Relacje na żywo
 • wszystkie
 • MŚ 2022
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Dziennikarze założyli klub, za co groziło im zwolnienie z pracy. "Rzucą wyzwanie gigantom"

Z jednego z najsłabszych i najbiedniejszych polskich klubów w pięć lat stworzyli zespół, który jest w stanie zdziałać coś więcej, niż tylko utrzymać się w najlepszej lidze świata.

Mateusz Puka
Mateusz Puka
Gabriel Waliszko (w środku) i Jakub Zborowski (z prawej) zakładali klub z Krosna WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Gabriel Waliszko (w środku) i Jakub Zborowski (z prawej) zakładali klub z Krosna.
W 2018 roku Jakub Zborowski i Gabriel Waliszko byli czołowymi postaciami w żużlowej redakcji Canal+. Pierwszy z nich pracował jako reporter przy najważniejszych zawodach, a drugi prowadził studio i cotygodniowy Magazyn PGE Ekstraligi. Właśnie wtedy uwierzyli oni, że mogą w swoim rodzinnym Krośnie zbudować klub, który w krótkim czasie będzie w stanie walczyć o najwyższe cele.

Obaj długo ukrywali swoje zaangażowanie, ostatecznie za pracę na rzecz Cellfast Wilków Krosno wylądowali na dywaniku u szefa. Władze stacji zaangażowanie w tworzenie żużlowego klubu uznały za konflikt interesów. Chwilę później do wspomnianej dwójki dołączył dziennikarz Radia Rzeszów, Grzegorz Leśniak. Z całej trójki w klubie do dziś pozostał jedynie on i to on ma największy wpływ na funkcjonowanie całego ośrodka.

Z trzech pionierów pozostał już tylko jeden

Historia krośnieńskiego żużla potwierdza, że nie ma rzeczy niemożliwych. W ciągu zaledwie czterech lat klub z pozycji jednego z najsłabszych zespołów w Polsce, stał się solidnym konkurentem, który w przyszłym roku rzuci wyzwanie żużlowym potęgom w najlepszej żużlowej lidze świata. W trakcie ostatnich czterech lat pozmieniało się jednak bardzo dużo, a trzech ludzi, którzy mieli największy wpływ na powstanie i rozwój klubu, obecnie praktycznie ze sobą nie rozmawia, a realny wpływ na działalność spółki ma już tylko Leśniak.

ZOBACZ Fredrik Lindgren latem rozważał zakończenie kariery! Szczerze opowiedział o swoich problemach

- To ja wpadłem na pomysł stworzenia w Krośnie solidnego klubu, który niedługo miał bić się o awans do PGE Ekstraligi - opowiada Jakub Zborowski, który dziś jest dyrektorem marketingu w Arged Malesa Ostrów. - Pamiętam, że w kwietniu czy maju 2018 roku zadzwoniłem z takim pomysłem do kolegi z Canal+, Gabrysia Waliszko. Gdy wyjawiłem plany, spytał mnie tylko, czy coś piłem, a gdy upewnił się, że mówię serio, szybko się zgodził. Od tego czasu zaczęliśmy tworzyć plany i chodzić po sponsorach - wspomina.

Groziło im zwolnienie z pracy

- Wszystko musieliśmy robić w tajemnicy, by o naszych planach nie dowiedziały się władze Canal+. Gdy pierwsze informacje o naszym zaangażowaniu zaczęły pojawiać się w mediach, obaj zostaliśmy wezwani na dywanik. Wtedy byłem już jednak poza projektem, ale Gabryś miał problem. Jego zaangażowanie w końcu wyszło na jaw i musiał pożegnać się ze stacją - dodaje Zborowski.

Na ich inicjatywę dość szybko przystał prezydent Krosna, a duet dziennikarzy został od niego zapewnienie, że gdy tylko uzbiera budżet na poziomie miliona złotych, to miasto zakończy projekt KSM Krosno i to im powierzy opiekę nad krośnieńskim żużlem. Obaj dziennikarze zabrali się do pracy, a zbieranie potrzebnych pieniędzy okazało się nawet prostsze, niż sądzili.

Obaj mieli także spore doświadczenie przy pracy w sporcie nie tylko jako dziennikarze, ale także organizatorzy imprez sportowych. Szybko więc uwierzyli, że ich projekt zakończy się sukcesem.

Przejęcie władzy nie było eleganckie

Chwilę później w miejskim ratuszu doszło do oficjalnego przekazania władzy w krośnieńskim żużlu. - Na spotkaniu u prezydenta, po drugiej stronie pokoju za biurkiem siedzieli Waliszko i Zborowski. Nie zapomnę, że ten pierwszy zaczął wysuwać wobec nas jakieś dziwne zarzuty - wspomina wieloletni prezes krośnieńskiego klubu, Janusz Steliga. - Dwukrotnie chciałem wyjść, atmosfera była jednak daleka od idealnej. Oni chcieli przejąć nasz klub na zasadzie wy wychodzicie, a my przychodzimy. Zapomnieli, że własnością miasta był jedynie stadion, a wszystko inne to my wypracowaliśmy przez 12 lat.

