonych w dwójki, zwycięzca jest w parze z ostatnim, drugi z przedostatnim i tak aż do środka klasyfikacji, gdzie 26. zawodnik rywalizuje z 25. Jeśli skoczek z czołowej "10" Pucharu Świata zrezygnuje z udziału w kwalifikacjach, automatycznie zostaje sklasyfikowany na ostatniej pozycji i w konkursie stacza pojedynek z najlepszym. Do serii finałowej przechodzi zwycięzca każdej pary (25 zawodników) oraz pięciu najlepszych spośród tych, którzy odpadli ("lucky losers"). W klasyfikacji generalnej Turnieju sumowane są łączne noty uzyskane w poszczególnych konkursach. Wyniki w tradycyjny sposób zaliczane są także do punktacji Pucharu Świata - triumfator zyskuje 100 punktów, 30. zawodnik 1 punkt.

W klasyfikacji generalnej koszulki lidera Pucharu Świata dzielnie broni Simon Ammann, który ma 58 punktów przewagi nad Gregorem Schlierenzauerem. Dzięki triumfowi w Oberstdorfie trzecią pozycję zajmuje Andreas Kofler. W klasyfikacji Turnieju prowadzi Kofler przed Janne Ahonenem i Thomasem Morgensternem.

Na liście startowej kwalifikacji znalazło się 73 zawodników z 19 państw. Polacy wystąpią w niezmienionym składzie: Stefan Hula, Krzysztof Miętus, Kamil Stoch i Adam Małysz. Seria kwalifikacyjna rozpocznie się 31 grudnia o godzinie 13:45, natomiast zawody rozpoczną się w Nowy Rok o godzinie 14:00.

Program zawodów w Garmisch-Partenkirchen

31.12.2009, czwartek

11:30 - trening

13:45 - kwalifikacje

1.01.2010, piątek

12:00 - seria próbna

14:00 - I seria konkursowa

Lista startowa kwalifikacji:

1. Julian Musiol GER

2. Christian Ulmer GER

3. Tobias Bogner GER

4. Felix Schoft GER

5. Severin Freund GER

6. Maximilian Mechler GER

7. Denis Kornilov RUS

8. Heung Chul Choi KOR

9. Vitaliy Shumbarets UKR

10. Nikolay Karpenko KAZ

11. Richard Freitag GER

12. Anders Johnson USA

13. Carl Nordin SWE

14. Pascal Egloff SUI

15. Stephan Hocke GER

16. Volodymyr Boshchuk UKR

17. Remi Francais SUI

18. Nicholas Alexander USA

19. Vladimir Zografski BUL

20. Tomas Zmoray SVK

21. Ville Larinto FIN

22. Ivan Karaulov KAZ

23. Isak Grimholm SWE

24. Bogomil Pavlov BUL

25. Kenneth Gangnes NOR

26. Hyun Ki Kim KOR

27. Kai Kovaljeff FIN

28. Ilja Rosliakov RUS

29. Fumihisa Yumoto JPN

30. Stefan Hula POL

31. Taku Takeuchi JPN

32. Andrea Morassi ITA

33. Stefan Thurnbichler AUT

34. Pavel Karelin RUS

35. Jan Matura CZE

36. Martin Cikl CZE

37. Peter Prevc SLO

38. Kalle Keituri FIN

39. Lukas Hlava CZE

40. Matti Hautamaeki FIN

41. Mitja Meznar SLO

42. Michael Neumayer 42

43. Jernej Damjan SLO

44. Lukas Mueller AUT

45. Tom Hilde NOR

46. Krzysztof Miętus POL

47. Sebastian Colloredo ITA

48. Jakub Janda CZE

49. Andreas Wank GER

50. Andreas Kuettel SUI

51. Martin Schmitt GER

52. Shohei Tochimoto JPN

53. Roar Ljoekelsoey NOR

54. Anders Jacobsen NOR

55. Noriaki Kasai JPN

56. Dimitry Vassiliev RUS

57. Robert Kranjec SLO

58. Johan Remen Evensen NOR

59. Kamil Stoch POL

60. Martin Koch AUT

61. Michael Uhrmann GER

62. Emmanuel Chedal FRA

63. Janne Ahonen FIN

64. Adam Małysz POL

65. Harri Olli FIN

66. Daiki Ito JPN

67. Pascal Bodmer GER

68. Wolfgang Loitzl AUT

69. Bjoern Einar Romoeren NOR

70. Thomas Morgenstern AUT

71. Andreas Kofler AUT

72. Gregor Schlierenzauer AUT

73. Simon Ammann SUI

Źródło artykułu: