KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Marit Bjoergen chce pobić rekord Bjoerna Daehlie

Marit Bjoergen, główna rywalka Justyny Kowalczyk, zapowiedziała w jednym z wywiadów, że jednym z jej celów jest pobicie rekordu Bjoerna Daehlie. Legendarny rodak Norweżki nie startuje od jedenastu lat, jednak nadal jest na czele listy jeśli chodzi o ilość zwycięstw w zawodach Pucharu Świata.
Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński

Zgodnie z założeniami Marit Bjoergen ma zamiar startować jeszcze przez cztery sezony i zakończyć karierę po igrzyskach olimpijskich w Soczi. Cel jaki sobie założyła, czyli pobicie rekordu Bjoerna Daehlie w ilości zwycięstw w zawodach Pucharu Świata, jest więc realny, choć zarazem dość skomplikowany pod względem formalnym z uwagi na liczne reformy, jakim biegi narciarskie podlegały w ostatnich latach. Licząc tylko sukcesy indywidualne, słynny Norweg wygrywał 46 razy w Pucharze Świata i liczba ta obejmuje także część jego zwycięstw w ramach igrzysk i mistrzostw świata, które niegdyś również zaliczane były do klasyfikacji PŚ. Oprócz tego Daehlie ma także dwie wygrane na igrzyskach w Nagano, już nieliczone do walki o Kryształową Kulę.

Z kolei Bjoergen wygrała już 37 klasycznych zawodów pucharowych, cztery złota na igrzyskach i mistrzostwach świata, etap Tour de Ski i etap World Cup Final. W zawodach najwyższej rangi są to więc 43 zwycięstwa, dzięki czemu Norweżka ma realną szansę pobić rekord swojego rodaka jeszcze w sezonie 2010/2011. Międzynarodowa Federacja Narciarska rozdziela jednak w swych danych "zwykłe" zawody Pucharu Świata oraz pozostałe największe imprezy, więc według oficjalnych statystyk Bjoergen ma obecnie 37 wygranych i doścignięcie rodaka w tej sytuacji musi zabrać jej nieco więcej czasu.

Nawet jeśli ta sztuka się jej uda, praktycznie nierealne jest dogonienie Daehliego pod względem ilości medali z igrzysk i mistrzostw świata - zdobył ich aż 29, podczas gdy 30-letnia Norweżka ma ich 16. Daehlie wygrał także sześć razy klasyfikację generalną Pucharu Świata, co Bjoergen udało się dwukrotnie.

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
wintersportnews.it
Komentarze (4)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×