Żużel. Federacja nie miała litości. Za to zachowanie ukarała zawodnika rocznym zawieszeniem

W piątkowe popołudnie argentyński profil "Speedway Total" poinformował, że Federacion Bonaerense de Motociclismo (odpowiednik PZM) zdecydował się zawiesić na okres 365 dni licencję jednego ze swoich najlepszych zawodników - Fernando Garcii.

Konrad Cinkowski
Fernando Garcia Materiały prasowe / Na zdjęciu: Fernando Garcia
Wg argentyńskiej federacji Fernando Garcia miał dopuścić się złamania kilku punktów 25 artykułu kodeksu sportowego.

Ma to związek z zajściem, do którego doszło podczas 7. rundy Międzynarodowych Mistrzostw Argentyny 2022/2023.

Podczas wspomnianego turnieju Garcia był jednym z zawodników mających zastrzeżenia do pracy sędziego. W jednym z wyścigów Argentyńczyk toczył ciekawy bój z Nicolasem Covattim. Garcia na ostatnim łuku biegu półfinałowego zdecydował się nieco ofensywniej wjechać pod łokieć przeciwnika. Doszło do kontaktu między nimi, ale Covatti nie upadł.

Po wyścigu Garcia został jednak poinformowany, że zostaje wykluczony za faul na przeciwniku. Nie zgadzał się z tą decyzją, w efekcie czego doszło do słownych utarczek. Frustracja byłego zawodnika m.in. Glasgow Tigers była tak duża, ze postanowił wycofać się z dalszej rywalizacji w ramach mistrzostw kraju.

Była to z pewnością duża strata dla organizatorów, bo był on najwyżej sklasyfikowanym Argentyńczykiem w mistrzostwach i miał spore szanse na zdobycie medalu.

Po niespełna dwóch miesiącach od tych wydarzeń argentyńska federacja FEBOM poinformowała o zawieszeniu licencji zawodnika. Banicja trwa 365 dni i jest liczona od 15 stycznia 2023. Ma związek z naruszeniem kodeksu sportowego.

Portal "Speedway Total" informuje, że mowa jest o złamaniu aż pięciu przepisów. 28-letni Garcia został ukarany m.in. za słowny atak na władze sportowe oraz osoby funkcyjne, niebezpieczną jazdę, która skutkowała uszkodzeniem motocykla przeciwnika i za zachowanie, które nie przystoi sportowcowi.

Szybko w mediach społecznościowych wywiązała się dyskusja z udziałem kibiców. Ci nie zostawiają suchej nitki na federacji. Ich zdaniem Garcia powiedział prawdę i został niesłusznie ukarany. Niektórzy uważają, że takie decyzje przyczyniają się do zabicia żużla w ich ojczyźnie. Inni po prostu uważają, że to skandaliczna decyzja i wstydzą się za rządzących czarnym sportem.

Jeszcze w trakcie mistrzostw WP SportoweFakty kontaktowały się z Fernando Garcią w celu rozmowy na temat opisywanych wydarzeń, ale zawodnik nie chciał na ten temat rozmawiać.

Przypomnijmy, że tegoroczne, otwarte mistrzostwa Argentyny wygrał Patryk Wojdyło. Srebrny medal zdobył Paweł Miesiąc, a brązowy Włoch Paco Castagna. Najwyżej sklasyfikowanym przedstawicielem "Albicelestes" był Facundo Albin, który zajął czwarte miejsce.

To był dla niego szok, co zrobił Woffinden!