KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Czy to już koniec? - podsumowanie sezonu w wykonaniu Lechmy Poznań

To miał być trudny sezon w stolicy Wielkopolski, tego działacze nie ukrywali jeszcze przed jego rozpoczęciem, i takim się okazał. W najczarniejszych snach nikt nie przypuszczał jednak, że zakończy się walkowerami i prawdopodobnym upadkiem żużla.
Łukasz Czechowski
Łukasz Czechowski

Tradycyjny problem - stadion

Od początku istnienia żużla w stolicy Wielkopolski Skorpiony na stadionie na Golęcinie nie były u siebie - musiały wynajmować obiekt od Towarzystwa Sportowego Olimpia, oczywiście za opłatą, niemałą, bo wynoszącą 190 tys. zł plus VAT. W tym roku doszedł dodatkowy problem. Drużynę w lidze prowadziła PSŻ Spółka z o.o., a umowę na wynajem stadionu miało Poznańskie Stowarzyszenie Żużlowe. Spółka byłaby więc podnajemcą. Do tego nie doszło, bo te dwa podmioty nie mogły się porozumieć. Doszło nawet do tego, ze Spółka zagroziła, że mecze ligowe będzie rozgrywać w Rawiczu, a inauguracyjny mecz sezonu z GTŻ został przeniesiony do Grudziądza.

Problem rozwiązał się niejako sam, gdy TS Olimpia rozwiązała umowę ze Stowarzyszeniem i szybko zawarła taką ze Spółką. - Jeden temat dziś został rozwiązany, ale kosztował nas on trochę pieniędzy. Część sponsorów, przez zawirowania z obiektem, się wycofała, część rozmów utknęła w miejscu - mówił Filip Suski, wiceprezes Spółki.

Jak się później okazało, stadionowy problem nie został rozwiązany - na początku lipca TS Olimpia - z powodu zaległości finansowych - wypowiedziała umowę najmu Spółce. Klub został bez obiektu. Skorpiony miały do odjechania jeszcze jeden mecz ligowy przed własną publicznością - z GTŻ Grudziądz. Działacze próbowali zorganizować go w Pile, ale na to nie zgodziła się tamtejsza policja.

110503wkpoz_0024.JPG
Lechma Poznań w sezonie 2011


Walkowery

Udział Lechmy Poznań w rozgrywkach sezonu 2011 zostanie zapamiętany na długo z powodu walkowerów, jakie były w udziale tej drużyny. Jeden to oczywiście ostatni mecz z GTŻ Grudziądz, drugi - spotkanie w Daugavpils. Poznaniacy na Łotwie mieli stawić się w okrojonym, pięciosobowym składzie, jednak w ostatniej chwili z przyjazdu zrezygnował Norbert Magosi (rzekomo z powodu urazu, którego nabawił się dzień wcześniej podczas zawodów na Węgrzech). Lechma nie przekroczyła więc minimalnego KSM, więc sędzia ogłosił walkower.

Nie był to jednak koniec tej sprawy. GKSŻ - zgodnie z regulaminem - nałożyła na klub karę finansową, a gdy ta nie została zapłacona w terminie - zawiesiła klub. Przez to poznaniacy nie mogli przystąpić do barażów o utrzymanie statusu I-ligowca i awans na zaplecze Speedway Ekstraligi uzyskali ostrowianie. Inna sprawa, że nawet bez zawieszenia przez władze żużla poznaniacy nie wystartowaliby w dwumeczu z Ostrovią, bo ani nie dysponowali stadionem, ani środkami na taką rywalizację.

Skład miał być oszczędnościowy

Dzięki regulaminowi ligi, który przewidywał, że żadna drużyna nie spadnie bezpośrednio do II ligi działacze Lechmy chcieli zbudować skład oszczędnościowy. - Pojawiła się okazja, by wreszcie wyprostować sprawy finansowe klubu i chcemy to wykorzystać. Zespół być może będzie tańszy, ale to na pewno nie oznacza, że gorszy - tłumaczył Jarosław Lewandowski, wiceprezes klubu.

W tym oszczędnościowym składzie znalazł się Peter Ljung, zawodnik na pewno nie tani, a do tego mający w środowisku opinię nie lubiącego czekać na zarobione pieniądze. I dość szybko pokazał, że się nie zmienił. Już na początku czerwca odmówił startów w Poznaniu do czasu uregulowania zaległości.

W zespole Mirosława Kowalika znalazł się również mający sporo do udowodnienia po poprzednim słabym sezonie Krzysztof Słaboń. Nie dostał jednak wielu szans - pojechał w zaledwie dwóch meczach. Dlaczego? Tu wersje są rozbieżne - zawodnik twierdził, że nie ma na czym jechać, bo nie dostał z klubu obiecanych pieniędzy, klub - że Słaboń jakieś środki otrzymał, a do sezonu przygotowany nie jest.

110425wkpoz_0064.JPG
Peter Ljung


W efekcie poznaniacy na swoje mecze często odjeżdżali w okrojonym składzie lub luki wypełniali juniorami.

Był jeden pozytyw

W ogólnie koszmarnym sezonie poznańscy kibice mieli jedną chwilę radości - 22 czerwca w Zielonej Górze Norbert Kościuch i Robert Miśkowiak (rezerwowym był Adrian Szewczykowski, ale nie pojawił się na torze) wywalczyli brązowy medal Mistrzostw Polski Par Klubowych, pokonując m.in. ekstraligowców z Rzeszowa i Tarnowa.

