Żużel. Jedna wielka niewiadoma. Z takim składem PSŻ musi liczyć na cud

Chociaż InvestHousePlus PSŻ w sezonie 2023 okazał się najsłabszy w pierwszej lidze, to otrzymał drugą szansę. Zbudowany w Poznaniu skład wydaje się jednak jeszcze gorszy niż w tegorocznych zmaganiach, a walka o utrzymanie będzie bardzo trudna.

Mateusz Kmiecik
Mateusz Kmiecik
Aleksandr Łoktajew WP SportoweFakty / Sandra Rejzner / Na zdjęciu: Aleksandr Łoktajew
Ocena siły InvestHousePlus PSŻ-u Poznań według portalu WP SportoweFakty.

***

OBCOKRAJOWCY

Trudno nie odnieść wrażenia, że zagraniczna część wielkopolskiej ekipy jest w tym momencie tą najsilniejszą, choć nadal nie jakąś wyjątkową na tle ligowych rywali. Aleksandr Łoktajew to uznana marka na drugim szczeblu rozgrywkowym i nawet po roku przerwy potrafił uplasować się w ścisłej czołówce najskuteczniejszych zawodników w 1. Lidze Żużlowej (obecnie Speedway 2. Ekstraliga - przyp.red.).

Ukrainiec bardzo ambitne podchodzi do kolejnego sezonu i na nim można opierać wynik. Problem, że jest to tak naprawdę jedyny pewny punkt do dwucyfrowych zdobyczy. Solidny powinien być Matias Nielsen, ale najpewniej wyłącznie jako drugoplanowa postać. Oczywiście Duńczyk potrafi zaskoczyć, ale raczej trzeba spodziewać się zapisanych obok jego nazwiska około ośmiu "oczek".

Jest jeszcze Ryan Douglas, który był jednak kontraktowany z myślą o Krajowej Lidze Żużlowej. Na najniższym poziomie pewnie mógłby być jedną z gwiazd. Szczebel wyżej już niekoniecznie. Przekreślać Australijczyka nie można, bo nie za bardzo wiadomo, czego można się po nim spodziewać. Może okazać się jednym z odkryć Speedway 2. Ekstraligi i wówczas wszyscy w Poznaniu będą się cieszyć. Aczkolwiek, gdyby było zupełnie na odwrót, też nie będzie wielkiego zaskoczenia.

ZOBACZ WIDEO: Rekordowy budżet Apatora. Ile brakuje torunianom do walki o mistrzostwo?

Jako ostatni do tego zestawienia dołączył Michael Jepsen Jensen. Teoretycznie najbardziej utytułowany żużlowiec z całego składu. Jednakże od kilku lat jego forma pikuje. Sam transfer nie wydaje się zbyt ryzykowny, bo już teraz otwarcie się mówi, że Duńczyk zostanie wypożyczony, jeśli się nie sprawdzi. A zawsze pozostaje nadzieja, że akurat w sezonie 2024 odzyska formę. W końcu to zawodnik, który przed startem rozgrywek będzie obchodził dopiero 32. urodziny.

Ocena 4-.

POLAK

W tym momencie jedynym krajowym seniorem w talii Adama Skórnickiego, nie licząc zawodnika na pozycję U24, jest Szymon Szlauderbach, który w tym roku w barwach Abramczyk Polonii Bydgoszcz osiągnął średnią 1,416. 24-latka jednak przede wszystkim cechuje nieregularność. Zdarzają mu się bardzo dobre mecze, ale także te o wiele słabsze. To jest zdecydowanie za mało, aby być tak naprawdę liderem tej formacji.

Ocena 2.

U24

PSŻ głównie cechuje niewiadoma i nie inaczej jest w przypadku Mateusza Dula, który kilkukrotnie zaskakiwał ekspertów oraz kibiców, ale będąc juniorem. Z 59 wywalczonych punków, 25 zdobył w biegach młodzieżowych. Teraz czeka go pierwszy rok w gronie seniorów, a przy nie najlepszym składzie, będzie ciążyła na nim większa odpowiedzialność.

Ocena 2.

JUNIORZY

Kacper Teska, Kacper Grzelak, Lech Chlebowski i Mateusz Latała. Ta czwórka w tym momencie widnieje w składzie poznańskiej drużyny. Bez wątpienia pierwsza dwójka będzie tworzyła podstawowy duet juniorski w meczach ligowych, a pozostali będą pełnić rolę rezerwowych i startowali w zawodach młodzieżowych.

Wychowanek Arged Malesy Ostrów w tym roku ścigał się w PGE Ekstralidze i kilka razy pokazał się z dobrej strony, przede wszystkim w pierwszej fazie rozgrywek. Później było już trochę gorzej, ale wyniesione doświadczenia może zaowocować, dzięki czemu 20-latka stać na zostanie jednym z lepszych młodzieżowców Speedway 2. Ekstraligi.

Teska z kolei był dopiero 52. najskuteczniejszym żużlowcem drugiego szczebla w sezonie 2023. Jednakże był to dla niego pierwszy pełen rok w lidze. Momentami pokazywał, że posiada potencjał i kto wie, czy już za kilka miesięcy nie stanie się solidnym juniorem na pierwszoligowych torach.

Ocena 3+.

Czytaj także:
- Żużel. Trudne zadanie przed Falubazem. Dużo niewiadomych w składzie
- Żużel. Jerzy Kanclerz potwierdził. Abramczyk Polonia ma pewien pomysł

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Czy PSŻ w sezonie 2024 wygra przynajmniej trzy mecze?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×