Biathlonowe ABC, czyli jak to w Oestersund bywało

Mistrzostwa świata w biathlonie w Ostersund przeszły już do historii. Emocji jak zwykle nie zabrakło. Spójrzmy raz jeszcze na to, co działo się w szwedzkiej miejscowości w ciągu ostatniego tygodnia. Zwycięzcy, przegrani i liczne ciekawostki - oto mistrzostwa od A do Z!

A jak ... Achatowa

31-letnia Rosjanka Albina Achatowa przez dłuższy czas nie startowała w żadnych zawodach z uwagi na ciążę i urodzenie dziecka. Początkowo wydawało się, że w Ostersund nie znajdzie się w kadrze swojego kraju, jednak trenerzy zaufali jej i wystawili w pierwszej konkurencji mistrzostw, którą był sprint. Achatowa nie zawiodła, wywalczyła srebrny medal i prawo startu w biegu na dochodzenie, gdzie znów stanęła na podium, tym razem na jego najniższym stopniu. To jest dopiero powrót!

B jak ... bałagan organizacyjny

Długo zapewne będą jeszcze trwały spory o to, czy pomylenie trasy odebrało Magdalenie Gwizdoń na medal, czy też tylko nieco lepsze miejsce. Oprócz naszej zawodniczki na finiszu sprintu pogubiły się też cztery inne biathlonistki. Pięć osób - niby niedużo, jednak na tak wielkiej imprezie organizatorzy powinni zadbać, aby oznaczenia były na tyle dobre, by nie mylił się nikt. Co ciekawe, również w kolejnych dniach zawodów nie brakowało biathlonistów, którzy zamiast na metę biegli w stronę strzelnicy. Wina częściowo leży więc po stronie organizatorów, a częściowo nieuważnych zawodników.

C jak ... Czudow

Rosjanin Maksim Czudow już od dłuższego czasu zaliczany był do ścisłej światowej czołówki, a pierwszy medal MŚ wywalczył przed rokiem w Anterselvie. Swój talent w pełni objawił podczas tegorocznego championatu i z pewnością na długo zapamięta Ostersund. Już pierwszego dnia zdobył złoto w sprincie, potem przyszedł czas na srebro w biegu na dochodzenie, brąz w biegu masowym i drugie złoto, tym razem w sztafecie.. Z pewnością był jedną z największych gwiazd całych zawodów.

D jak ... doping

Oficjalnie nikt nie został przyłapany na dopingu w Ostersund, jednak głośnym echem odbiły się pogłoski o nielegalnych środkach stosowanych przez reprezentantów Niemiec. Oby skończyło się na pogłoskach ...

E jak ... Europa

Zawody w Oestersund miały rangę mistrzostw świata, jednak wszystkie medale wywalczyli przedstawiciele państw europejskich. Nie jest to żadna niespodzianka - właśnie ten kontynent zawsze był największą biathlonową potęgą

F jak ... Ferry

Szwedzki biathlonista imponował ostatnio formą i zanotował nawet zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Nic więc dziwnego, że miejscowi kibice jak i on sam liczyli na sukcesy podczas mistrzostw rozgrywanych ww własnym kraju. Ferry jednak zawiódł na całej linii, ledwie raz zmieścił się w czołowej dziesiątce (był dziewiąty w biegu masowym) i nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań.

G jak ... Grecy

Stavros Cristoforidis przez ostatnie lata był jedynym Grekiem startującym w zawodach biathlonowych, tymczasem w Ostersund na trasach pojawili się też jego dwaj rodacy. 43-letni Athanasossios Tsakiris debiutował jeszcze w 1988 roku podczas mistrzostw świata w Feistritz, a rok temu zdecydował się wznowić swoja karierę po dziewięciu latach przerwy. Oprócz dwójki weteranów Grecy wystawili też ledwie 17-letniego Efstathiosa Kiourkenidisa. Nie osiągnęli oni oczywiście żadnych dobrych wyników, wszyscy pokonali jednak w biegu indywidualnym Sebastiana Witka ...

