Żużel. Decyzja zapadła. Mistrzostwa skrócone o jedną rundę

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Rohan Tungate
WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Rohan Tungate
zdjęcie autora artykułu

W środę kibice na antypodach mogli zanotować ważne daty w swoich kalendarzach. Tego dnia opublikowano bowiem kalendarz przyszłorocznych Indywidualnych Mistrzostw Australii. Wiemy już, że cykl będzie liczył jedną rundę mniej niż w poprzedniej edycji.

Obecnym mistrzem Australii jest Rohan Tungate, który swój drugi tytuł w karierze wywalczył po pięciu rundach, rozegranych kolejno w Banyo na przedmieściach Brisbane, Kurri Kurri, Albury-Wodondze, Mildurze i Gillman. Wiemy już, że w kolejnym sezonie czempionat rozegrany zostanie w formie czterech turniejów.

Pierwszy odbędzie się na stadionie w Gillman obok Adelajdy 3 stycznia. Dwa dni później rywalizacja przeniesie się na tor w Mildurze, po trzech kolejnych dniach zawodnicy wystąpią w Albury-Wodondze, a medalistów poznamy 11 stycznia w Banyo, na obiekcie zarządzanym przez Darcy'ego Warda. Dodatkowo dzień po ostatnim turnieju cyklu na tym torze odbędzie się również tradycyjny turniej międzynarodowy Invitational, na który były zawodnik będzie chciał zaprosić jak najlepszą obsadę.

Przypomnijmy, że Indywidualne Mistrzostwa Australii są rozgrywane w formie kilku turniejów już od 20 lat (wcześniej zbliżony format stosowano do 1954 roku). Od sezonu 2004 najlepszy zawodnik z tego kraju to ten, który gromadzi największą liczbę punktów w kilku rozegranych rundach.

W poprzednim roku na przeszkodzie stanęła powódź

Krótko przed pandemią COVID-19 cykl poszerzono do pięciu turniejów. W tej liczbie udało się jednak odjechać Indywidualne Mistrzostwa Australii tylko w sezonie 2019. Rok później na obiekcie w Kurri Kurri  rozegrano tylko jedną serię i z powodu bardzo dużych problemów z nawierzchnią zawody przerwano i anulowano.

ZOBACZ WIDEO: "Nie ma sensu". Szczere słowa Bartosza Zmarzlika o torach w Grand Prix

W 2021 roku czempionat nie odbył się z powodu pandemii, a mistrza w sezonie 2022 wyłoniono pod koniec roku, w jednym turnieju rozegranym w Gillman. Wprawdzie w 2023 planowano ponowne rozegranie pięciu rund, jednak w stanie Wiktoria notowano bardzo duże powodzie i niemożliwe było zorganizowanie zawodów w Mildurze.

Rohan Tungate w styczniu 2025 stanie przed szansą zdobycia trzeciego tytułu Indywidualnego Mistrza Australii
Rohan Tungate w styczniu 2025 stanie przed szansą zdobycia trzeciego tytułu Indywidualnego Mistrza Australii

Do formatu pięciu finałów wrócono zatem w tym sezonie, lecz jak widać było to rozwiązanie, które na początku 2025 roku się nie powtórzy. Rezygnacja z finału w Kurri Kurri może mieć związek z problemami, które pojawiały się na tym obiekcie - wspomniane z sezonu 2020 nie były jedynymi, a kłopoty z nawierzchnią występowały tam również w drugiej rundzie tegorocznych zmagań.

Do cyklu zawitają nowe obiekty?

Wiemy, że ofertę organizacji zgłosili działacze z Australii Zachodniej, a konkretniej z Neerabup, gdzie rozgrywany jest m.in. memoriał Roba Woffindena. Tutaj na przeszkodzie nadal stoi jednak bardzo duża odległość dzieląca tę miejscowość od pozostałych (ok. 2700 kilometrów od Gillman w Australii Południowej). Nie wiadomo, czy uda się zatem zorganizować w niedługim czasie finałowy turniej na przedmieściach Perth.

Obiektem dysponuje Tamworth w Nowej Południowej Walii, gdzie w czasie pandemii miał być rozegrany nawet finał jednodniowy, lecz tam również nie zaplanowano rundy finałowej. W tym roku mistrzostwa do lat 21 odbędą się w Bowen w stanie Queensland i kto wie, czy w niedalekiej przyszłości również tam nie zawita cykl wyłaniający najlepszego żużlowca w Australii. Mimo wszystko tutaj również odległość może stanowić problem, ponieważ do Banyo (które leży wprawdzie w tym samym stanie) należy przebyć drogę ok. 1150 kilometrów i spędzić w samochodzie ok. 12 godzin.

Najwięcej tytułów mistrzowskich na koncie ma Leigh Adams, który w latach 1992-2009 triumfował w Indywidualnych Mistrzostwach Australii aż 10-krotnie. Sześciokrotnie triumfował w nich Billy Sanders, a pięć razy najlepszy był Chris Holder. Australia cały czas czeka na powrót cyklu Speedway Grand Prix do tego kraju. Przypomnijmy, że pojedyncze rundy odbywały się tam cztery razy - w 2002 roku w Sydney oraz w latach 2015-2017 w Melbourne.

Kalendarz Indywidualnych Mistrzostw Australii 2025:

1. runda - Gillman, 3 stycznia 2. runda - Mildura, 5 stycznia 3. runda - Albury-Wodonga, 8 stycznia 4. runda - Banyo (Brisbane), 11 stycznia

Czytaj także: Fogo Unia Leszno ma nowego seniora! Klub właśnie potwierdził transfer Rospiggarna nie dała szans Dackarnie. Świetna postawa Polisa i Lebiediewa

Źródło artykułu: WP SportoweFakty