Emmanuel Chedal mistrzem Francji, dobra postawa Alexandre Mabbouxa

W miejscowości Chaux-Neuve rozegrano zawody o tytuł mistrza Francji. Zawodnicy rywalizowali na obiekcie K90 (HS 100). Wśród seniorów zdecydowanie najlepszy okazał się Emmanuel Chedal, który dwukrotnie skoczył 89,5 metra i wywalczył ponad 25 punktów przewagi nad Vincentem Sevoie Descombesem (83,5 + 84,5 m).

Monika Szandała

Kolejne pozycje zajęli kombinatorzy norwescy. Na najniższym stopniu podium stanął Jason Lamy-Chappuis (83 + 80 m), a tuż za czołową trójką został sklasyfikowany Francois Braud (74,5 + 83 m).

Dopiero 13. lokatę zajął Pierre Emmanuel Robe. W zawodach nie wystartował David Lazzaroni.

W kategorii juniorów najlepszy okazał się Alexandre Mabboux (79 + 78 m), który wyprzedził Nicolasa Mayera (75 + 76,5 m) oraz Jordana Taillarda (73 + 74,5 m).

W Chaux-Neuve rozegrano także konkurs drużynowy. Wygrała ekipa Mont Blanc, która triumf zawdzięcza Mabbouxowi. 18-latek potwierdził wysoką dyspozycję i uzyskał w swojej próbie aż 100 metrów. W zwycięskiej drużynie skakali także Jonathan Felisaz, Francois Braud i Vincent Sevoie Descombes.

Od 2006 roku funkcję szkoleniowca Francuzów pełni Fin Pekka Niemelä, który pozostanie na stanowisku co najmniej do Igrzysk Olimpijskich w Vancouver. W minionym sezonie spośród jego podopiecznych najlepiej spisywał się Emmanuel Chedal, który zajął 17. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

W przyszłym tygodniu zawodnicy wezmą udział w drugiej części mistrzostw Francji, a później będą mogli udać się na zasłużony wypoczynek.