Wielki Jarosław Hampel! Czegoś takiego w polskim żużlu nie było od ponad pół wieku

Jarosław Hampel śrubuje liczbę tytułów w Drużynowych Mistrzostwach Polski. W niedzielę 41-latek już po raz dziewiąty zdobył złoty medal! Pod tym względem zrównał się z legendarnymi żużlowcami, którzy święcili sukcesy z ROW-em Rybnik.

Tomasz Janiszewski
Tomasz Janiszewski
Jarosław Hampel WP SportoweFakty / Patryk Kowalski / Na zdjęciu: Jarosław Hampel
Aby dokopać się do poprzedniej sytuacji, w której zawodnik święciłby sukces w postaci dziewiątego złotego medalu Drużynowych Mistrzostw Polski, trzeba cofnąć się aż o 51 lat. Wówczas dokonywali takiej sztuki ci, którzy reprezentowali dominujący przez długie lata w krajowym żużlu ROW Rybnik. W 1972 roku ten klub po raz ostatni w swojej historii zdobył tytuł w lidze, a wraz z nim takie legendy jak Antoni Woryna, Andrzej Wyglenda czy Karol Peszke.

Cała ta trójka, a także absolutny rekordzista Stanisław Tkocz oraz Joachim Maj to najlepsi z najlepszych, jeśli mowa o triumfach w DMP. Przez ponad pół wieku nikt nie mógł dobić do czołowej rybnickiej piątki, aż w niedzielę dokonał tego Jarosław Hampel. 41-latek właśnie wywalczył swoje dziewiąte złoto w karierze, co pozwoliło mu awansować na czwarte miejsce w klasyfikacji wszech czasów. To osiągnięcie wprost wielkie!

A przecież przed rokiem Hampel zrobił coś, co na bardzo długo zapisze się w annałach polskiego speedwaya. Wygrywając pierwsze mistrzostwo PGE Ekstraligi z Platinum Motorem Lublin, dokonał tego już z piątym klubem. Reasumując: żużlowiec świętował złoto z każdym, dla którego startował! Wcześniej miało to miejsce, gdy jeździł dla ekip z Piły (1999), Wrocławia (2006), Leszna (2007, 2010, 2018, 2019) i Zielonej Góry (2013).

W tym roku Hampel zdobył już piętnasty medal, w czym także plasuje się rzecz jasna w ścisłym topie. Wyrównał choćby wynik Tkocza i Piotra Protasiewicza, ale nie dogonił jeszcze Edwarda Jancarza oraz Tomasza Golloba. Ta ostatnia dwójka jeden raz więcej stawała na podium.

Jest jeszcze jedna rzecz, w której legendarny zawodnik nie ma sobie równych. Od jego pierwszego do ostatniego złotego krążka w lidze minęły w tym roku aż 24 lata. To rekord DMP!

Czołówka tabeli medalowej indywidualnej w historii DMP (1948-2023): 

L.p. Klub Złote Srebrne Brązowe Razem
1. Stanisław Tkocz 11 2 2 15
2. Joachim Maj 10 2 2 14
Karol Peszke 10 2 2 14
4. Jarosław Hampel 9 5 1 15
5. Andrzej Wyglenda 9 1 3 13
6. Antoni Woryna 9 1 2 12
7. Piotr Protasiewicz 8 3 4 15
8. Janusz Kołodziej 8 1 3 12
9. Edward Jancarz 7 8 1 16
10. Tomasz Gollob 7 3 6 16

ZOBACZ WIDEO: Czy kluby płacą zawodnikom? Cegielski zabrał głos

CZYTAJ WIĘCEJ:
Plagi egipskie w Betard Sparcie. Platinum Motor znów w złocie!

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Czy w przyszłości Jarosław Hampel zdobędzie jeszcze jeden złoty medal w Drużynowych Mistrzostwach Polski?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×