KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

UOKIK wymierzy karę polskiej lidze? Była prezes komentuje

UOKiK wziął na tapet regulamin finansowy w polskiej lidze żużlowej. W opinii prezesa urzędu ogranicza on konkurencję. - Ten regulamin jest fikcyjny, ale kara dla klubów i Ekstraligi może być jak najbardziej realna - ostrzega Marta Półtorak.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
mecz PGE Ekstraligi we Wrocławiu z kibicami WP SportoweFakty / Katarzyna Łapczyńska / Na zdjęciu: mecz PGE Ekstraligi we Wrocławiu z kibicami
Gdy w połowie września Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów informował o wszczęciu postępowania wyjaśniającego ws. wspólnego ustalania maksymalnych wynagrodzeń zawodników, a także obniżenia płac w sezonie 2020 i 2021, część środowiska była zaskoczona. W końcu regulamin finansowy w PGE Ekstralidze i innych rozgrywkach funkcjonuje w Polsce od lat.

Jak to wygląda w teorii? Zgodnie z przepisami, żużlowiec rywalizujący w PGE Ekstralidze może otrzymać maksymalnie 5 tys. zł za punkt. Można zatem mówić o ograniczaniu konkurencji, bo są kluby, które są w stanie zaoferować więcej. Tyle że to również teoria.

W praktyce kluby obchodzą od lat regulamin finansowy i oferują zawodnikom dodatkowe kontrakty sponsorskie, które nie są objętym procesem licencyjnym. Jeśli klub popadnie w tarapaty finansowe, zaległości wynikające z tytułu takiej umowy sponsorskiej nie będą skutkowały odebraniem mu licencji.

Kara dla Ekstraligi Żużlowej kwestią czasu?

- Odgórne ustalenie wynagrodzeń zawodników może prowadzić do ograniczenia konkurencji pomiędzy klubami, które zostały pozbawione ważnego elementu rywalizacji o jak najlepszych żużlowców, nawet jeśli mogą sobie pozwolić na zaproponowanie im wyższych zarobków - przekazał w komunikacie prasowym Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

ZOBACZ WIDEO To oni rządzą żużlem z tylnego siedzenia? Faworyzowanie niektórych zawodników i wyścig zbrojeń

W teorii Chróstny ma rację, w praktyce - nie. Dodatkowe umowy sponsorskie powodują, że bogatsze kluby w PGE Ekstralidze mają możliwość "podbierania" zawodników tym biedniejszym. - Regulamin finansowy jest fikcją. Nie sprawdza się od lat, to sztuczny twór i nie wiem, dlaczego nadal on funkcjonuje - komentuje Marta Półtorak, była prezes Stali Rzeszów.

UOKiK badając sprawę będzie jednak patrzył przede wszystkim na to, co znajduje się w regulaminie i dokumentach. Urząd może nałożyć karę w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy, jeśli udowodni mu uczestnictwo w porozumieniu ograniczającym konkurencję.
Działania UOKiK mogą doprowadzić do zniesienia regulaminu finansowego Działania UOKiK mogą doprowadzić do zniesienia regulaminu finansowego
Zdaniem Półtorak, taka kara jest przesądzona. - Chciałabym zauważyć, że w polskim prawie nie ma czegoś takiego jak cena sugerowana. Ktoś chyba w PGE Ekstralidze czy PZM, wpadając na pomysł stworzenia takiego regulaminu, konsultował to z prawnikami? Może adwokaci związku czy ligi obronią to jakoś, udowodnią swoje racje, ale nie jestem przekonana - dodaje Półtorak.

UOKiK nie wywoła rewolucji w polskim żużlu

Działania prezesa UOKiK mogą doprowadzić do tego, że po latach regulamin finansowy trafi do kosza. Byłoby to rozwiązanie, które najpewniej ucieszyłoby kilku prezesów i kibiców. Nie wywoła jednak rewolucji w samych rozgrywkach, bo jak zauważa Półtorak, już teraz mamy spory rozstrzał pomiędzy budżetami najbogatszych i najbiedniejszych klubów w PGE Ekstralidze.

- Ten regulamin finansowy stwarza głównie problemy. Nie widzę żadnego pozytywu w jego funkcjonowaniu. Niby mamy ograniczenia finansowe, a i tak co jakiś czas pojawia się temat niewypłacalnego klubu. Wtedy sytuacja staje się jeszcze trudniejsza, bo nagle okazuje się, że żużlowiec nie ma szans na odzyskanie pieniędzy obiecanych w ramach umowy sponsorskiej - analizuje Półtorak.
Czy regulamin finansowy powinien zostać zlikwidowany? Czy regulamin finansowy powinien zostać zlikwidowany?
- Powstanie regulaminu nie sprawia, że nagle magicznie każdy zespół będzie miał takie same szanse. Odkąd pamiętam, były kluby bogatsze i biedniejsze, wypłacalne i mniej wypłacalne. To się nie zmieni. UOKiK nałoży na ligę karę, Ekstraliga Żużlowa zubożeje, a rozgrywki nadal będą wyglądać tak samo - podsumowuje była działacz.

Czytaj także:
Menedżer Łaguty czasowo kończy współpracę ze Spartą. Tłumaczy swój wybór
Decyzja sędziego wzbudziła kontrowersje. "Miedziński został uderzony w nogę"

Czy należy zrezygnować z limitów finansowych w polskim żużlu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (3)
 • Gienek7 Zgłoś komentarz
  Uwolnienie limitu spowoduje niekończąca się spirale podwyżek za punkt...to spowoduje że 2-3 kluby zabetonują na dziesięciolecia czołówkę!!! Liga to nie wolny rynek UOKiK upadł na
  Czytaj całość
  głowę!!! Nie ma prawa i ferować w regulamin wewnętrzny ligi-klubow. To ich przedstawiciele ustalają kształt ligi a nie urząd!!!
  • malin1976 Zgłoś komentarz
   Stępień , Fiał i Szyman stworzyli tego potworka tylko po to aby w przypadku problemów finansowych kluby mogły nie wypłacić części kasy zawodnikom i dostać licencję a po drugie aby
   Czytaj całość
   szantażować zawodników którzy chcą odejść i gdy się zdecydują nie wypłacają im kasy od sponsorów . Czy te szkodniki regulaminowe mogliby już sobie odpuścić żużel ? No nie za bardzo im to pasuje trwają w najlepsze wymyślając coraz to bardziej idiotyczne przepisy jak regulamin finansowy , zawodnik u24 a wcześniej ksm , zawodnicy w biegach 1-13 nie jadą już każdy z każdym i z czterech różnych pól startowych , kolejny pomysł sześć drużyn w barażach zamiast podziału na czwórki i dalej u góry i na dole identyczne play offy , zawodnicy zagraniczni w MDMP , drużyny zagraniczne w DMP i inne ciekawe pomysły o których piszę od lat i dzięki którym żużel oglądam coraz rzadziej . Oby im ten regulamin finansowy skasowali na dobre plus solidna kara i tak zapłacą kluby a nie oni ale co tam .
   • wroleonidas Zgłoś komentarz
    Pani Marta na szefa PGE Ekstraligi!
    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×
    Sport na ×