Żużel. 2. Liga w liczbach. Rekordowa liczba remisów. Wynik Polisa najlepszy od lat

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty /  / Na zdjęciu: Oskar Polis
WP SportoweFakty / / Na zdjęciu: Oskar Polis
zdjęcie autora artykułu

Interesująca na torze i także w statystycznych tabelach okazała się tegoroczna 2. Liga Żużlowa. Najlepiej prezentują się dokonania Texom Stali i jej zawodników, choć i te w wykonaniu OK Bedmet Kolejarza czy Oskara Polisa warto docenić.

Podobnie jak w 1. Lidze tak i w 2. Lidze Żużlowej tegoroczne ściganie padło łupem faworyta. Najwyżej notowana przed startem Texom Stal Rzeszów rozkręcała się dość długo, ale finalnie podołała roli głównego kandydata do awansu. W finale pokonała rywala z Gniezna. W półfinale odpadły drużyny z Opola i Tarnowa, z kolei po rundzie zasadniczej swoją jazdę w 2023 roku zakończyły te z Daugavpils, Piły i Rawicza.

Triumfator z Rzeszowa pozostał niepokonany na własnym terenie (raz zremisował), a sezon kończył z sześcioma wygranymi z rzędu. W play-off zdeklasował przeciwników, pokonując ich w sumie różnicą 74 "oczek". Wcześniej, świetnie spisywał się OK Bedmet Kolejarz Opole, który zaczął od siedmiu spotkań bez porażki. Na przeciwnym biegunie znalazł się Metalika Recycling Kolejarz Rawicz. Dogorywał w mocno rezerwowym składzie po wiadomych problemach organizacyjnych, co sprawiło, że przegrał osiem ostatnich potyczek.

Niesamowity wynik został osiągnięty przez drugoligowców, jeśli mowa o remisach. W tym sezonie padło ich aż siedem, co stanowi absolutny rekord, odkąd liga polska przeszła reorganizację przed sezonem 2000 (wtedy podzielono ją na trzy szczeble - przyp. red.). Tyle samo remisów, ile mieliśmy w tegorocznym rozdaniu padło sumarycznie w latach 2015-2022. Na 45:45 najczęściej jechały opolski Kolejarz (cztery razy) i Enea Polonia Piła (trzy razy).    ZOBACZ WIDEO: W PGE Ekstralidze dalej będzie startować osiem zespołów. Czy to koniec nadziei na jej rozszerzenie?

Spośród 94 żużlowców, jacy zaprezentowali się na drugoligowym froncie, indywidualnie brylował Marcin Nowak z Texom Stali. Wykręcił on najwyższą średnią biegową (2,343) i zdobył najwięcej punktów wraz z bonusami (171). Numerem jeden, jeśli mowa o średniej meczowej, okazał się Adrian Cyfer z Enea Polonii (12,11). W spotkaniach domowych najlepiej prezentował się Ryan Douglas z Metalika Recycling Kolejarza (2,615), a w wyjazdowych Krystian Pieszczek z Texom Stali (2,385). Ciekawostką jest fakt, że Cyfer i Pieszczek zaczynali rok... w lidze wyżej. Z czasem udali się na wypożyczenie.

Na uwagę zasługują także rezultaty osiągane przez Oskara Polisa. Linię mety na czele stawki minął aż 41 razy, co dało mu pod tym względem zdecydowaną pierwszą pozycję. Osiągnął najwyższą taką liczbę "trójek" w drugiej lidze od roku 2018 i Nicolai'a Klindta z TŻ Ostrovii (46).

2. Liga Żużlowa w liczbach w sezonie 2023:

Liczba Dokonanie
0tyle razy na 4 próby Unia Tarnów pokonała w derbach Stal Rzeszów
2tyle razy w taśmę wjechali Mikołaj Czapla, Oskar Polis i Steve Worrall (najwyższy wynik)
4tyle razy do mety z powodu defektu nie dojechał Artur Mroczka (najwyższy wynik)
6tyle razy wykluczony został Marko Lewiszyn (najwyższy wynik)
7przez tyle kolejek od startu sezonu niepokonany był Kolejarz Opole
7tyle spotkań zakończyło się remisem 45:45, najwięcej w historii
12po tylu latach wrócił do ligowego ścigania Marcin Nowaczyk z Kolejarza Rawicz
15z tylu zawodników skorzystała Polonia Piła (najwięcej ze wszystkich)
31,5tyle średnio punktów na wyjazdach zdobywał Kolejarz Rawicz
41tyle biegów wygrał indywidualnie Oskar Polis, co dało mu najwyższy wynik i sporą przewagę nad drugim pod tym względem Samem Mastersem (33)
48tyle odbyło się meczów
74tyle punktów biegowych na plusie wypracowała nad rywalami Stal Rzeszów w play-off
82tyle wyścigów odjechał Sam Masters, będąc najbardziej eksploatowanym zawodnikiem
94tylu żużlowców wystartowało w przynajmniej jednym biegu
716tyle odjechano wyścigów

CZYTAJ WIĘCEJ: Orzeł Łódź w liczbach. Fatalne wyniki na swoim torze i zupełny niewypał z Holtą Stal Rzeszów w liczbach. Dominacja w play-off. Na sukces złożyło się wielu zawodników

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (1)
avatar
sparki
30.12.2023
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Czy w derbach południa nie było czasami odwrotnie,czyli Stal wygrała 4 razy z Tarnowem ? Piszemy o rzetelnosci,to tego się trzymajmy.