PK w Lillehammer: Rok Zima zdecydowanie najlepszy, Marcin Bachleda najwyżej z Polaków

Słoweniec Rok Zima dzięki skokom na 132,5m oraz 125,5m został zdecydowanym zwycięzcą niedzielnego konkursu letniego Pucharu Kontynentalnego, który był rozgrywany niewątpliwie przy loteryjnych warunkach pogodowych na obiekcie HS 134 w norweskiej miejscowości Lillehammer, gdzie co roku odbywają się zawody zaliczane do Turnieju Skandynawskiego.

Maciej Mikołajczyk

Tuż za nim, ale już z naprawdę sporo stratą do pierwszego miejsca uplasował się reprezentant Francji Vincent Descombes Sevoie (122,5m/125,5m), a na najniższym stopniu podium stanął natomiast medalista m.in. mistrzostw świata Jakub Janda. Czech w swoich próbach poszybował odpowiednio na 119m i 127,5m.

Czwarta lokata przypadła kolejnemu z zawodników naszych południowych sąsiadów - Antoninowi Hajkowi, który lądował na 121m i 123m.

Skład czołowej szóstki uzupełnili mało znany Słoweniec Matjaz Pungertar (123,5m/121m), a także Rosjanin Roman Sergeevich Trofimov (125,5m/116m).

Z Polaków najwyżej, bo na ósmym miejscu sklasyfikowany został Marcin Bachleda. Popularny "Diabełek" z Zakopanego uzyskał w swoich próbach 128,5m i 113m. Szesnaste miejsce z wynikami 123m i 111m zajął Andrzej Zapotoczny, siedemnaste Tomasz Byrt (115,5m i 116,5m), a dwudzieste piąte Klemens Murańka, który dotknął nartami zeskoku na 119m i 107,5m.

Tym razem o sporym pechu mówić może drugi w sobotnich zmaganiach Rafał Śliż, który otrzymał 32. notę (112,5m) i zaledwie o 0,1 punktu wyprzedził Grzegorza Miętusa (113m). Najsłabszym ogniwem w naszym zespole okazał się Łukasz Rutkowski, któremu zmierzono 111m, co dało mu odległą 35. lokatę.

W klasyfikacji łącznej cyklu nadal prowadzi nieobecny w Kraju Wikingów Kamil Stoch, który ma na swoim koncie 480 punktów i o 110 "oczek" wyprzedza Austriaka Andreasa Strolza.

Następna odsłona drugiej ligi skoków już w przyszły weekend na słynnym obiekcie w Oslo, gdzie w 2011 roku toczyć się będzie rywalizacja o tytuł mistrza globu.