Relacje na żywo
 • wszystkie
 • MŚ 2022
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

55 mln dolarów amerykańskich zysku. Komercyjny sukces ZIO w Pjongczangu

Gospodarz Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pjongczang 2018 r. oficjalnie podał, że wygenerował nadwyżkę w wysokości co najmniej 55 mln dol. amerykańskich (47,8 miliona euro). MKOl chce wykorzystać dobrą wiadomość.

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
reprezentacja Polski w Pjongczangu Getty Images / Ronald Martinez / Na zdjęciu: reprezentacja Polski w Pjongczangu
Zimowe igrzyska olimpijskie mają zdecydowanie mniejszą wartość marketingową niż letnie. Okazuje się jednak, że nawet na ZIO można nieźle zarobić. Korea Południowa, gospodarz tegorocznych igrzysk w Pjongczangu, pochwaliła się bowiem zyskiem minimalnym na poziomie kwoty 55 mln dol. amerykańskich (47,8 miliona euro).

- Stało się to możliwe po serii cięć dokonanych w kontekście tzw. Agendy 2020 Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego - powiedział mediom Lee Hee Beom, przewodniczący komitetu organizacyjnego Pjongczang 2018.

MKOl zdaje sobie sprawę z tego, że ogromne obciążenia finansowe, które generuje organizacja ZIO, zniechęcają kraje do zgłaszania swoich kandydatur. Dla przykładu, Korea Płd. wydała na zimowe igrzyska łącznie ok. 13 mld dol. Z tego powodu jakiś czas temu wprowadzono w życie Agendę 2020, która zakłada m.in. obniżenie kosztów reklam, budowę mniejszych ośrodki transmisyjnych, a także większe wykorzystywanie istniejącej już infrastruktury.

Komercyjny sukces igrzysk w Korei Płd. z pewnością zostanie wykorzystany przez MKOl do promocji ZIO, które w ostatnich latach z powodu bilansu zysków i strat mocno straciły na popularności.

Przypomnijmy, że za cztery lata zimowe igrzyska odbędą się w Pekinie (w dniach 4-20 lutego 2022 r.). Stolica Chin tym samym zostanie pierwszym miastem-organizatorem zarówno letnich, jak i zimowych igrzysk olimpijskich w historii sportu (letnie odbyły się w Pekinie w 2008 r.).

ZOBACZ WIDEO Sektor Gości 88. Janusz Gołąb: Znaleźliśmy się w pułapce na K2. To było ogromne zagrożenie


Jeżeli chcesz być na bieżąco ze sportem, zapisz się na codzienną porcję najważniejszych newsów. Skorzystaj z naszego chatbota, klikając TUTAJ.
Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
Twitter/DerSPIEGEL
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×