Przypomnijmy, że pod tą nazwą rywalizacja ta odbywa się od ubiegłego roku. Wtedy to na torze w Gdańsku tytuł mistrzowski wywalczyli Łotysze i to właśnie oni w Rydze, jako gospodarze, będą bronić złotych medali. W poprzednim sezonie srebrne krążki po biegu dodatkowym z Brytyjczykami wywalczyli Polacy i to oni powinni być głównymi konkurentami do końcowego triumfu. W finale wystąpią jeszcze ekipy z Wielkiej Brytanii, Szwecji, Danii, Czech oraz Niemiec.
Mistrzostwa Europy Par do lat 19 są jednak kontynuacją rozgrywanego w latach 2018-2020 Pucharu Europy Par do lat 19, również pod egidą FIM Europe. W trzech edycjach tych zawodów Polacy triumfowali raz, w pierwszej z nich, która odbyła się w słowackiej Żarnovicy. Wtedy kadrę reprezentowali Jakub Miśkowiak, Wiktor Trofimow jr oraz Szymon Szlauderbach. Dużo gorzej Biało-Czerwoni spisali się rok później, gdy w czeskim Pilźnie zajęli dopiero piąte miejsce. We wrześniu 2020 roku w niemieckim Gustrow Polacy uplasowali się natomiast na trzecim miejscu, zdobywając brązowe medale.
W tym roku trener polskiej reprezentacji Rafał Dobrucki powołał na finał w Rydze Oskara Palucha, Wiktora Przyjemskiego i rezerwowego Franciszka Karczewskiego. Warto w tym miejscu podkreślić fakt, że tylko drugi z nich skończył 17 lat, a pozostali dwaj mają 16, więc tym razem postawiono na bardzo młodych zawodników, którzy mogą w przyszłości stanowić o sile starszych reprezentacji.
W Rydze w walce o medale oprócz Łotyszy i Polaków powinni liczyć się jeszcze głównie Szwedzi i Duńczycy, lecz każdą z ekip stać będzie na sprawienie niespodzianki na torze, na którym większość z zawodników będzie debiutować. W sobotnie popołudnie przekonamy się, czy Polska zdobędzie pierwsze złote medale w Mistrzostwach Europy Par do lat 19 i dorzuci je do tych, które w 2018 roku wywalczyła w imprezie noszącej nazwę Pucharu Europy Par do lat 19.
Relację na żywo z młodzieżowych zmagań w stolicy Łotwy będzie można śledzić w serwisie WP SportoweFakty.
Lista startowa finału Mistrzostwa Europy Par do lat 19 - Ryga, 16 lipca 2022:
Wielka Brytania:
1. Leon Flint
2. Sam Hagon
15.
Menedżer: Neil Vatcher
Szwecja:
3. Gustav Grahn
4. Casper Hanriksson
16. Philip Hellstroem-Baengs
Menedżer: Alexander Edberg
Łotwa:
5. Francis Gust
6. Nikita Kaulin
17. Maris Strielcow
Menedżer:
Dania:
7. Jesper Knudsen
8. William Drejer
18. Nicolai Heiselberg
Menedżer: Henrik Møller
Czechy:
9. Bruno Belan
10. Matous Kamenik
19.
Menedżer: Zdenek Schneiderwind
Polska:
11. Oskar Paluch
12. Wiktor Przyjemski
20. Franciszek Karczewski
Menedżer: Rafał Dobrucki
Niemcy:
13. Norick Bloedorn
14. Erik Bachhuber
21.
Menedżer: Herbert Rudolph
Początek finału: 14:15 (15:15 czasu łotewskiego)
Sędzia: Paweł Słupski (Polska)
Czytaj także:
Start chciał przełożyć mecz, ale dostał odmowę
Na szwedzkich torach startowało trzech Polaków. Rafał Karczmarz z najlepszym wynikiem
ZOBACZ WIDEO Żużel. Magazyn PGE Ekstraligi. Woźniak, Cegielski i Puka gośćmi Musiała