Po dwóch tłustych latach dla Unii Leszno - wicemistrzostwie w 2008 roku oraz mistrzostwie rok wcześniej, odpadnięcie "Byków" już w pierwszej rundzie play-off w sezonie 2009 z pewnością należy rozpatrywać jako wielką niespodziankę. Spora część mediów oraz kibiców już przed pierwszym meczem minionego sezonu założyła Unii Leszno koronę DMP. Tymczasem leszczynianie jeździli w kratkę, słabsze występy przeplatali lepszymi. Wpadki przytrafiły się wszystkim zawodnikom, w tym i liderom "Byków". Żużlowców Unii nie omijały również kontuzje, a jak się okazało po zakończeniu sezonu, także atmosfera w zespole, nie służyła osiąganiu sukcesów. Zacznijmy jednak od początku...
Miłe złego początki
Pierwszy mecz sezonu zdawał się potwierdzać mistrzowskie aspiracje drużyny Czesława Czernickiego. Wysokie zwycięstwo (61:29) nad silną drużyną z Gorzowa zapowiadało utrzymanie wysokich lotów leszczyńskich "Byków" w kolejnym roku. Nikt w klubie nie popadał w nadmierny optymizm, zawodnicy deklarowali, że nie spoczną na laurach. Nic nie zapowiadało dalszego rozwoju wypadków.
Tymczasem już do końca pierwszej rundy spotkań leszczynianie ani razu nie zachwycili swoich kibiców. Wyniki nie były fatalne, ale jak na głównego faworyta do mistrzostwa zaledwie średnie. Trudno bowiem za wielki sukces uważać remis wywalczony w Częstochowie z Włókniarzem, który do spotkania przystąpił osłabiony brakiem Nickiego Pedersena. W kolejnym spotkaniu Unia długo męczyła się na swoim torze z Falubazem, by ostatecznie zwycięstwo 47:43 przypieczętować dopiero w ostatnim wyścigu. Z perspektywy czasu zwycięstwo nad późniejszym mistrzem Polski może cieszyć, wówczas jednak był to pierwszy sygnał ostrzegawczy, iż sięgnięcie po mistrzostwo nie będzie spacerkiem.
Czwarta kolejka Speedway Ekstraligi to pierwsza porażka "Byków" w sezonie 2009, odniesiona w wyjazdowym starciu z Unibaxem. Usprawiedliwieniem dla Unii może być fakt, iż jako pierwsza zaprezentowała się na nowym obiekcie żużlowym w Toruniu - Motoarenie. Nie znając nawierzchni i specyfiki toru leszczynianie postawili spory opór drużynie gospodarzy. W perspektywie całego sezonu było to jedno z lepszych spotkań wyjazdowych Unii Leszno, które gdyby nie wykluczenie Damiana Balińskiego, taśma Adama Shieldsa oraz defekt Przemysława Pawlickiego, mogło zakończyć się zupełnie inaczej.
Zimny prysznic
Prawdziwy cios dla kibiców "Byków" nadszedł w następnym spotkaniu wyjazdowym z teoretycznie najsłabszym w lidze Wybrzeżem Gdańsk. Porażka 49:41 dobitnie pokazała, że przedsezonowe spekulacje nijak mają się do rzeczywistości. W pojedynku z Lotosem zawiedli praktycznie wszyscy zawodnicy, włącznie z niekwestionowanym liderem drużyny - Leigh Adamsem, który do tego spotkania zaledwie czterokrotnie oglądał plecy rywali, a w Gdańsku wygrał indywidualnie tylko jeden wyścig. Unia na początku sezonu wyraźnie spisywała się poniżej oczekiwań.
