Żużlowy efekt motyla. Wybrzeże buduje skład na nowo

Odejście trzech liderów, którzy wcześniej zdeklarowali chęć jazdy w Wybrzeżu spowodowało, że gdańszczanie musieli szukać na rynku zupełnie nowego składu. Zawodników na tym etapie znaleźć trudno, jednak zespół znad morza wcale nie musi być taki słaby.

Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski
Wiktor Trofimow jr WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Na zdjęciu: Wiktor Trofimow jr
Mają / przychodzą: Mads Hansen, Wiktor Trofimow jr, Michael Jepsen Jensen (?), Nicolai Klindt (?), Timi Salonen (?), Daniel Kaczmarek (?), Jakub Kowalski, Miłosz Wysocki, Mateusz Łopuski (?)

Jeszcze na początku września wydawało się, że Zdunek Wybrzeże Gdańsk ma już gotowy skład na walkę o najwyższe cele w eWinner 1. Lidze Żużlowej. Udało nam się dowiedzieć, jaka była koncepcja składu. Do trójki Rasmus Jensen - Timo Lahti - Adrian Gała miał dołączyć Michael Jepsen Jensen, który miał zastąpić Jakuba Jamroga. Zawodnikiem U-24 spełniającym również rolę drugiego Polaka miał zostać Wiktor Trofimow jr, o skład miał walczyć Timi Salonen, a na pozycję juniora klub miał dogadane wypożyczenie z klubem PGE Ekstraligi.

Po tym jak Zdunek Wybrzeże opuścił Rasmus Jensen, przez jakiś czas wciąż były deklaracje ze strony Adriana Gały w kontekście pozostania w drużynie. Mimo wszystko klub szukał za niego zastępstwa. W grze były dwa nazwiska - Grzegorz Zengota i Mateusz Szczepaniak, jednak przez sytuację na rynku w PGE Ekstralidze, wybrali oni oferty z najwyższej klasy rozrywkowej. Wobec do Trofimowa gdańszczanie najchętniej pozyskaliby Daniela Kaczmarka. Alternatywami pozostają Paweł Miesiąc oraz Norbert Kościuch.

ZOBACZ Mateusz Cierniak: Lawina złotych medali. Nie mógłbym sobie nawet tego wymarzyć

Po odejściu zagranicznych liderów, w Gdańsku postawiono również na nowego zawodnika U-24. Jest nim Mads Hansen, którym nad morzem interesowano się już przed rokiem. Ma on być wiodącym zawodnikiem tej formacji w lidze. Najpewniej w zespole znad morza będą jeździć dwaj Duńczycy - Michael Jepsen Jensen i Nicolai Klindt, który był już bliski przejścia w trakcie ubiegłego sezonu. Wtedy jednak trafił do ROW-u, a nad morze przeniósł się Timo Lahti. Gdyby z którymś z zawodników nie udało się porozumieć, w kręgu zainteresowań gdańszczan są też Matej Zagar i Josh Pickering, jednak rozmowy z nimi zostaną zintensyfikowane dopiero, gdy któryś z wyżej wymienionych zawodników zmieni zdanie i podpisze kontrakt gdzie indziej.

Znakiem zapytania pozostaje nazwisko żużlowca U-23. Tutaj gdańszczanie mają spore pole manewru, bo mogą wybierać spośród wszystkich dostępnych zawodników spełniających to kryterium wiekowe na świecie. Najpoważniejszym kandydatem jest Timi Salonen. W jego przypadku dopięte zostały warunki wypożyczenia ze Stali, pozostały do dogrania ostatnie szczegóły.

Już wcześniej gdańszczanie porozumieli się z GKM-em w sprawie wypożyczenia Miłosza Wysockiego. Drugi junior również ma przyjść z jednego klubów ekstraligowych. W klubie wciąż jest też Jakub Kowalski, który w grudniu kończy 16 lat. Na wiosnę 16. urodziny będzie obchodził Mateusz Łopuski, tutaj trwają rozmowy w sprawie podpisania umowy na kolejny sezon. Po skończeniu 15. roku życia licencje mają natomiast zdawać uzdolnieni zawodnicy z klasy 250 cc - Antoni Kawczyński i Eryk Kamiński.

Odchodzą: Rasmus Jensen, Adrian Gała, Timo Lahti, Jakub Jamróg, Piotr Gryszpiński, Thomas Joergensen, Drew Kemp, Kamil Marciniec, Marcel Krzykowski, Karol Żupiński.

Ze Zdunek Wybrzeża odejdą niemal wszyscy zawodnicy, którzy jeździli w nim w 2022 roku. Od początku klub nie prowadził konkretnych rozmów z Jakubem Jamrogiem, a oficjalnie już pożegnano Rasmusa Jensena, Adriana Gałę i Timo Lahtiego. Gdańszczanie nie skorzystają też z opcji przedłużenia wypożyczenia Karola Żupińskiego. Po skończeniu wieku juniora z zespołu odejdzie Kamil Marciniec, propozycji nowych umów nie otrzymali też Piotr Gryszpiński i Drew Kemp. Już w trakcie sezonu kontrakt z gdańszczanami rozwiązał Marcel Krzykowski, który odszedł w nieprzyjemnych okolicznościach. Klubu może także szukać Thomas Joergensen, który po przeciętnym debiucie został ostatecznie wypożyczony do Optibet Lokomotivu, gdzie również nie zrobił różnicy

Braki

Gdańszczanie po odejściu potencjalnych liderów musieli budować coś z niczego. Na pewno nie było łatwo zbudować pełnej drużyny, w której wydaje się, że brakuje lidera z prawdziwego zdarzenia. Takich na rynku jednak, biorąc pod uwagę możliwości finansowe Wybrzeża, które nie chce tworzyć kominów płacowych, nie ma.

Sytuacja rynkowa spowodowała też, że dwójkę Polaków stanowić mają zawodnik o statusie U-24, który w ubiegłym sezonie nie jechał na poziomie pełnoprawnego seniora oraz żużlowiec, który aby jeździć więcej musiał zejść do 2. Ligi Żużlowej.

Wciąż nie jest wiadome, kto będzie zawodnikiem U-23. W obecnej sytuacji przydałby się zawodnik, który byłby przynajmniej na poziomie polskich żużlowców, by realnie móc z nimi rywalizować o miejsce w składzie. Pozostaje też kwestia, kto zostanie juniorem mającym jeździć w lidze. Początkowo gdańszczanie interesowali się Mikołajem Czaplą, jednak ostatecznie ten temat upadł po odejściu znad morza Adriana Gały, którego gnieźnieński junior zna z występów w Starcie.

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Czy Zdunek Wybrzeże awansuje w 2023 roku do play-offów?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×