Żużel. Polacy awansowali do Wielkiego Finału DME. Będą bronić tytułu

Reprezentacja Polski nie dała szans rywalom podczas Finału A Drużynowych Mistrzostw Europy w Gdańsku. Biało-Czerwoni będą tym samym walczyć o obronę tytułu na torze w Stralsund. Najlepiej w polskim zespole prezentował się Jarosław Hampel.

Michał Gałęzewski
Jarosław Hampel WP SportoweFakty / Michał Chęć / Na zdjęciu: Jarosław Hampel
Drużynowe Mistrzostwa Europy odbywają się po raz drugi w historii. Pierwsze w cuglach wygrali Polacy. W Gdańsku odbył się Finał A, który de facto jest jednak półfinałem, bo Wielki Finał odbędzie się w niemieckim Stralsund. Awans do niego wywalczył zwycięzca z Gdańska, wygrany z Finału B z Pardubic (ten zostanie rozegrany 16 kwietnia o godzinie 9:30) oraz zespół z najlepszym bilansem z obu półfinałów.

Od początku w Gdańsku trudno było mijać. Tym większy szacunek dla Davida Bellego. Francuz, który po dwóch seriach zdobył 6 punktów z 7 zdobytych przez całą reprezentację Francji w 2. biegu minął najpierw Jacoba Thorssella, a następnie Jarosława Hampela. Sporych emocji dostarczył też 7. wyścig, gdy Bellego odpierał szaleńcze ataki Antonio Lindbaecka.

Już po pierwszej serii sporą przewagę nad rywalami uzyskali Polacy, którzy mieli najrówniejszy skład i najwięcej jakości. Po 12. biegu liderami naszej reprezentacji byli zdobywcy ośmiu punktów - Szymon Woźniak i Jarosław Hampel, którzy przy wsparciu kolegów mieli już 9 punktów przewagi nad Szwecją.

Tego typu zawody potrafią też generować niespodzianki. Taką bez wątpienia było zwycięstwo Mathieu Tresarrieu z Fredrikiem Lindgrenem. Francuz prowadził nawet po starcie, po czym został minięty przez całą trójkę, ale potrafił jeszcze raz zaatakować i przywiózł za swoimi plecami uczestnika cyklu Grand Prix.

W czwartej serii doszło do kilku niespodzianek. Ostatni na metę przyjechali m.in. Dimitri Berge czy Antonio Lindbaeck, którzy wcześniej prezentowali bardzo wysoką formę. Swoją pierwszą szansę otrzymał też Wiktor Przyjemski, który zdobył punkt. Polacy przed biegami nominowanymi mieli już prawie pewny awans, bo ich przewaga nad Szwedami wynosiła 11 punktów.

Gdy Polacy zapewnili sobie zwycięstwo w zawodach, aż trzy razy w biegach nominowanych pojechał Przyjemski. Co prawda nie prezentował się on bardzo dobrze, jednak jechał ze szczęściem i ostatecznie przywiózł pięć "oczek". Drugie miejsce zajęli Szwedzi, jednak zdobyli tylko 31 punktów i może to się okazać za mało, by awansować do Wielkiego Finału.