W następnej kolejce Unia Leszno wprawdzie wygrała z Atlasem Wrocław, ale zwycięstwo nie przyszło łatwo. "Byki" przypieczętowały wygraną dopiero w 14. wyścigu. Pierwszą rundę leszczynianie zakończyli remisem w Bydgoszczy, który rzutem na taśmę uratowali dla Unii Jarosław Hampel oraz Leigh Adams wygrywając podwójnie ostatnią gonitwę. Półmetek rywalizacji, mimo iż nie najlepszy w wykonaniu Unii Leszno, nie oznaczał katastrofy. Niezłe wyniki osiągnięte na wyjazdach pozwalały liczyć na punkty bonusowe i wysokie miejsce po rundzie zasadniczej.
Szara rzeczywistość
Seria spotkań rewanżowych rozpoczęła się dla Unii od wymęczonego zwycięstwa nad Polonią Bydgoszcz w stosunku 49:41. Trzy punkty meczowe mogły cieszyć kibiców, ale styl zwycięstwa pozostawiał wiele do życzenia. 9. kolejka to sensacyjna porażka we Wrocławiu, po której jasne stało się, iż Unia nie notuje słabszych występów, a raczej boryka się z poważniejszym kryzysem. Kolejne przeciętne spotkanie odjechał Damian Baliński, a fatalna postawa Juricy Pavlica nie dziwiła już nawet największych sympatyków "leszczyńskiego Chorwata". Dobrą okazją do zatarcia złego wrażenia po porażce we Wrocławiu było spotkanie na stadionie Alfreda Smoczyka z Lotosem Gdańsk. Leszczynianie wygrali 51:39, ale punkt bonusowy wywalczyli dopiero w ostatnim wyścigu.
Prawdziwym sprawdzianem dla Unii było kolejne stracie na leszczyńskim stadionie z Unibaxem Toruń, który doznał na tym etapie rozgrywek zaledwie jednej porażki na torze w Częstochowie. Ku wielkiemu zdziwieniu całej żużlowej Polski oraz wielkiej radości miejscowych kibiców, gospodarze rozgromili torunian 62:28. Cały zespół Czesława Czernickiego spisał się tego wieczoru rewelacyjnie, pozwalając zawodnikom Unibaxu na jedynie dwa indywidualne zwycięstwa biegowe. Wielu kibiców poszukiwało różnych wytłumaczeń dla tak beznadziejnej postawy jeźdźców z grodu Kopernika, jak chociażby zlekceważenia rywali, zbyt dużej pewności siebie. Niemniej jednak mogło wydawać się, iż Unia Leszno uporała się ze swoim kryzysem i wraca do gry o medale.
Równia pochyła...
Kolejne trzy spotkania to jednak ciąg dalszy niemocy Unii Leszno. Najpierw nieznaczna porażka (46:44) w Zielonej Górze, gdzie ponownie zabrakło "Bykom" punktów Damiana Balińskiego. Przegrana nie zabolała jednak mocno, gdyż udało się wywalczyć punkt bonusowy. Następnie dotkliwa porażka przed własną publicznością z Włókniarzem, który ponownie stawił się w Lesznie bez Nickiego Pedersena. Tym razem zawiedli liderzy. Leigh Adams oraz Jarosław Hampel zdobyli łącznie zaledwie... 14 punktów. Na zakończenie sezonu doszła porażka w Gorzowie, z którego Unia wywiozła punkt bonusowy i uplasowała się ostatecznie na czwartym miejscu na zakończenie rundy zasadniczej.
Seria porażek sprawiła, że trudno było znaleźć przed play–off osobę, która brałaby pod uwagę możliwość wygrania ligi przez "Byki". Pamiętajmy jednak, że regulamin ekstraligi nie wymagał od drużyn wybitnej postawy w trakcie sezonu, tylko zakwalifikowania się do fazy play-off, w której wszystko zaczynało się od początku. Dokładając do tego wyrównany poziom czołowych zespołów oraz wiele zaskakujących wyników w ekstralidze, nie należało jeszcze skreślać Unii. Niemniej jednak w obliczu słabszej postawy trudniej w drużynie o wysokie morale, sprzyjające sportowej złości i rywalizacji.
