Żużel. Historyczny triumf daje Motorowi puchar na własność

WP SportoweFakty / Michał Chęć
WP SportoweFakty / Michał Chęć

Za Motorem Lublin kolejny świetny sezon, zakończony zdobyciem trzeciego z rzędu tytułu Drużynowego Mistrza Polski. Znajduje to odzwierciedlenie w statystykach indywidualnych.

Jeszcze przed startem sezonu 2024 Orlen Oil Motor Lublin był wymieniany jako główny faworyt do wygrania PGE Ekstraligi. I faktycznie, po dziewięciu kolejkach mieli na koncie dziewięć bardzo pewnych zwycięstw.

Problemy zaczęły się, gdy Koziołki po raz pierwszy poznały smak porażki- nieznacznie ulegając Apatorowi w Toruniu. W następnych meczach wcale nie było widać znacznej poprawy- wygrana 48:42 z walczącym o ligowy byt Włókniarzem Częstochowa na domowym obiekcie oraz pokonanie beniaminka z Zielonej Góry na jego obiekcie były o tyle niepokojące, że do spotkania z Apatorem pokonywali każdego rywala różnicą minimum 10 punktów.

Jednak, gdy nastąpiła faza play-off, ujrzeliśmy Motor w najlepszym wydaniu. Na początek, bez większych problemów odprawili Falubaz Zielona Góra. Drugą przeszkodą na drodze do finału był Apator Toruń. Na Motoarenie gospodarze zszokowali żużlowe środowisko, pokonując bezbronnego owego dnia obrońcę tytułu 51:39. Choć przed rewanżem wydawało się, że Motor może nie znaleźć się w finale, wątpliwości zostały błyskawicznie rozwiązane, gdyż mistrz pokazał iście mistrzowską jazdę, wygrywając aż 59:31.

ZOBACZ WIDEO: Stal czeka kryzys? "Nie będzie nas stać na tak wysokie kontrakty"

W wielkim finale Motor spotkał się ze Betard Sparta Wrocław, a jako że na zakończenie rundy zasadniczej to ekipa z Wrocławia zwyciężyła, spodziewano się meczu na styku. Tymczasem już w pierwszym spotkaniu, na Stadionie Olimpijskim Lublin pokonał rywala, przez co rewanżowe starcie przy Alejach Zygmuntowskich było już tylko formalnością.

Jak prezentują się indywidualne osiągnięcia zawodników czterokrotnego finalisty Ekstraligi? Mieli oni w składzie drugiego najskuteczniejszego zawodnika ligi oraz Indywidualnego Mistrza Świata, a więc Bartosza Zmarzlika, czy najlepszego juniora na świecie oraz w rozgrywkach ligowych- Wiktora Przyjemskiego. Aż trzech zawodników może legitymować się średnią biegopunktową na poziomie co najmniej 2 pkt/bieg. Debiutujący w formacji seniorskiej Mateusz Cierniak zdobył najwięcej w Ekstralidze... punktów bonusowych, uzbierał ich bowiem aż 26.

Motor Lublin w sezonie 2024 w liczbach:

LiczbaDokonanie
3 po raz trzeci z rzędu zdobył tytuł drużynowego mistrza Polski
4 tyle zer przywiózł Bartosz Zmarzlik - najwięcej od 2020 roku
4,050 tyle wyniosła średnia biegowa pary Wiktor Przyjemski- Bartosz Bańbor
7 tyle dwumeczów wygrał w rundzie zasadniczej
8,85 tyle wyniosła średnia meczowa zdobywanych przez juniorów
40 tyle "dwucyfrówek" w sumie zdobyli jego zawodnicy
43,7 tyle wyniosła średnia punktowa zdobywana w meczach wyjazdowych
52,6 tyle wyniosła średnia punktowa zdobywana w meczach domowych
53 tyle punktów zdobył Wiktor Przyjemski w wyścigach młodzieżowych - najwięcej w lidze
55 tyle biegów wygrał Bartosz Zmarzlik, co jest drugim wynikiem ligi po Artiomie Łagucie (56)
2020 w tym roku po raz ostatni Bartosz Zmarzlik nie miał najwyższej średniej biegowej w lidze
9094 tyle wyniosła średnia frekwencja na stadionie w Lublinie
Komentarze (1)
avatar
Möchomorek
3 h temu
Zgłoś do moderacji
6
5
Odpowiedz