H jak ... Hanevold

38-letni Norweg jest jak wino - im starszy tym lepszy. Wielu spośród jego dawnych rywali od lat już nie startuje, a on wciąż zdobywa medale. Nie inaczej było w Ostersund, gdzie zajął drugie miejsce zarówno w sprincie jak i w sztafecie. Norweska młodzież ma się od kogo uczyć!

I jak ... Ilmars Bricis

Łotewski weteran zawsze zaliczany był do solidnych zawodników, a na swym koncie ma dwa medale mistrzostw świata. Swojego dorobku w Ostersund wprawdzie nie powiększył, lecz i tak zaskoczył równą, solidną formą. Na swych czternastych w karierze mistrzostwach zawsze był w dwudziestce!

J jak .. Juriewa

Nie ma Iszmuratowej, nie ma Pylewej, Achatowa dopiero powraca do optymalnej formy, a jednak Rosjanie znów mają wspaniałą zawodniczkę. Jekaterina Juriewa to nowa gwiazda światowego biathlonu, niezłą formę prezentowała już w poprzednim sezonie, a obecnie należy do ścisłej czołówki. W grudniu w Pokljuce odniosła pierwsze pucharowe zwycięstwo w karierze, a w Ostersund wywalczyła trzy medale. Podobnie jak u Maksima Czudowa każdy był innego koloru.

K jak .. król

Rywalizację w Ostersund zaszczycił swoją obecnością sam król Karol XVI Gustaw. Niestety, w dniu odwiedzin monarchy zawody zostały przerwane z powodu wiatru i przełożone na następny dzień. Król nie czekał i wrócił do Sztokholmu.

L jak ... Luck

Franck Luck zakończył już jakiś czas temu karierę, jednak nie zabrakło go w Ostersund. Wspólnie z Rosjaninem Alexandrem Tichonowem Niemiec jest liderem klasyfikacji złotych medalistów mistrzostw świata - obaj mają po jedenaście krążków z najcenniejszego kruszcu. Szansę na dogonienie ich miał Ole Einar Bjoerndalen, jednak zwyciężył w Szwecji tylko raz i ma dziesięć złotych medali. Póki co Luck i Tichonow mogą więc spać spokojnie.

M jak ... Milenkovic

40-letni Serb karierę biathlonisty rozpoczął w 2004 roku. Nie zabrakło go również w Ostersund, gdzie był najsłabszym uczestnikiem zawodów - w dwóch startach dwukrotnie był ostatni. W sprincie spudłował pięciokrotnie i zajął sto czternaste miejsce, natomiast w biegu na 20 kilometrów na strzelnicy mylił się aż jedenaście razy i ze stratą blisko 23 minut do zwycięzcy był sto dziewiąty. Milenkovic był także członkiem serbskiej sztafety, gdzie również mocno pudłował i biegał trzy karne rundy. Co ciekawe, stałym zajęciem Serba jest praca w roli trenera ... kolarstwa i zarządzanie wyścigiem Tour de Serbia!

N jak ... Neuner

Niespełna 21-letnia niemiecka biathlonistka jako jedyna wywalczyła w Ostersund aż trzy złote medale, choć tylko jeden indywidualnie. Łącznie w jej dorobku jest już sześć tytułów mistrzowskich wywalczonych w ciągu zaledwie dwóch sezonów! Nic więc dziwnego, że Gold Lena - znów uznana została za jedną z największych gwiazd mistrzostw.

O jak ... Ole Einar Bjoerndalen

Król biathlonu nie zawiódł, jednak jego występy pozostawiły lekki niedosyt. Wielu widziało już na szyi Norwega komplet złotych medali, a tymczasem musiał on się zadowolić tylko jednym zwycięstwem i dwoma srebrnymi krążkami. Wynik i tak bardzo dobry, jednak nieco lepszy w norweskiej kadrze okazał się tym razem Emil Hegle Svendsen.