Szybka piłka
W pierwszej rundzie play–off rywalem Unii Leszno była jedyna drużyna, która pokonała "Byki" na ich torze - Włókniarz Częstochowa. Kilka tygodni przerwy po sezonie zasadniczym nie wystarczyło jednak na poukładanie zespołu. Wiara kibiców w jakikolwiek sukces szybko ulotniła się, po tym jak Unia Leszno poniosła sromotną klęskę, przegrywając z Włókniarzem na własnym torze 37:53. Oznaczało to praktycznie zakończenie sezonu ligowego w Lesznie. W rewanżu pod Jasną Górą zawodnicy Unii nie złożyli jednak broni i wywalczyli remis, niekorzystne rezultaty w innych spotkaniach spowodowały jednak, że "Byki" musiały zakończyć rywalizację już na pierwszej rundzie play-off.
Klęska?
Trudno w obliczu sukcesów w sezonach 2007 oraz 2008 uznać 5. miejsce w roku 2009 za dobry wynik. Jeśli dołożymy do tego przedsezonowe spekulacje, a także wiarę sterników klubu, zawodników oraz kibiców, to w kategorii wyniku sportowego jest to z pewnością to porażka. Na pewno nie jest to jednak klęska. Pamiętajmy, że właśnie na tym polega piękno sportu - nie zawsze wygrywają ci, których uważa się za faworytów. W rywalizacji sportowej każdy chce osiągnąć jak najlepszy wynik. Ktoś musi przegrać, aby wygrać mógł ktoś inny.
Na słabszy sezon Unii Leszno złożyło się wiele czynników. Zdecydowanie poniżej swoich możliwości wypadł Damian Baliński. Forma tego zawodnika najbardziej odbiegała od tej, prezentowanej w latach ubiegłych. Usprawiedliwieniem dla ikony "Byków" z pewnością mogą być kontuzje, z którymi przyszło mu się zmagać już od samego początku sezonu, a także jak sam wspomniał w rozmowie z naszym portalem, stres, z którym zawodnik nie był w stanie sobie poradzić.
Kolejnym istotnym czynnikiem mającym wpływ na wynik Unii Leszno w 2009 roku jest postawa juniorów. W minionym sezonie kompletnie na polskich torach zagubił się Jurica Pavlic. Obserwując dotychczasowe postępy tego zawodnika można stwierdzić, iż rok 2009 był stagnacją w jego rozwoju, a być może nawet małym krokiem do tyłu. Z pewnością "Jurek" ma do przemyślenia w przerwie między sezonami sporo spraw. Decyzja o startach na wyspach w jego przypadku chyba nie należała do trafnych. Nie najlepsze ligowe występy zaliczali także polscy juniorzy Unii - Przemysław Pawlicki oraz Sławomir Musielak. Słaba ligowa postawa tym bardziej dziwi, iż Pawlicki zdobył w minionym sezonie złote medale IMEJ, DMEJ oraz DMŚJ, a Musielak wywalczył srebrny medal MIMP oraz zajął trzecią lokatę w Srebrnym Kasku.
W swoich nielicznych startach całkowicie zawiódł także Troy Batchelor. Talent Australijczyka nie jest mniejszy niż Chrisa Holdera, jednak wydaje się, iż Troy nie traktuje żużla zbyt poważnie. Kilka ważnych spotkań z powodu kontuzji opuścił także Adam Shields, który wielokrotnie pokazywał, iż jest niezwykle przydatnym zawodnikiem drugiej linii. Wreszcie sprawa konfliktu na linii team Kasprzaków - trener Czernicki, a w związku z tym nie najlepsza atmosfera w drużynie, także miała niemały wpływ na końcowy wynik zespołu. Przypomnijmy chociażby słowa trenera Czernickiego, który powiedział na łamach lokalnej prasy, iż przed rewanżem w pierwszej rundzie play-off w Częstochowie, nikt nie chciał jeździć z Kasprzakiem w parze...
