Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Naszym zdaniem: Sajfutdinow się rozmyślił?!

Atmosfera związana z wprowadzeniem nowych tłumików znowu zgęstniała. Walna bitwa pomiędzy ich zwolennikami i przeciwnikami jest coraz bliżej a zwaśnione strony zliczają szable, które będą mogli posłać do boju.
Jan Gacek
Jan Gacek

TAURON zaprasza na Speedway Euro Championship w Toruniu. Oglądaj w Eurosporcie!
Opinia środowiska żużlowego na temat nowych tłumików jest powszechnie znana. Liczne argumenty przeciw można podsumować stwierdzeniem, że nowa konstrukcja nie nadaje się do sportu żużlowego. Zmian nie chce także ogromna większość kibiców.

Sensacyjnie i niezrozumiale brzmią w tym kontekście słowa menedżera Emila Sajfutdinowa, który najwyraźniej przestał dostrzegać wady nowych tłumików.- Dostaliśmy dziką kartę i nie chcemy podpadać FIM-owi. Jakby to wyglądało gdyby Emil zaczął teraz protestować? Pożyczyliśmy silnik zawodnikowi, który startował w eliminacjach do Grand Prix i wygrał te zawody, mimo iż były rozgrywane w temperaturze 36 stopni. Sprawdzaliśmy ten silnik po zawodach i nic się z nim nie działo. Takie mamy doświadczenia z nowymi tłumikami - powiedział nam Tomasz Suskiewicz.

Powyższa wypowiedź jest zaskakująca w świetle słów Krzysztofa Cegielskiego, który zaliczył Suskiewicza do grona swoich najaktywniejszych sprzymierzeńców w kampanii przeciwko wprowadzeniu nowych tłumików. Jeszcze trudniej zrozumieć poparcie dla petycji stowarzyszenia Metanol jakie wyraził Emil Sajfudtinow. W piśmie, które podpisał rosyjski żużlowiec możemy przeczytać: - (...)Nie znamy zawodnika, który stwierdziłby, że nowe tłumiki obecnie dostępne nie mają negatywnego wpływu na zachowanie się silnika. Silniki przegrzewają się, tracą moc, co powoduje wielkie zagrożenie podczas jazdy. Pokonywanie płynnie łuków na torach bardziej przyczepnych, posiadających nierówności w postaci dziur czy kolein jest po prostu niemożliwe. W minionym sezonie wielokrotnie, również zawodnicy czołowi na świecie przekonali się, że jazda w trudniejszych warunkach jest bardzo niebezpieczna (...). Zawodnicy chcący korzystać z silników używanych wcześniej w zawodach gdzie używali nowych tłumików szybko doświadczali tego, że w konfrontacji z zawodnikami, którzy korzystali z silników bez wcześniejszego "kontaktu" z nowymi tłumikami, nie mają najmniejszych szans przyjeżdżając daleko za nimi (...). . Petycja, pod którą podpisał się Sajfutdinow jest dostępna w całości TUTAJ.

Trudno byłoby wyobrazić sobie przyszłoroczny cykl Grand Prix bez Emila Sajfutdinowa. Można więc zrozumieć, że zarówno zawodnik jak i jego menedżer są wdzięczni FIM-owi za przyznanie dzikiej karty. Mimo to zmianę stanowiska w tej sprawie można określić jako co najmniej dziwną i kontrowersyjną. Solidarność w środowisku żużlowców nie przetrwała próby jaką jest bój o tłumiki. Brak zdolności wypracowania wspólnego stanowiska osłabia też pozycję zawodników w relacjach z FIM.

- Rozmawiałem z Crumpem oraz Nicki Pedersenem i oni nie mają wątpliwości. Prosiłem polskich zawodników, aby nie dawali się podpuszczać, zwłaszcza Krzysztofowi Cegielskiemu. Jeżeli nie chcą korzystać z nowych tłumików, to nie będzie ich w Grand Prix i zaręczam, że walka o mistrzostwo świata odbędzie się bez nich - powiedział dla Nowości Andrzej Witkowski, prezes PZM i wiceprezydent FIM.

Na temat stanowiska Jasona Crumpa i Nickiego Pedersena w sprawie nowych tłumików będą mogli Państwo przeczytać w rozmowie z Krzysztofem Cegielskim, która wkrótce ukaże się na naszych łamach.

