Żużel. Polacy mają tylko jeden taki mistrzowski tytuł. Uda im się wywalczyć drugi?

Już w sobotę w Rydze rozegrany zostanie finał Mistrzostw Europy Par do lat 19. Naprzeciw siebie stanie siedem młodzieżowych reprezentacji, w tym Polska, którą należy zaliczyć do faworytów tego turnieju.

Stanisław Wrona
Oskar Paluch WP SportoweFakty / Anna Kłopocka / Na zdjęciu: Oskar Paluch
Przypomnijmy, że pod tą nazwą rywalizacja ta odbywa się od ubiegłego roku. Wtedy to na torze w Gdańsku tytuł mistrzowski wywalczyli Łotysze i to właśnie oni w Rydze, jako gospodarze, będą bronić złotych medali. W poprzednim sezonie srebrne krążki po biegu dodatkowym z Brytyjczykami wywalczyli Polacy i to oni powinni być głównymi konkurentami do końcowego triumfu. W finale wystąpią jeszcze ekipy z Wielkiej Brytanii, Szwecji, Danii, Czech oraz Niemiec.

Mistrzostwa Europy Par do lat 19 są jednak kontynuacją rozgrywanego w latach 2018-2020 Pucharu Europy Par do lat 19, również pod egidą FIM Europe. W trzech edycjach tych zawodów Polacy triumfowali raz, w pierwszej z nich, która odbyła się w słowackiej Żarnovicy. Wtedy kadrę reprezentowali Jakub Miśkowiak, Wiktor Trofimow jr oraz Szymon Szlauderbach. Dużo gorzej Biało-Czerwoni spisali się rok później, gdy w czeskim Pilźnie zajęli dopiero piąte miejsce. We wrześniu 2020 roku w niemieckim Gustrow Polacy uplasowali się natomiast na trzecim miejscu, zdobywając brązowe medale.

W tym roku trener polskiej reprezentacji Rafał Dobrucki powołał na finał w Rydze Oskara Palucha, Wiktora Przyjemskiego i rezerwowego Franciszka Karczewskiego. Warto w tym miejscu podkreślić fakt, że tylko drugi z nich skończył 17 lat, a pozostali dwaj mają 16, więc tym razem postawiono na bardzo młodych zawodników, którzy mogą w przyszłości stanowić o sile starszych reprezentacji.

W Rydze w walce o medale oprócz Łotyszy i Polaków powinni liczyć się jeszcze głównie Szwedzi i Duńczycy, lecz każdą z ekip stać będzie na sprawienie niespodzianki na torze, na którym większość z zawodników będzie debiutować. W sobotnie popołudnie przekonamy się, czy Polska zdobędzie pierwsze złote medale w Mistrzostwach Europy Par do lat 19 i dorzuci je do tych, które w 2018 roku wywalczyła w imprezie noszącej nazwę Pucharu Europy Par do lat 19.

Relację na żywo z młodzieżowych zmagań w stolicy Łotwy będzie można śledzić w serwisie WP SportoweFakty.