W tamtych czasach KSM Krosno faktycznie był jedną z najsłabszych polskich ekip, ale działacze słynęli z racjonalnej polityki finansowej i przez lata szczycili się, że jako pierwsi uzyskiwali licencje na kolejne sezony. W klubie nie było długów, a zawodnicy chwalili sobie, że są rozliczani niedługo po zawodach. Władze KSM bały się jednak zaryzykować i maksymalny budżet, jaki udało im się zebrać, wynosił wtedy 980 tysięcy złotych. Z tego też powodu zespołowi ani razu nie udało się w sportowej walce choćby zbliżyć do awansu do I ligi.

- Byłem w szoku. Znałem tych chłopaków od dawna, mieliśmy dobre relacje, a podczas spotkań często dzieliłem się z nimi wiedzą. Z Grzegorzem Leśniakiem współpracowaliśmy najpierw jako z dziennikarzem, a potem pomagał w klubie przy szukaniu sponsorów. Gdyby wszystko odbyło się w normalny sposób, zapewne bez problemu oddalibyśmy władzę. Nie zostaliśmy potraktowani w elegancki sposób, a cała trójka cały czas podkreślała, że chce się od nas odciąć. Zborowski po jakimś czasie przepraszał za swoje zachowanie - opowiada były prezes.

Wrócił z urlopu i został wyrzucony

- Gdy mieliśmy już zebrany budżet i dopięte najważniejsze sprawy, powiedziałem Gabrysiowi, że jadę na tygodniowy urlop nad Solinę i zapowiedziałem, że będę miał wyłączony telefon. Wróciłem i praktycznie od razu zostałem zaproszony na zebranie. Zagłosowano za wyrzuceniem mnie z klubu. Nie wiem, jaki był powód, ale mogę domyślać się, że chodziło o wpływy i władzę - uważa Zborowski.

Taka decyzja była szokiem, bo w tamtym czasie Waliszko i Zborowski byli więcej niż kolegami z pracy. Jeździli wspólnie na mecze, w trakcie sezonu spędzali ze sobą mnóstwo czasu w pracy i poza nią. Dobrze znały się także ich żony.

- Od kiedy zaczęliśmy tworzyć projekt, zaczęły pojawiać się różnice zdań, ale nigdy nie spodziewałem się, że dojdzie do takiej eskalacji. Po wyrzuceniu mnie ze spółki długo się nie odzywaliśmy. Niedawno jednak wyjaśniliśmy sobie wszystko i choć nie ma powrotu do poprzednich relacji, to po awansie Wilków do PGE Ekstraligi wzajemnie pogratulowaliśmy sobie pomysłu. Dzisiaj obaj nie mamy już wpływu na klub, a prezes Leśniak nie odebrał nawet telefonu, gdy chciałem pogratulować mu wielkiego sukcesu - dodaje Zborowski.

Prezes i sponsor kolegami z jednej ławki

Kluczową postacią dla całego projektu jest obecnie właściciel firmy Cellfast, Andrzej Słabik. To kolega ze szkolnej ławki obecnego prezesa Grzegorza Leśniaka. Obaj dogadują się znakomicie. W środowisku żużlowym mówi się, że spółka Cellfast może w przyszłym roku przeznaczyć na żużel nawet cztery miliony złotych. Jeśli dodamy do tego wpływy ze sprzedaży biletów, pieniądze z PGE Ekstraligi, wsparcie innych sponsorów oraz miasta, to wychodzi, że krośnianie bez większych problemów powinni uzbierać budżet na poziomie 16 milionów złotych. Nie ma się więc co dziwić, że obecnie władze klubu przedstawiają gigantyczne oferty czołowym zawodnikom rozgrywek, a wszystko po to, by nie tylko utrzymać się w elicie, ale także osiągnąć dobry wynik. Wszystkiemu z boku przyglądają się Zborowski i Waliszko.

- Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że nasz pierwotny plan udało się zrealizować w prawie 90 procentach. Oczywiście wciąż żałuję, że nie ma mnie w tym klubie, bo to był projekt, który pokochałem. Gdy zespołowi udało się awansować, wszystko minęło i czułem ogromną dumę. To w końcu ja jako pierwszy uwierzyłem, że Krosno może mieć PGE Ekstraligę - podsumowuje Zborowski.

