Drugie miejsce Justyny Kowalczyk w Bormio! Polka trzecia w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata!

Jeszcze tuż przed metą Justyna Kowalczyk znajdowała się na czele biegu na 10 kilometrów stylem dowolnym kończącego rywalizację o Puchar Świata. Nasza zawodniczka prowadziła przez niemal cały dystans, jednak na ostatnich metrach dała się wyprzedzić Virpi Kuitunen. Mimo to Polka odniosła ogromny sukces, gdyż w końcowej klasyfikacji łącznej pucharowego cyklu awansowała na trzecie miejsce!

W tym artykule dowiesz się o:

Justyna Kowalczyk na trasę niedzielnego biegu na dochodzenie wyruszyła niemal jednocześnie z Kuitunen i już na pierwszym podbiegu zdecydowała się na atak, którego Finka nie była w stanie odeprzeć. Polska narciarka biegła bardzo dobrze technicznie, powiększała przewagę i po pokonaniu 6900 metrów była lepsza od rywalki już o 24 sekundy. Wydawało się, że zwycięstwo jest o krok, jednak Kuitunen w końcówce, już na płaskim odcinku trasy, zaczęła przyspieszać i różnica między nimi topniała w oczach. Na ostatnich metrach obydwie biegły już razem i o wszystkim zadecydował finisz, gdzie o 0,3 sekundy lepsza okazała się Finka. Niedzielny bieg bardzo przypominał więc rywalizację sobotnią, gdy Kowalczyk także miała przewagę i podobnie jak dziś minimalnie przegrała z Finką.

Pomimo tej porażki występ Polki w Bormio należy uznać za znakomity, gdyż jeszcze tydzień temu w Oslo wydawało się, że jest już na tyle zmęczona, iż nie da rady powalczyć o czołowe pozycje. Tymczasem dzięki lokacie na podium we Włoszech do klasyfikacji łącznej Pucharu Świata doliczono jej 180 punktów, co przy nieudanym występie Charlotte Kalli pozwoliło Polce na awans na trzecie miejsce w klasyfikacji łącznej cyklu. To piękne zakończenie jakże udanego sezonu naszej zawodniczki, która już od listopada prezentowała bardzo wysoką formę i zasłużenie zajęła tak wysoką pozycję.

W niedzielnym biegu na dochodzenie oprócz Kowalczyk stanęły też na starcie trzy inne Polki: Sylwia Jaśkowiec zajęła czterdzieste czwarte miejsce, Kornelia Marek była pięćdziesiąta szósta, a Paulina Maciuszka pięćdziesiąta siódma.

W klasyfikacji końcowej Pucharu Świata zwycięstwo już wcześniej zapewniła sobie Kuitunen, drugie miejsce przypadło Astrid Jacobsen, a w walce o trzecie miejsce Kowalczyk pokonała Kallę o czterdzieści punktów.

W niedzielę w Bormio sezon zakończą także mężczyźni, których czeka bieg na 15 kilometrów na dochodzenie zaplanowany na godzinę 16.