P jak ... Polacy

Nie udało się naszym reprezentantom wywalczyć ani jednego medalu w Ostersund. Najbliższej sukcesu była Magdalena Gwizdoń, jednak pomylenie trasy odebrało jej szansę na podium. Mimo wszystko właśnie ona była najjaśniejszym punktem naszej ekipy podczas tegorocznych mistrzostw.

R jak ... Roesch

Niedoceniony w ekipie niemieckiej miał początkowo nie jechać na mistrzostwa świata. Ostatecznie znalazł się w składzie i pozytywnie zaskoczył w sprincie i w biegu na dochodzenie, gdzie niejako na przekór tym którzy nie chcieli na niego postawić zajął piąte i siódme miejsce. W nagrodę trafił również do sztafety, gdzie już nie było tak dobrze - to właśnie jego karna runda była jedną z przyczyn dopiero trzeciego miejsca niemieckiej ekipy.

S jak ... Svendsen

Bezsprzecznie objawienie mistrzostw świata i ich największa męska gwiazda. Młody Norweg stale czyni postępy i zanotował już w bieżącym sezonie jedno zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Z formą utrafił wprost idealnie i wywalczył w Ostersund dwa złote medale. Szczególne emocje wzbudził jego pojedynek z Ole Einarem Bjoerndalenem na finiszu biegu masowego, gdzie ograł utytułowanego rodaka. Czyżby narodził się nowy król biathlonu?

T jak ... trzynaście

W każdych zawodach biathlonowych zdarza się, że komuś wyjątkowo nie uda się strzelanie. W Ostersund również nie brakowało zawodników mających dwucyfrową liczbę pudeł, jednak niechlubny rekord należy do Seliny Gasparin. W biegu indywidualnym Szwajcarka pomyliła się aż trzynastokrotnie i zajęła przedostatnie, dziewięćdziesiąte miejsce. Co ciekawe, Gasparin startowała z numerem ... trzynastym. Na dodatek zawody początkowo miały się odbyć trzynastego lutego, jednak nie pozwoliła na to pogoda i z powodu wiatru zostały one przełożone o jeden dzień. I jak tu nie wierzyć w pechową trzynastkę!

U jak ... Ukraina

Reprezentanci Ukrainy należą do solidnych, jednak rzadko kiedy zdarza im się osiągnąć naprawdę wartościowy rezultat. Tymczasem w Ostersund wywalczyli aż trzy medale, głównie dzięki Oksanie Chwostenko. Zawodniczka ta już w ubiegłym sezonie wygrała raz zawody Pucharu Świata, a obecnie powróciła najwyraźniej do dobrej formy. W Szwecji była trzecia zarówno w sprincie jak i w biegu na 15 kilometrów, a dodatkowo wspólnie z koleżankami z drużyny zajęła drugie miejsce w sztafecie.

W jak ... wichura

Silny wiatr najczęściej bywa utrapieniem skoczków narciarskich; mistrzostwa świata w Ostersund pokazały jednak, że może być przeszkodzą również w rozgrywaniu zawodów biathlonowych. W dniu biegu na 15 kilometrów kobiet rozszalała się wyjątkowo mocna wichura, która zupełnie uniemożliwiła celne strzelanie, a na dodatek połamała gałęzie, które zasypały trasę biegu. Nic więc dziwnego, że zawody zostały przełożone o jeden dzień.

Y jak ... Yaroshenko

Angielska transkrypcja nazwiska rosyjskiego biathlonisty pomogła uzupełnić również tą literę w naszym biathlonowym alfabecie. Dmitrij miał być liderem kadry swojego kraju, jednak w tej roli skutecznie zastąpił go Maksim Czudow. Na pocieszenie Jaroszence pozostał brąz zdobyty w sztafecie mieszanej.

Z jak ... złoto ...

... czyli to, o czym marzyli wszyscy biathloniści startujący w Ostersund. Najwięcej najcenniejszych medali zdobyły Magdalena Neuner i Andrea Henkel - aż trzy, dwa otrzymali natomiast Emil Hegle Svendsen i Maksim Czudow.. Następna okazja do triumfu i wywalczenia upragnionego trofeum już za rok w koreańskim Pyeongchang!

Źródło artykułu: