Betard Sparta ukarana za walkower

Klub z Wrocławia został ukarany za to, że nie przyjechał na rewanżowy mecz I rundy play-off do Torunia. Finansowa kara została jednak zawieszona.

Rafał Malinowski
Rafał Malinowski

KOL 17/2011 Bydgoszcz, dnia 24 września 2011r.

O R Z E C Z E N I E

Komisji Orzekającej Ligi


Komisja Orzekająca Ligi jako organ dyscyplinarny Spółki z o.o. Ekstraliga Żużlowa z siedzibą w Bydgoszczy, działająca w składzie:
1/ Łukasz Szmit - przewodniczący,
2/ Przemysław Nasiukiewicz - członek,
3/ Ryszard Głód - członek,


- na posiedzeniu w dniu 24 września 2011 r. w Bydgoszczy, w sprawie naruszenia przez Wrocławskie Towarzystwo Sportowe SA art. 331 pkt. 17 Regulaminu Sportu Żużlowego (zw: dalej RSŻ) w związku z meczem XVI rundy DMP pomiędzy drużynami Unibax Toruń -Betard Sparta Wrocław zaplanowanym na dzień 21 sierpnia 2011 r., po zapoznaniu się ze zgromadzonym materiałem dowodowym,

- na podstawie art. 318 ust. 1 w zw. z art. 334 pkt 17 RSŻ

- winę obwinionego klubu Wrocławskiego Towarzystwa Sportowego SA w naruszeniu art. 334 pkt 17 RSŻ tj. za mecz przegrany walkowerem.

- oraz na podstawie art. 311 pkt 6 w zw. z art. 307 ust. 1 pkt 1a RSŻ

- wymierza, za czyn opisany w sentencji niniejszego orzeczenia karę pieniężną w wysokości 50.000,00 (słownie: pięćdziesiąt tysięcy) złotych, a wykonanie kary zawiesza się na okres 12 miesięcy,

P o u c z e n i e:

Orzeczenie to nie jest prawomocne, podlega ono - na mocy art. 319 ust. 3 RSŻ - zaskarżeniu na piśmie do Trybunału Związku, za pośrednictwem Komisji Orzekającej Ligi w terminie 14 dni od daty otrzymania niniejszego orzeczenia. Przy czym odwołanie nie wstrzymuje wykonania orzeczenia.

Ponadto stosownie do art. 329 ust. 5 RSŻ wszelkie:
1) zawarte w orzeczeniu dyscyplinarnym postanowienia, obowiązki do wykonania lub nakazy, muszą zostać wykonane w terminie 14 dni od daty otrzymania orzeczenia, chyba że organ dyscyplinarny wyznaczył inny termin,
2) nałożone w orzeczeniu dyscyplinarnym kary pieniężne lub odszkodowania muszą być wpłacone na konto ZG PZM, SE, klubu lub osoby, której przysługują w terminie 14 dni od daty otrzymania orzeczenia
pod rygorem automatycznego zawieszenia obwinionego do czasu wykonania nałożonych obowiązków, nakazów oraz uiszczenia kar lub odszkodowań.


Łukasz Szmit - przewodniczący, /-/
Przemysław Nasiukiewicz - członek, /-/
Ryszard Głód - członek. /-/


U z a s a d n i e n i e

Przedmiotem postępowania dyscyplinarnego w niniejszej sprawie było zdarzenie do którego doszło w związku z meczem XVI rundy DMP pomiędzy drużynami Unibax Toruń -Betard Sparta Wrocław polegające na nieprzystąpieniu drużyny Wrocławskiego Towarzystwa Sportowego SA do meczu z drużyną Unibax Toruń zaplanowanego na dzień 21 sierpnia 2011 r. oraz ustalenie czy w/w zachowanie spowodowało naruszenie art. 331 pkt. 17 RSŻ, tj. przewinienie dyscyplinarne za mecz przegrany walkowerem.

W dniu 19 czerwca 2011 r. Wrocławskie Towarzystwo Sportowe SA złożyła na podstawie art. 714 ust. 3 RSŻ oświadczenie o nieprzystąpieniu drużyny klubu do meczu Unibax Toruń - Betard Sparta Wrocław zaplanowanego na dzień 21 sierpnia 2011 r. w związku z czym został on zweryfikowany jako walkower na korzyść drużyny Unibax Toruń.

W toku niniejszego postępowania zapoznano się z materiałem dowodowym w postaci pisemnych wyjaśnień złożonych przez Wrocławskie Towarzystwo Sportowe SA.

Wrocławskie Towarzystwo Sportowe SA w swoich pisemnych wyjaśnieniach podniosła, że "w dniu 19.08.2011 r. klub wydał oficjalne oświadczenie o poddaniu meczu walkowerem, uzasadniając swoja decyzję brakiem możliwości zbudowania drużyny, która mogłaby podjąć walkę z Unibaxem Toruń". Zdaniem Wrocławskiego Towarzystwa Sportowego SA nieprzystąpienie do meczu nastąpiło z powodu niepełnego składu zawodników a tym samym nie spełnieniem minimalnego progu KSM (tj. minimum 34 punkty).

Analizując zebrane w trakcie niniejszego postępowania dowody stwierdzić należy, iż fakt przegrania meczu walkowerem jest bezsporny. Wycofując się z meczu Obwiniony realizował wprost uprawnienie wynikające z art. 714 ust. 3 RSŻ zgodnie z którym "jeżeli klub oświadczy na piśmie, że nie przystąpi do meczu, SE zweryfikuje wynik meczu jako walkower dla drużyny przeciwnika tego klubu" Przytoczony przepis prawny umożliwia klubowi nieprzystąpienie do meczu czego konsekwencją jest walkower dla drużyny przeciwnika tego klubu.

Zgodnie z definicją walkowera zawartą w RSŻ Walkower to przyznanie zwycięstwa drużynie, w wypadku gdy przeciwnik nie stawi się na zawody, wycofa się lub nie spełni warunków regulaminu; także: przyznanie przegranej drużynie, w wypadku, w wypadku gdy nie stawi się na zawody, wycofa się lub nie spełni warunków regulaminu.

Nie ulega zatem wątpliwości, iż Obwiniony przegrał mecz walkowerem i ponosi z tego tytułu odpowiedzialność dyscyplinarną. Wina klubu w tym kontekście nie budzi żadnych wątpliwości.

Na marginesie KOL podkreśla, iż rozumie trudną faktyczną sytuację klubu w zebraniu odpowiednio mocnego składu. KOL nie może jednak wziąć za dobrą monetę wyjaśnień Wrocławskiego Towarzystwa Sportowego SA, iż nie posiadał on składu zawodników mogących brać udział w zawodach z uwagi na kontuzje niektórych zawodników. KOL na podstawie dokonanych obliczeń uważa, iż klub Wrocławskiego Towarzystwa Sportowego SA posiadał zawodników zdolnych do jazdy, którzy po podliczeniu osiągali minimalne KSM (tj. minimum 34 punkty) by móc uczestniczyć w zawodach zaplanowanych na dzień 21 sierpnia 2011 r.

Przykładowy skład WTS SA spełniający wymogi przepisów KSM.
Kenneth BJERRE 7,73
Lasse BJERRE 6,50
Simon NIELSEN 6,50
Piotr ŚWIDERSKI 6,37 ZZ
Maciej JANOWSKI 5,94
Dennis ANDERSSON 3,65
SUMA 36,69

Patryk MALITOWSKI 2,50

Obwiniony w ciągu ostatnich trzech lat nie był karany w sprawach dotyczących podobnego stanu faktycznego. Okoliczność ta pozwala w opinii KOL na orzeczenia kary w zawieszeniu.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.

Łukasz Szmit - przewodniczący, /-/
Przemysław Nasiukiewicz - członek. /-/
Ryszard Głód - członek, /-/

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×