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf.własna

Komentarze (86):

 • sis Zgłoś komentarz
  ciekawe czemu nie był taką babą jak się z Scotem szarpał???mam nadzieje że straci wszystkie silniki jeszcze przed sezonem!!!
  • speedway fan Zgłoś komentarz
   jasne bo dostaliśmy dziką to musimy lizać tyłki FIM-kie ? nie ma jednośći w tej"rodzinie"-znowu zazdrość i bitwa a to tylko sport i jedno życie ! ! !
   • Gdańsk Zgłoś komentarz
    Emil dałeś ciała i tyle w temacie. Ale przyjaciół poznaje się w biedzie, a ty jak chorągiewka gdzie zawieje ( kasą ) tam polecisz. Wcale bym się nie zdziwił jak zaliczysz trochę jajek
    Czytaj całość
    przed jakimiś zawodami.
    • fidiash Zgłoś komentarz
     Won z tymi tlumikami z POLSKIEJ LIGII!!! Emilek niech tey spada do Rosji jak mu tak na Fim-ie zalezy zobaczymy jak dlugo pociagnie bez pieniedzy od Polonii!!! Hej Hej CKM!!!
     • melo Zgłoś komentarz
      Przepraszam, a co z Emila za autorytet w speedwayu. Ledwie zaczął starty w GP i cały świat żużla ma się liczyć z jego zdaniem? Żenujące. Ważą zdanie jakiegoś młokosa i DMŚ Niech
      Czytaj całość
      sobie zbierają teraz kasę za tłumiki, bo za dobre widowisko już nie zarobią.
      • DadiGNO Zgłoś komentarz
       Kurde, ta sytuacja zaczyna mnie powoli irytowac ;/ Te tłumiki to druga SPRAWA SMOLEŃSKA !!!
       • bydgoszczanka Zgłoś komentarz
        Nienawidzę Suskiewicza, bo to złotówa z ogromnym parciem na kasę, kasę i jeszcze więcej kasy. Miesza w głowie Emilowi i potem takie tego są efekty. Chłopak zanim się zorientuje będzie
        Czytaj całość
        bardziej znienawidzony od Pedersena kiedykolwiek... ale już będzie za późno na odbudowę sympatii i zaufania kibiców. Szkoda, bo to fajny chłopak, jednak powinien myśleć samodzielnie. Nowe tłumiki to beznadzieja i mam nadzieję, że mimo wszystko uda się je zablokować.
        • chrisbi Zgłoś komentarz
         Do Marian . Nie wiem jak sobie Wyobrażasz tą solidarność wśród kibiców . Skoro w takiej małej " grupce " 16-tu zawodników cyklu G P nie ma jedności i solidarności aby zaprotestować
         Czytaj całość
         przeciwko podejmowanym bzdurnym decyzjom leśnych ludków z PANEM Witkowskim na czele . Jak to się może udać w takim razie w grupie ok 400 000 tysięcy wiernych kibiców żużlowych stadionów . Ale jestem za . . . I jako drugi po Tobie deklaruję , że na I kolejkę a może i na następne nie wybiorę się na stadion ! A na żużel chodzę od 1965 roku .
         • mj Zgłoś komentarz
          Dla Andrzeja Witkowskiego nikt nie przyjdzie na GP jeśli Polacy nie pojadą to będzie miał "nikła frekwencję" w Polsce, Czechach itd.
          • k Zgłoś komentarz
           Emilek musisz się spotkać jeszcze raz z Gollobem na torze. Tomek Ci wszystko wytłumaczy...
           • maly Zgłoś komentarz
            do maly-oj naiwny czlowieku , zobaczysz ty nowy stadion w Bydgoszczy i GP...marz dalej.PzB.
            • kibic Zgłoś komentarz
             Panie i Panowie jednoczymy się, dość tego bałaganu. Robimy porządek. W nas siła! Pozdrawiam
             • Jaro Zgłoś komentarz
              A Greg? Nic o nim? Taki fajny gościu! Tak się wkurzłem, że szok, cyfrę miałem zakupić na 2011 ale olewam, na taki syf nie będę patrzył. Tomek Gollob olej to każdy będzie pamiętał,
              Czytaj całość
              że aktualny MŚ zbojkotował rozgrywki przez machloje FIM!
              Zobacz więcej komentarzy (73)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×