Żużel. Chomski odpowiada Termińskiemu. "Trzeba stworzyć jakiś system rywalizacji"

WP SportoweFakty / Tomasz Jocz / Na zdjęciu: Przemysław Termiński i Stanisław Chomski
WP SportoweFakty / Tomasz Jocz / Na zdjęciu: Przemysław Termiński i Stanisław Chomski

Właściciel KS Apatora Toruń nie ma wątpliwości, że U24 Ekstraliga powinna zostać zlikwidowana. Innego zdania jest Stanisław Chomski, były szkoleniowiec gorzowskiej Stali, który odkrył kilka talentów.

U-24 Ekstraliga jest formatem rozgrywek utworzonym przez Speedway Ekstraligę, który zadebiutował w 2022 roku. Pierwszym zwycięzcą została Arged Malesa Ostrów, w kolejnym sezonie złote medale zdobyła Enea Stal Gorzów, a w tym roku z wygranej cieszyła się U24 Beckhoff Sparta Wrocław, której triumf był nawet transmitowany dzięki stacji Canal+.

Jak Ekstraliga U24 wpływa na młodych żużlowców, jakie korzyści płyną z tych rozgrywek i czy warto w nią inwestować? Odpowiada Stanisław Chomski, były trener ebut.pl Stali Gorzów, czy reprezentacji Polski.

- Żeby ocenić Ekstraligę U24 potrzeba trochę czasu. Pierwszy sezon 2022 był trochę eksperymentalny, bo niektóre kluby podeszły do tego wyłącznie z myślą, żeby to odjechać. Jeżeli w coś się inwestuje, a szkolenie kosztuje, to czy ktoś zajmuje pierwsze, czy ostatnie miejsce, to ma znaczenie. Ekstraliga zafundowała dość sporą pulę nagród, bo aż 500 tysięcy dla finalistów, zatem jest to jakaś rekompensata - mówi Stanisław Chomski dla ekstraliga.pl.

ZOBACZ WIDEO: Był blisko odejścia ze Stali. "Zdawałem sobie sprawę, że to mogę być ja"

- U nas w Gorzowie traktowaliśmy to też jako "przegląd kadr" i porównanie naszych juniorów z zawodnikami zagranicznymi. Takie nazwiska jak PollestadBednar, Nagel, czy Salonen w ogóle by się nie pojawiły w świadomości kibiców, gdyby nie Ekstraliga U24. Niektórzy nawet dostali angaż już po pierwszym roku startów, jak np. wspomniany Timi Salonen, który poszedł do Rzeszowa. Co prawda słuch o nim zaginął, ale nie ze względu, że był słabym jeźdźcem, ale bardziej ze względu natury osobistej i pokusom ku pewnym słabościom - dodał Stanisław Chomski.

- Popatrzmy na innych. Pojawił się Nazar Parnicki, Mikkel Andersen, czy taki Antti Vuolas. Tych przykładów jest wiele, tylko na wszystko potrzeba cierpliwości. My byśmy chcieli, żeby Ekstraliga U24 nam produkowała zawodników jeżdżących w PGE Ekstralidze na już, ale na to potrzeba czasu, bo to są przede wszystkim młodzi żużlowcy - twierdzi doświadczony szkoleniowiec.

Jak zauważa Chomski, warto poczynić odpowiednie starania, aby jak najlepiej wypaść w Ekstralidze U24. - Jeżeli tę ligę chce się tylko odjechać, to faktycznie może to nie mieć sensu, ale jeżeli się myśli o daniu szansy utalentowanym zawodnikom, którzy na razie nie mają szansy pokazać się na polskich torach w polskich klubach, to jest to takie okno, które pozwala sprawdzić młodych żużlowców, którzy z biegiem czasu mogą lub nawet powinni stać się potencjalną siłą zespołów ligowych - uważa były trener.

- Na pewno poziomem to odbiega jeszcze od oczekiwań kibiców, menadżerów czy włodarzy klubów, ale z czasem, przy pewnej konsekwencji i wytrwałości na pewno ktoś z tych zawodników trafi do pierwszego składu któregoś z klubów - odpowiada Chomski na zarzuty o braku efektywności Ekstraligi U24.

Czy inwestycja w tego typu rozgrywki jest opłacalna? - To mimo wszystko dość kosztowne przedsięwzięcie, ale popatrzmy: gdzie ci zawodnicy mają jeździć? U nas mają bardzo dobrą opiekę sprzętową i personalną, a w konfrontacji z żużlowcami z zagranicy, którzy nie raz są samoukami i czasami to zderzenie, jest niekorzystne dla naszych. Wydaję mi się, że możliwość rywalizacji w Ekstralidze U24 jest też dobrą szkołą dla polskich żużlowców, bo ci słabsi młodzieżowcy jeżdżą wyłącznie w rozgrywkach DMPJ, ci lepsi w Ekstralidze U24, a najlepsi nawet w lidze - powiedział 67-latek.

- Można się zamknąć we własnym sosie i cieszyć tym, że jesteśmy najsilniejsi i zdobywamy medale, ale jeśli chodzi o seniorów, to już nie jesteśmy takimi dominatorami i więcej trudności nam przysparza zdobywanie medali, zwłaszcza w drużynie. Trzeba stworzyć jakiś system rywalizacji, który będzie selekcjonował tych młodych chłopaków do dalszego etapu ich kariery na wyższych szczeblach rozgrywkowych - zakończył Stanisław Chomski.

Komentarze (47)
avatar
K⚡Y⚡AK
6.11.2024
Zgłoś do moderacji
4
0
Odpowiedz
Ch@mski zabieraj swoją dziadówkę i do domu, jeśli go jeszcze posiadasz... Ty nie masz nic do powiedzenia, a jeśli to w kwestii sportowej, resztą zajmują sie inteligentni ludzie, którzy wiedzą j Czytaj całość
avatar
K⚡Y⚡AK
6.11.2024
Zgłoś do moderacji
3
0
Odpowiedz
Tylko trzy kluby w Polsce, a mianowicie Toruń na czele z Panem Termińskim, Wrocław i Grudziądz (nie mataczą) potrafią zarządzać i dysponować pieniędzmi, poniekąd wskazywać drogę poprawności fin Czytaj całość
avatar
CRATOS
5.11.2024
Zgłoś do moderacji
3
3
Odpowiedz
ile zawodnikow wyszkolil torun dobrych swoich zawodnikom mowia won bo na szkolenia im szkoda pieniedzy lepiej kupic za free ile ten turminski wydal na szkolenie toruniowi nawet zlotowki szkoda Czytaj całość
avatar
zulew
5.11.2024
Zgłoś do moderacji
1
1
Odpowiedz
Należy wzmocnić II ligę, o ile komuś zależy na utrzymaniu aktualnej geografii żużla. Można np. dodać do każdego zespołu do dwóch riderów U24 z poszczególnych klubowa PGE. Natomiast obecna liga Czytaj całość
avatar
ADASOS
5.11.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Może wystarczy spowodować by liga u24 była trochę tańsza.
Np. trójmecze w składach 5 osobowych.
Ważne by miejsce w skladach wywalczali na torze jak np. Adam Bednar. 
Zgłoś nielegalne treści

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (876 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.