Mateusz Puka, dziennikarz WP Sportowefakty

Czytaj więcej:
Poznaliśmy wszystkie dzikie karty na GP
Dominik Kubera poszkodowany

Aktualne składy drużyn: PGE Ekstraliga | eWinner 1. Liga | 2. Liga Żużlowa

Kup bilet na 2023 PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland. Kliknij tutaj i przejdź na stronę sprzedażową! -->>

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (20)
 • Andy_Faya Zgłoś komentarz
  Wilki (życzę im powodzenia) "rzucą wyzwanie gigantom". Czyli co? Dostali forsę więc kupią sobie jeszcze kilku zawodników? Innej drogi nie ma, bo jakoś o wychowankach nie
  Czytaj całość
  słychać. Obawiam się jednak, że ich możliwości (sportowe) na dziś są równe Ostrovii z roku poprzedniego. Chciałbym się mylić
  • Atomic Zgłoś komentarz
   Niesmaczny tekst. Chaotyczne pisanie o konfliktach, nieodebranych telefonach, kwasach itp. Może Pan Puka za wszelką cenę szukał sensacji w sezonie ogórkowym ale wyszło mniej więcej jak z
   Czytaj całość
   niedawnym oświadczeniem Drabika czyli żenująco słabo.
   • Donald z Gdańska Zgłoś komentarz
    Bardzo ciężko zrozumieć o co chodzi w tym tekście. Trzeba co chwile się wracać do góry i łączyć wątki.
    • Krzysztof Uściński Zgłoś komentarz
     Mateuszu Puko, jesteś dziennikarskim zerem - toż w tym tekście nic się nie klei. Nie umiesz napisać kilkunastu zdań na tyle składnie, żeby czytelnik zrozumiał, co się działo i w
     Czytaj całość
     jakiej kolejności? To może wracaj do zamiatania ulic.
     • speed01 Zgłoś komentarz
      Co to znowu za jakieś wywlekanie brudów na wierzch? Patrzę na nazwisko autora i... no tak, wszystko jasne.....
      • Endrju24 Zgłoś komentarz
       Miejmy nadzieję, że Grzesiu wie co robi, bo jak widać inne kluby nie próżnują i mają już w swoim składzie jednego który już podobno jedną nogą był w Krośnie. Jeszcze jak upadnie
       Czytaj całość
       temat Doyla a ruskich nie dopuszczą do startów to Lebiediew, Milik, Zengota, Świdnicki, Szczepaniak, Sadurski, Szopa nie wiem czy choć jeden mecz wygrają.
       • b-k Zgłoś komentarz
        Boże, co za obłudny człowiek… znalaz Się ojciec chrzestny sukcesu wilków… bukiet róż mu wysłać i papier toaletowy bo dupa piecze!
        • Antek321 Zgłoś komentarz
         Falubaz właśnie przejął dwóch potencjalnych kandydatów do składu, w tym jednego pewniaka. Chba panowie będą się musieli sprężać bo pula wzmocnień zmalala o 40 proc.
         • AngryWolf Zgłoś komentarz
          " Niedawno jednak wyjaśniliśmy sobie wszystko i choć nie ma powrotu do poprzednich relacji, to po awansie Wilków do PGE Ekstraligi wzajemnie pogratulowaliśmy sobie pomysłu." i
          Czytaj całość
          na tym powinno się zakończyć. Rozumiesz Puka?
          • Frank F Zgłoś komentarz
           To jest takie trochę jednostronne. Ciekawe co ma do powiedzenia Gabriel Waliszko. Czy chodziło tylko w władzę? (obaj i tak zostali z niej odsunięci), czy wyszły może jednak jakieś inne
           Czytaj całość
           osobiste animozje. Jak nie spojrzeć to widzimy Wilki w Ekstralidze a panów Waliszko i Zborowskiego ... nie widzimy nigdzie - coś chyba wyszło nie tak.
           • Lon_Ger Zgłoś komentarz
            Głupio wyszło. Na pewno Zborowski przy Leśniaku jakby tu była sztama to by to fajnie mogło wyglądać. Na pewno on by pasował w tym klubie bardziej co ten Węgrzyn co ze żużlem nic
            Czytaj całość
            wcześniej wspólnego nie miał i tak jest w tym klubie żeby tylko być.
            • Tomek z Bamy Zgłoś komentarz
             Zaraz Czekanski napisze,ze on tez w tym bral udzial,tylko anonimowo;)
             • WILKiZając84 Zgłoś komentarz
              No, Panie Puka, chylę czoła! Cała prawda. Panie Leśniak, niech Pan odbierze telefon! Panie Zborowski i Panie Waliszko, swoje zrobiliście, wielkie brawa! Panie Steliga, KSM był źle
              Czytaj całość
              traktowany, ale żużel trwał i czekał na odpowiedni moment. Podziękowania, przede wszystkim, dla cierpliwych kibiców i RODZIMYCH sponsorów. Auu!
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×