Na koniec pozostaje jeszcze aspekt psychologiczny. Przedsezonowe spekulacje mediów oraz apetyty działaczy i fanów wytworzyły wokół drużyny niebywałą presję na wynik. Każdy bieg, każde spotkanie, wszyscy zawodnicy oceniani byli przez pryzmat mistrzostwa, które Unia koniecznie musiała zdobyć. Wszelkie niepowodzenia i wpadki odbijały się szerokim echem w mediach oraz na ustach kibiców, wracając ostatecznie do zawodników, wytwarzając jeszcze większe ciśnienie. Atmosfera z pewnością nie do pozazdroszczenia...
W obliczu tych wszystkich okoliczności 5. miejsce w najsilniejszej lidze świata nie można uznać za klęskę, a jedynie za sportową porażkę. Jeżeli działacze Unii wyciągną wnioski z otrzymanej w sezonie 2009 lekcji, to z pewnością w następnym roku znowu będziemy mogli oglądać walczące o najwyższe cele "Byki".
Unia Leszno w statystykach:
Ilość spotkań: 16
Zwycięstwa: 6
Remisy: 3
Porażki: 7
Najwyższe zwycięstwo w sezonie: 62:28 z Unibaxem Toruń (dom)
Najwyższa porażka w sezonie: 37:53 z Włókniarzem Częstochowa (dom)
Statystyki indywidualne:
1. Leigh Adams - 2,440 (16 meczów, 192 pkt., 13 bonusów, 84 biegi)
2. Jarosław Hampel - 2,232 (16 meczów, 174 pkt, 18 bonusów, 86 biegów)
3. Krzysztof Kasprzak - 1,876 (16 meczów, 141 pkt., 11 bonusów, 81 biegów)
4. Adam Shields - 1,521 (11 meczów, 60 pkt., 13 bonusów, 48 biegów)
5. Jurica Pavlic - 1,303 (15 meczów, 61 pkt, 12 bonusów, 56 biegów)
6. Damian Baliński - 1,271 (12 meczów, 50 pkt, 11 bonusów, 48 biegów)
7. Przemysław Pawlicki - 0,866 (12 meczów, 37 pkt, 2 bonusy, 45 biegów)
8. Troy Batchelor - 0,833 (4 mecze, 8 pkt, 2 bonusy, 12 biegów)
9. Sławomir Musielak - 0,826 (10 meczów, 19 pkt, 0 bonusów, 23 biegi)
Mecze Unii Leszno w sezonie 2009:
1. Kolejka: Unia Leszno - Caelum Stal Gorzów 61:29
Caelum Stal Gorzów - 29:
1. Tomasz Gollob (3,d,0,1,0) 4
2. Rafał Okoniewski (0,1,-,-) 1
3. Peter Karlsson (2,1’,0,2,1) 6+1
4. Matej Zagar (1’,2,2,1,1,0) 7+1
5. Rune Holta (2,2,2,0,0,1) 7
6. Adrian Szewczykowski (1,-,-,-,0) 1
7. Thomas H. Jonasson (2,1’,0,0) 3+1
Unia Leszno - 61:
9. Krzysztof Kasprzak (2,1,3,2’,3) 11+1
10. Damian Baliński (1’,3,2’,1,2’) 9+3
11. Leigh Adams (3,2’,3,2’,3) 13+2
12. Adam Shields (0,3,1,3) 7
