Niebywałe rozstrzygnięcia. Weterani mistrzami krajów

To był dzień weteranów w ice speedwayu. Kończący w tym roku 66 lat Stefan Svensson został indywidualnym mistrzem Szwecji. W Finlandii natomiast triumfował urodzony w 1966 roku Aki Ala-Riihimaeki.

Mateusz Kozanecki
Stefan Svensson (kask niebieski) WP SportoweFakty / Michał Krupa / Stefan Svensson (kask niebieski)
Wśród uczestników zawodów w Szwecji zabrakło aktualnego mistrza świata Martina Haarahiltunena. Pod jego nieobecność najlepszy okazał się Stefan Svensson.

W wyścigu finałowym weterana zaciekle atakował Jimmy Olsen. Doszło do upadku, po którym sędzia wykluczył tego zawodnika, a następnie zaliczył wyniki biegu. Tym samym urodzony w 1958 roku zawodnik wywalczył tytuł. Drugi był Robert Henderson.

Po swój czwarty w karierze tytuł mistrza Finlandii sięgnął natomiast Aki Ala-Riihimaki. 58-latek okazał się w Lahti niepokonany. Zwyciężył we wszystkich biegach rundy zasadniczej, a następnie nie dał szans rywalom w finale. Podium uzupełnili Heikki Huusko oraz Max Koivula.

Zarówno Svensson, jak i Ala-Riihimaeki wystąpią na przełomie marca i kwietnia w cyklu zawodów o mistrzostwo świata. Nie są zaliczani do faworytów, ale mają szansę na wywalczenie korzystnych wyników.

IM Szwecji - Gaevle (za: SVEMO)
1. Stefan Svensson - 15+3 (3,3,3,3,3)
2. Robert Henderson - 8+3+2 (2,1,3,w,2)
3. Jimmy Olsen - 14+w (3,3,2,3,3)
4. Joakim Soederstroem - 12+w (3,2,2,3,2)

Baraż: Henderson, Dekkerhus, Hellstroem, Hornell
Finał: S. Svensson, Henderson, J. Olsen (w/u), Soederstroem (w/u)

***

IM Finlandii - Lahti (za: Ice Speedway Finland)
1. Aki Ala-Riihimaeki - 15+3 (3,3,3,3,3)

Finał: Riihimaeki, Huusko, M. Koivula, Suolammi

Otwarcie krytykował PO i naruszył tabu. "Mam tam mam więcej przeciwników niż w PiS-ie"