Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Żużel. Nie popiera pomysłu Michała Świącika. "Mam co do tego pewne wątpliwości"

Michał Świącik zaproponował, by od sezonu 2026 powiększyć PGE Ekstraligę nie do dziesięciu, lecz do dwunastu drużyn. Pomysłu prezesa Włókniarza Częstochowa nie popiera Jacek Frątczak, który przytacza dwa argumenty.

Szymon Michalski
Szymon Michalski
Leon Madsen w czerwonym kasku WP SportoweFakty / Patryk Kowalski / Na zdjęciu: Leon Madsen w czerwonym kasku
Kilka dni temu Michał Świącik w rozmowie z WP SportoweFakty przedstawił projekt radykalnej reformy w PGE Ekstralidze i zaapelował do władz o odwagę w kwestii powiększenia elity w 2026 roku od razu do dwunastu ekip. Zdaniem prezesa Włókniarza Częstochowa rozszerzenie najlepszej żużlowej ligi świata do dziesięciu drużyn może nie oddawać bieżących potrzeb dyscypliny.

Nie do końca pomysł ten popiera Jacek Frątczak. Żużlowy ekspert wysuwa swoje kontrargumenty. - Powiększenie PGE Ekstraligi jest tym, co czeka naszą ligę. Jestem zwolennikiem powiększenia do dziesięciu zespołów. Czy dwanaście? To jest kwestia lobbingu ze strony części klubów pierwszoligowych. Pytanie, czy aby na pewno mamy tyle ośrodków na takim poziomie i tyle samorządów, które będą w stanie sprostać wymogom licencyjnym - zastanawia się Frątczak.

- Po drugie, czy mamy tylu zawodników, którzy poradziliby sobie w elicie. Co do tego mam pewne wątpliwości. Nie zmienia to faktu, że samo powiększenie PGE Ekstraligi jak najbardziej, bo im szybciej, tym lepiej. Dwanaście drużyn to jednak trochę za dużo - podkreśla.

Przejmująca deklaracja Kudriaszowa. Mówi o oddawaniu pieniędzy ze zbiórki i kosztach leczenia

Były menedżer klubów z Zielonej Góry i Torunia nie przekreśla jednak całkowicie pomysłu poszerzenia PGE Ekstraligi do dwunastu klubów. - Ale tylko wtedy, gdyby pojawiła się koncepcja zamknięcia PGE Ekstraligi. Wtedy dziesięć zespołów to byłoby za mało. Dla mnie optymalnym rozwiązaniem jest dziesięć drużyn przy otwartej lidze lub dwanaście ekip przy zamkniętej lidze - dodaje nasz ekspert.

Czy zdaniem Jacka Frątczaka jest szansa na to, by w dalszej przyszłości PGE Ekstraliga, bez jej zamykania, została powiększona do dwunastu lub więcej zespołów? - Kluczowe będą najbliższe lata. Wszystko zależy od tego, co wydarzy się w najbliższych 3-5 sezonach. To nam pokaże, w jakim miejscu są kluby. Nie wybiegałbym myślami, co będzie w okolicach 2030 roku, gdy końca dobiegnie nowa umowa telewizyjna. Dopiero za 3-4 lata będziemy mogli powiedzieć, w którym kierunku naszą dyscyplinę należy kształtować - zakończył Frątczak.

Zobacz także:
Ci zawodnicy mogą liczyć na dodatkowe powołanie do kadry

W dyskusji o powiększeniu PGE Ekstraligi od roku 2026 stoisz po stronie...

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (11)
 • Nightmar Wielki Zgłoś komentarz
  @DonLemon ACM and CKM: Oczywiście że zamknięcie ligi to katastrofa i nie wiem skąd to Frątczak wykombinował. Wprawdzie w początkowaych 2-3 latach nie da się uniknąć dwóch prędkości,
  Czytaj całość
  ale potem to się ułoży. Zresztą sport chyba polega na słabszych i mocniejszych. Zgadzam się z tobą całkowicie.
  • zulew Zgłoś komentarz
   Trudno popierać zbyt radykalne pomysły zwiększenia PGE, ale z głównie z powodu komplikacji, na jakie narazi to ligi niższe. Natomiast argumenty pana Frątczaka są śmieszne (słabe
   Czytaj całość
   samorządy, słabi zawodnicy). To właśnie zwiększanie elitarności w PGE prowadzi do marazmu, braku rywalizacji i rotacji, w rezultacie - powiększania sztucznie wykreowanych dystansów.
   • Nightmar Wielki Zgłoś komentarz
    Znając jakże bogatą "kariere" pana Jacka Frontczaka można stwierdzić, że zawsze się mylił i nigdy mu nic nie wyszło. W druga stronę, pan Świącik może nie jest wzorem
    Czytaj całość
    prezesa, ale jest wg. mnie w tej górnej grupie. Odpowiedź na sondę nasuwa się sama. Pomysł z 12 drużynami jest bardzo nowatorski, ale warty zastanowienia. Zresztą pisałem o tym kilka dni temu i jeśli chodzi o mnie to uważam, że to rewelacja, ale pod pewnymi warunkami. 12 drużyn - 22 kolejki i żadnych play-off.
    • DonLemon ACM and CKM Zgłoś komentarz
     Zamknięcie ligi to katastrofa. Nie wiem co tak wszyscy przeżywają tą małą liczbę zawodników premium. W innych sportach też są ligi, w której gra Real Madryt i Elche, gdzie gra Napoli,
     Czytaj całość
     Milan i zarazem Cremonese, Monza. Wiadomo, że poziom jest różny ale to normalne zjawisko w sporcie. Składy drużyn z upływem czasu na pewno też by się wyrównały, bo nikt nie jest w stanie opłacać 5 topowych zawodników w nieskończoność, przecież i teraz kluby mają na przemian chude i tłuste lata... #stopcenzurzenasfwp
     • stary_trener Zgłoś komentarz
      Jacek Fraczak, hmmm! Chlop ma swoje miejsce na wpowiadanie prywatnych przemyslen. Trzeba tylko pomyslec z jakim pozytkiem ma sie to dla zuzla?
      • stary_trener Zgłoś komentarz
       Jacek Fraczak......hmmmm!
       • szakal44 Zgłoś komentarz
        Zamknięcie ligi równa się likwidację pozostałych ośrodków, bo kto będzie chciał bawić się w żużel bez możliwości awansu???
        • CKM_ Zgłoś komentarz
         ZAMKNIĘCIE ligi? Tylko głupiec kompletny może wyskoczyć z takim pomysłem. To naprawdę wielka zagadka dlaczego w żużlu jest tyle złych pomysłów, tylu marnych myślicieli, podczas gdy
         Czytaj całość
         większość kibiców zna lepsze rozwiązania dla tego prostego sportu. Czy oni wszyscy robią kibicom na złość czy o co chodzi?
         • Piotr Biega Zgłoś komentarz
          No za takie konsultacje to trza dostawać grube pieniądze
          • ADASOS Zgłoś komentarz
           O jakim zamknieciu EL tu wspominają ? Przecież to będzie dorżnięcie i tak coraz słabszego speedwaya. 10 dr. w EL to max i to koniecznie przy mądrym KSM-ie. Bez tego będzie to liga
           Czytaj całość
           nudna a stadiony pustawe. Przy okazji- RF nie tylko dla czołowych zespołów ale i dla tych z miejsc 7-10.
           Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
           ×
           Sport na ×