13. Jarosław Hampel (3,3,3,3,2’) 14+1
14. Sławomir Musielak (u,0,-,-,-) 0
15. Jurica Pavlic (3,0,1,3) 7
2. Kolejka: Włókniarz Częstochowa - Unia Leszno 45:45
Unia Leszno - 45:
1. Leigh Adams (3,3,3,3,3) 15
2. Adam Shields (2*,0,1,2,1) 6+1
3. Krzysztof Kasprzak (3,2,2,1*,1) 9+1
4. Troy Batchelor (0,1*,0,-) 1+1
5. Jarosław Hampel (1*,0,2,3,3) 9+1
6. Sławomir Musielak (1,2,-,-,0) 3
7. Jurica Pavlic (0,2,0,0) 2
Włókniarz Częstochowa - 45:
9. Tomasz Gapiński (1,1,1,1*) 4+1
10. Sławomir Drabik (0,3,3,0,0) 6
11. Lee Richardson (1*,2,3,2,0) 8+1
12. Michał Szczepaniak (2,1*,1,2,2) 8+1
13. Greg Hancock (3,3,2,3,2) 13
14. Borys Miturski (2*,0,-,-,-) 2+1
15. Tai Woffinden (3,0,0,1*) 4+1
3. Kolejka: Unia Leszno - Falubaz Zielona Góra 47:43
Falubaz Zielona Góra - 43
1. Rafał Dobrucki (t,3,d,0) 3
2. Fredrik Lindgren (1,0,3,0,-) 4
3. Piotr Protasiewicz (2,3,2*,2,3,3) 15+1
4. Niels Kristian Iversen (0,0,3,1*,-) 4+1
5. Grzegorz Walasek (3,0,2,2,1,0) 8
6. Grzegorz Zengota (3,1,3,0,2) 9
7. Artiom Wodjakow (w,d) 0
Unia Leszno - 47
9. Krzysztof Kasprzak (3,1*,0,3,0) 7+1
10. Damian Baliński (2*,2,1,1,2) 8+1
11. Leigh Adams (3,2,3,3,2) 13
12. Adam Shields (1,1*,1,-) 3+1
13. Jarosław Hampel (2,2,2,3,1*) 10+1
14. Sławomir Musielak (2,0,-,-,-) 2
15. Jurica Pavlic (1,1*,1,1,0) 4+1
4. Kolejka: Unibax Toruń - Unia Leszno 48:42
Unia Leszno - 42:
1. Leigh Adams (3,3,2,2,3,3) 16
2. Adam Shields (t,0,1*) 1+1
3. Damian Baliński (w,1*,0) 1+1
4. Krzysztof Kasprzak (1,2,2,1*,1,2) 9+1
5. Jarosław Hampel (3,1,1,3,0,2*) 10+1
6. Przemysław Pawlicki (2*,0,0,d) 2+1
7. Jurica Pavlic (3,0,0) 3
Unibax Toruń - 48:
9. Ryan Sullivan (2,3,1,0) 6
10. Adrian Miedziński (1*,2*,3,3,0) 9+2
11. Chris Holder (3,2,3,2,1) 11
12. Robert Kościecha (2*,1*,2*,2,1) 8+3
13. Wiesław Jaguś (2,3,3,0,3) 11
14. Mateusz Lampkowski (1,1*,0,0,1) 3+1
15. Matej Kus (0)
5. Kolejka: Lotos Wybrzeże Gdańsk - Unia Leszno 49:41
Unia Leszno - 41
1. Leigh Adams (2,1*,2,1,3) 9+1
2. Adam Shields (1*,2,1*,1,0) 5+2
3. Krzysztof Kasprzak (1,1,2,3,1,3) 11
4. Damian Baliński (0,3,0,-) 3
5. Jarosław Hampel (0,2,2,3,1) 8
6. Przemysław Pawlicki (0,-,-,-,0) 0
7. Jurica Pavlic (2,2,1,0) 5
Lotos Wybrzeże Gdańsk - 49
9. Kenneth Bjerre (3,3,3,0,0) 9
