Gdańsk - Poznań (historia spotkań)

Zawodnicy z Gdańska i Poznania nie mieli zbyt wielu okazji do konfrontacji. Po raz pierwszy spotkali się ze sobą w 1991 roku, natomiast od trzech lat regularnie rozgrywają dwa mecze ligowe w roku.

Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski

Po raz pierwszy zawodnicy z Poznania i Gdańska spotkali się w bezpośredniej konfrontacji 28 kwietnia 1991 roku. W spotkaniu czwartej kolejki drugiej ligi Polonez zdecydowanie uległ Wybrzeżu, a wynik tego historycznego pojedynku to 36:53. W tym spotkaniu niepokonani byli wychowanek Wybrzeża, Jarosław Olszewski, oraz jeden z najlepszych obcokrajowców z początku lat dziewięćdziesiątych - Marvin Cox, który jest znany przede wszystkim z niepowtórzonego przez nikogo rekordu. Brytyjczyk w barwach Wybrzeża w sezonie 1993 odjechał 51 biegów, z czego 47 razy przyjeżdżał na pierwszym miejscu, zaś czterokrotnie przyjeżdżał drugi za kolegą z drużyny. Średniej biegowej równej 3 nie powtórzył od tego czasu żaden inny klasyfikowany żużlowiec w lidze polskiej. Poza Olszewskim i Coxem w Poznaniu znakomicie spisał się John Davis, który przegrał tylko w jednym biegu. Ważne punkty dołożyli też kończący powoli swoje kariery Mirosław Berliński, aktualny kierownik drużyny z Gdańska, a także Grzegorz Dzikowski, były trener Wybrzeża. W zespole z Poznania najlepiej punktowali Kenneth Arnfred, Dariusz Baliński, oraz Mirosław Daniszewski.

W meczu rewanżowym Gdańszczanie nie dali złudzeń zawodnikom z Poznania i wygrali z Polonezem 61:27. Niepokonany tego dnia był wychowanek Wybrzeża, Jarosław Kalinowski, 11 punktów i 2 bonusy zdobył Nowozelandzyk Tony Briggs, znany aktualnie z prowadzenia firmy zajmującej się produkcją dmuchanych band. Pozostali dobrze punktujący dla Wybrzeża zawodnicy w tym meczu, to Jarosław Olszewski - 11 punktów, Mirosław Berliński - 10 punktów i Jarosław Skarżyński 9 punktów i 2 bonusy w 4 biegach. Z Zawodników Poloneza dobrze spisywali się jedynie Mirosław Daniszewski i Dariusz Baliński.

Na kolejną konfrontację kibice z Gdańska i Poznania musieli czekać do 2006 roku. Mimo, że gdański klub utrzymał się w rywalizacji sportowej w Ekstralidze w 2005 roku wobec nieporadności poprzednich działaczy klub nie otrzymał licencji na starty w najwyższej klasie rozgrywkowej. W ostatniej chwili zgłoszono klub do rozgrywek drugoligowych i wobec reaktywacji żużla w Poznaniu zespoły te spotkały się w 2006 roku. W Gdańsku bliscy sensacji byli zawodnicy PSŻ-u Milion Team. W tamtym spotkaniu brylował Adam Skórnicki, który zdobył 14 punktów, niespodziewanie dobrze jechał też junior z Danii - Mads Korneliussen, który w czterech biegach zdobył 7 punktów i bonus. W szeregach gdańszczan zawiedli liderzy. Najwięcej punktów zdobył Mariusz Franków - 11. Niezła postawa drugiej linii i wyrównany skład sprawiły jednak, że dwa punkty za zwycięstwo pozostały w Gdańsku.

W meczu wyjazdowym, który odbył się w Poznaniu w 13 kolejce gdańszczanie wywieźli cenny remis, który praktycznie zadecydował o awansie Wybrzeża z pierwszego miejsca, a kibice PSŻ-u musieli liczyć na gdańszczan, aby wygrali oni w ostatniej kolejce w meczu przeciwko Speedway Centr Daugavpils. Wygrana zawodników znad morza zadecydowała o tym, że Poznań dostał się do baraży, po których awansował do I ligi. Najlepszymi zawodnikami spotkania byli ze strony Poznańskiej Adam Skórnicki i Andrzej Huszcza, w Gdańsku równo pojechała cała drużyna, a brylował Artur Pietrzyk, zdobywca 11 punktów.

W ubiegłym sezonie PSŻ odniósł jedyne zwycięstwo na 7 potyczek gdańsko-poznańskich. Po równym spotkaniu żużlowcy z Poznania pokonali gdańszczan 47:42. Najlepszymi zawodnikami zespołu gospodarzy byli Rafał Trojanowski i Adam Skórnicki, w Gdańsku liderem był Tomasz Chrzanowski, który wygrał w czterech biegach, raz bijąc rekord toru. Wynik mógł być zupełnie inny, gdyż w jednym z wyścigów Chrzanowski i Sperz zostali wykluczeni za przekroczenie czasu dwóch minut, po czym PSŻ wygrał 5:0, a właśnie pięcioma punktami wygrali żużlowcy z Poznania. Porażka Lotosu była też spowodowana postawą Bjarne Pedersena, który dwukrotnie nie dojeżdżał do mety, oraz juniorów.

W rewanżu Wybrzeże rozniosło PSŻ 58:33. W tym spotkaniu znakomicie pojechali wszyscy gdańszczanie. Niepokonany był Chrzanowski, 12 punktów i bonus miał Andriej Karpov, 11 punktów i 2 bonusy Krzysztof Jabłoński, 10 punktów i bonus Andy Smith, a 9 punktów i 2 bonusy Artur Pietrzyk. W tym spotkaniu skomplikowanego złamania nogi doznał Karol Baran, który dopiero niedawno powrócił na tor. W PSŻ-cie w tym spotkaniu walkę z gdańszczanami nawiązywali jedynie Skórnicki i Daniel Pytel.

W meczu rozegranym tydzień temu był remis. Teraz wydaje się, że gdańszczanie którzy wygrali u siebie wszystkie mecze od maja 2005 roku nie powinni pogorszyć sobie bilansu w meczach z zawodnikami ze stolicy Wielkopolski.

Wyniki:

1991
Polonez Poznań - Wybrzeże Gdańsk 36:53
Wybrzeże Gdańsk - Polonez Poznań 61:27

2006
Lotos Gdańsk - PSŻ Milion Team Poznań 47:42
PSŻ Milion Team Poznań - Lotos Gdańsk 45:45

2007
PSŻ Milion Team Poznań - Lotos Gdańsk 47:42
Lotos Gdańsk - PSŻ Milion Team Poznań 58:33

2008
PSŻ Milion Team Poznań - Lotos Gdańsk 45:45
Lotos Gdańsk - PSŻ Milion Team Poznań --:--

Razem:
Zwycięstwa Gdańska: 4
Remisy: 2
Zwycięstwa Poznania: 1

Na torze w Gdańsku
Zwycięstwa Gdańska: 3
Remisy: 0
Zwycięstwa Poznania: 0

Zamów relację z meczu PSŻ Milion Team Poznań - Lotos Gdańsk
Wyślij SMS o treści ZUZEL GDANSK lub o treści ZUZEL POZNAN na numer 7303
Koszt usługi 3,66 zł z VAT.

Zamów wynik meczu PSŻ Milion Team Poznań - Lotos Gdańsk
Wyślij SMS o treści ZUZEL GDANSK lub o treści ZUZEL POZNAN na numer 7101
Koszt usługi 1,22 zł z VAT.


KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×