Żużel. FIM ogłosił przydział miejsc. Wiemy, ilu Polaków powalczy o Grand Prix 2025

Światowa federacja motocyklowa ogłosiła system alokacji na międzynarodowe turnieje w przyszłym roku. O awans do Grand Prix 2025 powalczy tyle samo Polaków co ostatnio. Znane są także reprezentacje, które pojadą w Speedway of Nations.

Tomasz Janiszewski
Tomasz Janiszewski
Maciej Janowski WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Maciej Janowski
Na szczeblu światowym droga do cyklu Grand Prix 2025 ponownie wieść będzie przez cztery rundy kwalifikacyjne i zawody Challenge. W listopadzie opublikowano kalendarz imprez FIM, w którym finał eliminacji zaplanowano na 4 października w czeskich Pardubicach. Stamtąd trzech najlepszych zawodników wywalczy miejsce w kolejnej edycji walki o indywidualne mistrzostwo świata.

Polski Związek Motorowy ponownie będzie mógł wysłać na arenę międzynarodową pięciu reprezentantów. Z ogłoszonego właśnie systemu alokacji wiadomo, że dwóch pojedzie do Debreczyna (20 maja), a po jednym do Abensbergu (20 maja), Lonigo (25 maja) i Żarnowicy (25 maja). Obok polskiej także federacje: australijska, czeska, duńska, niemiecka i szwedzka będą mogły wystawić po pięciu zawodników do rywalizacji o GP 2025.

W sumie w kwalifikacjach na poziomie międzynarodowym pojedzie 64 żużlowców z 20 federacji. To o trzy mniej niż było w roku 2023. Miejsca nie otrzymały tym razem Hiszpania (reprezentował ją jednak Argentyńczyk Facundo Albin - przyp. red.), Holandia i Nowa Zelandia.

ZOBACZ WIDEO: Rekordowy budżet Apatora. Ile brakuje do walki o mistrzostwo?

Do zmagań w SGP2, czyli Indywidualnych Mistrzostwach Świata Juniorów przystąpi natomiast czterech Polaków, a więc tyle samo, jak było to w minionym sezonie. W eliminacjach, które odbędą się 8 czerwca, dwóch z nich wybierze się do Ludgwigslust, a po jednym do Terenzano i Macon. Tutaj najwięcej miejsc - ze wszystkich 48 z 18 federacji - otrzymali Niemcy (5).

W SGP3 ponownie pojedzie 32 uczestników z 17 krajów i ponownie trzech z Polski. Oba półfinały pojadą w Teterow (22 czerwca), z kolei finał sześć dni później w Gorzowie.

Po roku przerwy w przyszłym powróci ściganie w Speedway of Nations. Turniej finałowy odbędzie się 13 lipca na torze w Manchesterze, więc gospodarz - Wielka Brytania udział ma w nim zapewniony. W dwóch półfinałach (9-10 lipca) wystartuje 14 innych drużyn. Obok Polski, która dotąd tytułu w SoN nie wywalczyła, będą to: Australia (ostatni triumfator), Czechy, Dania, Niemcy, Finlandia, Francja, Łotwa, Norwegia, Słowenia, Szwecja, Ukraina, USA i Włochy.

Co ciekawe, jeśli mowa o Speedway of Nations 2 (do lat 21), tutaj nominowanych zostało na ten moment osiem państw (Australia, Czechy, Dania, Łotwa, Niemcy, Polska, Szwecja, Wielka Brytania), choć startować może ich siedem. Finał odbędzie się 12 lipca w Manchesterze.

grafiki ze strony facebook.com/langer.volker

CZYTAJ WIĘCEJ:
Zawodnik Orła celuje w awans do GP. "Jestem zdeterminowany, by tego dokonać"
Jedyna wygrana Warda w cyklu Grand Prix. Tak przechytrzył Zagara [WIDEO]

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Czy w 2024 roku Polska sięgnie po triumf w Speedway of Nations?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×