10. Tobias Kroner (t,u,1,0) 1
11. Magnus Zetterstroem (2*,3,1,2*,2) 10+2
12. Hans Andersen (3,0,3,2,2) 10
13. Adam Skórnicki (1,0,0,2,1*) 4+1
14. Martin Vaculik (3,3,2,3,3) 14
15. Damian Sperz (1,0) 1
6. Kolejka: Unia Leszno - Atlas Wrocław 49:41
Atlas Wrocław - 41:
1. Scott Nicholls (2,1’,1,1’,0) 5+2
2. Marek Łozowicki NS
3. Tomasz Jędrzejak (0,2,0,0) 2
4. Davey Watt (1,0,3,0,0) 4
5. Jason Crump (3,3,3,3,3,3) 18
6. Dennis Andersson (0,2’,0,0,-) 2+1
7. Maciej Janowski (1,1’,2,2,2,2) 10+1
Unia Leszno - 49:
9. Jarosław Hampel (3,2,2,2,2) 11
10. Damian Baliński (0,1’,1’,1) 3+2
11. Leigh Adams (3,0,2,3,3) 11
12. Adam Shields (2’,3,1’,1’,1) 8+3
13. Krzysztof Kasprzak (1,3,2,3,1’) 10+1
14. Przemysław Pawlicki (3,0,1,0,-) 4
15. Jurica Pavlic (2’,0) 2+1
7. Kolejka: Polonia Bydgoszcz - Unia Leszno 45:45
Unia Leszno - 45:
1. Jarosław Hampel (2,3,2,1*,1,2*) 11+2
2. Adam Shields (1*,t,2,2,0) 5+1
3. Jurica Pavlic (0,-,2*,0) 2+1
4. Leigh Adams (2,1*,3,3,3) 12+1
5. Krzysztof Kasprzak (2,1,3,1,2) 9
6. Przemysław Pawlicki (d,0,3,1,0) 4
7. Sławomir Musielak (2,0)
Polonia Bydgoszcz - 45:
9. Andreas Jonsson (3,2,0,2,3) 10
10. Tomasz Chrzanowski (0,0,1,3,1) 5
11. Antonio Lindbaeck (3,2,2,3,1) 11
12. Krzysztof Buczkowski (1,1*,0,0) 2+1
13. Jonas Davidsson (3,3,0,1,0) 7
14. Szymon Woźniak (1,-,-,-,-) 1
15. Emil Sajfutdinov (3,1,0,3,2*) 9+1
8. Kolejka: Unia Leszno - Polonia Bydgoszcz 49:41
Unia Leszno - 49:
9. Jarosław Hampel - 9+2 (1*,0,2*,3,3)
10. Damian Baliński - 9+1 (2,1,3,1,2*)
11. Leigh Adams - 14 (3,2,3,3,3)
12. Jurica Pavlic - 5+3 (2*,1*,2*,0)
13. Krzysztof Kasprzak - 9 (3,3,2,0,1)
14. Sławomir Musielak - 3 (2,-,0,-,1)
15. Przemysław Pawlicki - 0 (w,0,0)
Polonia Bydgoszcz - 41
1. Andreas Jonsson - 13 (3,3,3,2,2)
2. Marcin Jędrzejewski - 4 (0,0,1,3)
3. Antonio Lindbaeck- 3+2 (0,1*,0,2*,t)
4. Tomasz Chrzanowski - 6 (1,2,1,2,0)
5. Jonas Davidsson - 5+2 (1*,3,0,1*)
6. Szymon Woźniak - 1 (1,-,-,-,0)
7. Emil Sajfutdinow - 9+1 (3,2,2*,1,1)
9. Kolejka: Atlas Wrocław - Unia Leszno 49:41
Unia Leszno - 41:
1. Krzysztof Kasprzak (2,3,1’,1,1) 8+1
2. Damian Baliński (0,1,2,w) 3
3. Adam Shields (1,t,3,1,-) 5
4. Leigh Adams (3,1,2’,0,3) 9+1
5. Jarosław Hampel (1,2’,3,1,2’,0) 9+2
