Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Żużel. To nie udało się nawet Szczakielowi. Ostatni wielki wychowanek Kolejarza Opole

Wojciech Załuski to jeden z najlepszych wychowanków Kolejarza Opole. Jako jedyny zawodnik tego klubu zdobył złoto w finale Indywidualnych Mistrzostw Polski. To nie udało się nawet Jerzemu Szczakielowi. Własńie obchodzi 60. urodziny.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Od lewej: Tomasz Bajerski, Wojciech Załuski, Tommy Knudsen, Charlie Gjedde Zdjęcie wykonane podczas turnieju pożegnalnego Tommyego Knudsena we Wrocławiu w 1997 roku PAP / Adam Hawałej / Od lewej: Tomasz Bajerski, Wojciech Załuski, Tommy Knudsen, Charlie Gjedde. Zdjęcie wykonane podczas turnieju pożegnalnego Tommyego Knudsena we Wrocławiu w 1997 roku.
Fani żużla z Opola wspominają czasy, gdy klub ten ścigał się na zapleczu Ekstraligi i potrafił na swoim torze nawiązywać walkę z wyżej notowanymi ekipami. Od blisko dwóch dekad Kolejarz rywalizuje w II lidze i choć były plany sięgające awansu, to kończyło się tylko na zapowiedziach. Kibice marzą też o wychowankach, którzy znaczyliby coś w polskim żużlu. Ostatnim takim był Wojciech Załuski.

Przez opolan wymieniany jest jednym tchem w gronie klubowych legend z Jerzym Szczakielem, Zygfrydem Friedkiem czy Leonardem Rabą. Każdego z nich "Wojtula" przebił sukcesami odnoszonymi na polskich torach. Wszak Załuski to trzykrotny Drużynowy Mistrz Polski oraz triumfator indywidualnego czempionatu zarówno w gronie juniorów, jak i seniorów.

Sensacyjny mistrz

W 1989 roku sprawił gigantyczną sensację w rozgrywanym na torze w Lesznie finale Indywidualnych Mistrzostw Polski. Był "tylko" rezerwowym i miał nawet nie jechać na zawody. Szkoda było mu czasu, by oglądać turniej z parkingu. Ostatecznie w wyniku kontuzji Zenona Kasprzaka był pełnoprawnym uczestnikiem zawodów i nie dał szans konkurentom.

Przejmująca deklaracja Kudriaszowa. Mówi o oddawaniu pieniędzy ze zbiórki i kosztach leczenia

- Byłem tylko rezerwowym, nie liczyłem na start i nie chciałem się do Leszna udać. Do wyjazdu zachęciła mnie żona Aldona. Miała nosa. Przytrafił mi się dzień konia. Już w pierwszym starcie sprzyjało mi szczęście. Jechałem z tyłu, ale któryś z zawodników upadł i wyścig został przerwany. W powtórce okazałem się najlepszy. Później wszystko potoczyło się dla mnie doskonale i zostałem zwycięzcą. Był to ogromny sukces, ale bez pomocy szczęścia nigdy bym go nie osiągnął - tak Wojciech Załuski wspominał zwycięski finał z Leszna w wywiadzie dla naszego portalu w 2011 roku.

Z kolei w 1984 roku był najlepszym juniorem w kraju. Zdobył 12 punktów, wygrywając cztery biegi i raz miał defekt. W biegu o złoto nie dał szans Adamowi Pawliczkowi. W tym samym sezonie pojechał w finale Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów i zajął w nim jedenastą lokatę.

Trafił do żużlowej potęgi

Na początku lat dziewięćdziesiątych Załuski pukał do bram światowej czołówki. Był bliski awansu do finału IMŚ, ale zabrakło mu szczęścia i odpowiedniej klasy sprzętu. Na polskich torach radził sobie doskonale. W 1991 roku sięgnął po srebrny medal IMP. Tak dobra jazda zaowocowała transferem do Sparty. To był strzał w dziesiątkę.

Wrocławski klub był wtedy potęgą. Z Załuskim w składzie trzy razy z rzędu sięgnął po tytuł DMP. Opolanin był jednym z liderów zespołu. Ścigał się także dla Wybrzeża Gdańsk, a na koniec kariery wrócił do Kolejarza Opole. Jazdę na żużlu zakończył w 2002 roku. Potem wystartował jeszcze w opolskiej gali lodowej, ale zakończyło się to dla niego upadkiem na treningu.

- Przeszedłem szereg masaży, zostałem nafaszerowany tabletkami i tylko dzięki temu udało mi się wyjechać na lód. Normalna rywalizacja była jednak wykluczona. Mógłbym wyrządzić krzywdę sobie i rywalom. Powinienem w ogóle odpuścić jazdę, ale jestem człowiekiem honoru i spełniam obietnice. Skoro przyrzekłem organizatorom, że wystąpię, to musiałem dotrzymać słowa. Bardzo chciałem wziąć udział w zabawie i pomóc poszkodowanym. Denerwowałem się okrutnie, chyba bardziej niż kiedykolwiek. Na tafli nie ścigałem się od siedmiu lat i zapomniałem o pewnych zasadach. Ręce mi się trzęsły, ale wszystko skończyło się szczęśliwie. Przezwyciężyłem ból, a kibice przyjęli mnie ciepło, za co im serdecznie dziękuję - wspominał.

Załuski pracował też z opolskimi młodzieżowcami, ale z opolskim klubem rozstał się w 2017 roku w niezbyt dobrej atmosferze. Mimo to kibice wciąż go uwielbiają.

Czytaj także:
Prezes zapłaci karę za te słowa?! Poszło o telewizję
Sędziowie są zachwyceni. Polski wynalazek ułatwi im pracę

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (2)
 • Ave Silessia Zgłoś komentarz
  Byłem w Lesznie , widziałem zwycięstwo Pana Załuskiego , sympatyczni kibice a dzaiałacze nawet pozwolili wejść do parkingu aby pogratulować Panu Załuskiemu. Super czasy !!!
  • Tomek z Bamy Zgłoś komentarz
   Wojtula, to dobry kumpel Don Bartolo Czekanskiego z Wilkszyna. Razem zdibyli 3xDMP i do tej ory trenuja na opolskim owalu.
   Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
   ×
   Sport na ×