6. Przemysław Pawlicki (3,0,3,1,0) 7
7. Jurica Pavlic (0,0) 0
Atlas Wrocław - 49:
9. Daniel Jeleniewski (3,1,1,2’,2’) 9+2
10. Travis McGowan (1,0,0,-) 1
11. Tomasz Jędrzejak (2,0,0,2’,1) 5+1
12. Davey Watt (0,2,2,3,0) 7
13. Jason Crump (2’,3,3,3,3) 14+1
14. Leon Madsen (2,-,-,0,-) 2
15. Maciej Janowski (1’,3,2’,2’,3) 11+3
10. Kolejka: Unia Leszno - Lotos Wybrzeże Gdańsk 51:39
Lotos Wybrzeże Gdańsk - 39:
1. Kenneth Bjerre (3,3,3,2,2,3) 16
2. Renat Gafurov (1,0,1,-) 2
3. Hans Andersen (1,1,1,2,2) 7
4. Adam Skórnicki (2,3,t,1*,2,0) 8+1
5. Magnus Zetterstroem (2,0,-,0,-) 2
6. Martin Vaculik (2,0,1,0,1*,0) 4+1
7. Damian Sperz (0,0) 0
Unia Leszno - 51:
9. Krzysztof Kasprzak (2,3,3,3,1*) 12+1
10. Damian Baliński (0,2*,2*,0,1) 5+2
11. Leigh Adams (3,2,3,3,2) 13
12. Adam Shields (d,1*,1,1) 3+1
13. Jarosław Hampel (3,2,2,3,3) 13
14. Sławomir Musielak (3,1,-,0,-) 4
15. Przemysław Pawlicki (1,0,0) 1
11. Kolejka: Unia Leszno - Uniabx Toruń 62:28
Unia Leszno - 62:
9. Krzysztof Kasprzak (1,3,3,2*,2*) 11+2
10. Damian Baliński (3,0,0,3) 6
11. Leigh Adams (3,3,3,3,3) 15
12. Adam Shields (2*,2*,1,3,1) 9+2
13. Jarosław Hampel (1*,2,3,2*,3) 11+2
14. Jurica Pavlic (3,2,1*,1,2*) 9+2
15. Sławomir Musielak (1) 1
Unibax Toruń - 28:
1. Chris Holder (0,0,2,1,-) 3
2. Robert Kościecha (2,1,0,-,0) 3
3. Ryan Sullivan (0,0,1*,1) 2+1
4. Adrian Miedziński (1,3,2,0,0,0) 6
5. Wiesław Jaguś (0,2,2,1,2,1) 8
6. Damian Celmer (0,-,-,-,-) 0
7. Matej Kus (2,3,1*,d,0,0) 6+1
12. Kolejka: Falubaz Zielona Góra - Unia Leszno 46:44
Falubaz Zielona Góra - 46:
9. Rafał Dobrucki (3,2,3,0,d) 8
10. Niels Kristian Iversen (0,1*,1,0) 2+1
11. Piotr Protasiewicz (3,3,2,2,1) 11
12. Fredrik Lindgren (1,0,1*,3,3) 8+1
13. Grzegorz Walasek (2,3,0,2,2*) 9+1
14. Grzegorz Zengota (3,1*,1,3,t) 8+1
15. Patryk Dudek (0,0) 0
Unia Leszno - 44:
1. Leigh Adams (1*,2,1*,3,2*) 9+3
2. Troy Batchelor (2,1*,2,-,0) 5+1
3. Krzysztof Kasprzak (2,2,2,1,1) 8
4. Damian Baliński (0,0,0,-) 0
5. Jarosław Hampel (3,3,3,3,2,3) 17
6. Jurica Pavlic (1*,0,-,0,-) 1+1
7. Przemysław Pawlicki (2,0,1,1*) 4+1
13. Kolejka: Unia Leszno - Włókniarz Częstochowa 42:48
Włókniarz Częstochowa - 48:
1. Lee Richardson (3,2*,w,1,1) 7+1
2. Michał Szczepaniak (0,3,1,0,0) 4
3. Tomasz Gapiński (2,3,1,3,3) 12
4. Sławomir Drabik (0,1,0,-) 1
5. Greg Hancock (3,3,2*,3,2*) 13+2
6. Borys Miturski (0,-,-,-,-) 0
7. Tai Woffinden (1,2*,1,3,3,1) 11+1
Unia Leszno - 42:
9. Krzysztof Kasprzak (1*,2,3,2,2*,0) 10+2
10. Sławomir Musielak (2,0,-,-) 2
11. Leigh Adams (3,1,0,2,1) 7
12. Troy Batchelor (1,0,1,-) 2
13. Jarosław Hampel (1,0,2*,1*,3) 7+2
14. Przemysław Pawlicki (3,0,-,3,0,-) 6
15. Jurica Pavlic (2*,2,2*,2,0) 8+2
14. Kolejka: Caelum Stal Gorzów - Unia Leszno 49:41
Unia Leszno - 41:
1. Leigh Adams (2*,2*,1,2,2,1*) 10+3
2. Jurica Pavlic (3,3,0,0,3) 9
3. Krzysztof Kasprzak (1,2,3,2,d) 8
4. Troy Batchelor (0,-,0,-) 0
5. Jarosław Hampel (3,1,3,1*,2) 10+1
6. Przemysław Pawlicki (3,0,0,0,-) 3
7. Sławomir Musielak (1,0,0) 1
Caelum Stal Gorzów - 49:
9. Tomasz Gollob (d,2*,2,3,2) 9+1
10. David Ruud (1,3,1*,3,0) 8+1
11. Peter Karlsson (2*,1,2,1,1) 7+1
12. Matej Zagar (3,0,1*,0) 4+1
13. Rune Holta (1*,3,2*,1,3) 10+2
14. Thomas H. Jonasson (2,2,1,3,3) 11
15. Łukasz Cyran (w) 0
1. Runda play–off: Unia Leszno - Włókniarz Częstochowa 37:53
Włókniarz Częstochowa - 53:
1. Nicki Pedersen (3,3,3,1*,3) 13+1
2. Sławomir Drabik (0,0,1,0) 1
3. Tomasz Gapiński (3,2*,1,2,2*) 10+2
4. Lee Richardson (1,3,3,3,0) 10
5. Greg Hancock (1,2*,1*,0,3) 7+2
6. Borys Miturski (2,-,-,-,-) 2
7. Tai Woffinden (0,3,3,2,2) 10
Unia Leszno - 37:
9. Krzysztof Kasprzak (2,0,2,2,1) 7
10. Damian Baliński (1*,-,0,1,0) 2+1
11. Leigh Adams (2,1*,1,3,3,2) 12+1
12. Jurica Pavlic (0,2,0,-) 2
13. Jarosław Hampel (2,0,2,3,1*,1*) 9+2
14. Sławomir Musielak (1,-,-,0,-) 1
15. Przemysław Pawlicki (3,0,1,0) 4
1. Runda play–off, rewanż: Włókniarz Częstochowa - Unia Leszno 45:45
Włókniarz Częstochowa - 45:
9. Nicki Pedersen (2,2,3,2,3) 12
10. Sławomir Drabik (1*,0,1,0) 2+1
11. Tomasz Gapiński (3,2,2*,3,0) 10+1
12. Michał Szczepaniak (1,0,3,0,0) 4
13. Greg Hancock (3,3,2,1,1) 10
14. Borys Miturski (0,-,-,-,-) 0
15. Tai Woffinden (3,1,1,1,1) 7
Unia Leszno - 45:
1. Jarosław Hampel (3,3,3,3,2,2*) 16+1
2. Damian Baliński (0,1,u,-) 1
3. Krzysztof Kasprzak (0,0,-,-,2) 2
4. Adam Shields (2,2,2,1,1*) 8+1
5. Leigh Adams (2,3,1,2*,3,3) 14+1
6. Przemysław Pawlicki (2,0,-,0,-) 2
7. Jurica Pavlic (1*,1,0,0) 2