- Medal był nam potrzebny. Teraz zarząd klubu ma kartę przetargową w postaci tego sukcesu do negocjacji z władzami miasta. Zobaczymy co teraz zrobi miasto Poznań i czy chce, aby żużel nadal w nim istniał. Być może to będą ostre słowa, ale jeśli ten nasz wynik nie odwróci diametralnie sytuacji wokół klubu, to uważam, że żużel w Poznaniu upadnie - mówił po sukcesie Kościuch.

IMG_8140.jpg
Kościuch po zdobyciu medalu MPPK


Co dalej?

Można powiedzieć, że Kościuch przewidział przyszłość - władze miasta nie zmieniły swojego stosunku do klubu, a właściwie do stadionu, który w dalszym ciągu znajduje się w rękach TS Olimpia, a magistrat otwarcie przyznaje, że w najbliższej przyszłości nic się nie zmieni.

Co więc dalej z żużlem w stolicy Wielkopolski? Spółka ma długi i żadnych szans na otrzymanie licencji na starty w II lidze. Do gry niedawno ponownie weszło Poznańskie Stowarzyszenie Żużlowe, które zorganizowało konferencję prasową i poinformowało, że chce speedway w Poznaniu utrzymać. Nie ma jednak wystarczających środków na start w II lidze...

Lechma Poznań w statystyce*:
Liczba meczów: 12
Zwycięstw: 2 (u siebie 2)
Remisów: 1
Porażek: 10 (u siebie 5)
Zdobyte punkty: 437 (średnio 36,42)
Stracone punkty: 638 (średnio 53,16)

Najwyższa średnia biegowa w zespole: Robert Miśkowiak - 1,944
Najwyższa średnia biegowa u siebie: Robert Miśkowiak - 2,265
Najwyższa średnia biegowa na wyjeździe: Robert Miśkowiak - 1,649
Najwięcej punktów: Robert Miśkowiak - 137
Najwięcej bonusów: Norbert Kościuch - 8
Najwięcej biegów: Robert Miśkowiak - 71
Najwięcej zwycięstw biegowych: Robert Miśkowiak - 29
Najwięcej 2. miejsc: Robert Miśkowiak - 17
Najwięcej 3. miejsc: Maciej Fajfer - 13
Najwięcej 4. miejsc: Maciej Fajfer - 22
Najwięcej defektów: Maciej Fajfer - 4
Najwięcej upadków: Maciej Fajfer - 4
Najwięcej wykluczeń: Ilia Czałow - 4
Najwięcej taśm: Norbert Kościuch, Peter Ljung, Maciej Fajfer - 1

*bez oddanych walkowerem meczów z Lokomotivem i GTŻ

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (22)
 • ej ... mam pytanie? Zgłoś komentarz
  co ja jako gnieźnianin mogę zrobić żeby Wam pomóc? chętnie pomogę! najlepiej zbierzcie się wszyscy umówionego dnia. wybierzcie z pośród Was kibiców najbardziej obrotnych,
  Czytaj całość
  wykształconych, kochających żużel. zróbcie pierwsze ruchy tzn porozmawiajcie z tymi co obecnie zarządzają potem może w lokalnych urzędach ... tzn Miasta, Powiatu i Województwa ... porozmawiajcie z prezydentem, starostą itd ... pewnie każdy dużo będzie obiecywał (weźcie to co mówią przez sito) jak trzeba będzie wbijcie się na sesją rady miasta ... wpisami na necie nic nie zdziałacie ... jak Wam pomóc?
  • jacek Zgłoś komentarz
   rozgonić to całe towarzystwo TS Olimpia,PSZ,upartą policję,no i przyjaciela sportu w Poznaniu p.G.
   • fan Lwów z Myszkowa Zgłoś komentarz
    Zróbcie Pyry wszystko, aby żużel nie zniknął z Poznania. Waszym kibicom się to należy, trzymam kciuki
    • skorpionek 3 Zgłoś komentarz
     Uważam,że to odgrzewane kotlety.Temat,który powinien być skończony po Gdańsku.
     • myślący Zgłoś komentarz
      to są efekty upadania żużla w polsce... stawia się na piłke która jest cienka jak pulsirver... powinno się pompować kase na żużel i przejąć SGP.
      • do Bojownik od Edek Zgłoś komentarz
       Pozostaliśmy też my kibice zrobieni w balona
       • Poznaniak Zgłoś komentarz
        Wszystko co śp. Wójtowicz zrobił dla klubu teraz zawaliło się jak domek z kart. Nie przypuszczałem, że sytuacja klubu stanie się tak dramatyczna, że możemy nawet zniknąć z mapy
        Czytaj całość
        żuzlowej. Domyślałem się że nie będzie kolorowo, ale sądziłem jakoś damy radę przetrwać i wszystko (długi, stadion itp) z biegiem czasu się jakoś unormuje. Niestety tak się nie stało :(. Podczas gdy wielu kibiców wolało Jądera i psioczyło na Kowalika , nie podejrzewali, że zagrożenie przyjdzie z innej strony. Żal przyznać, ale do takiej sytuacji przyczynili się wszyscy po trochu tj. zarząd PSŻ sp. z.o.o, nasze "ukochane" miasto, olimpia i samo stowarzyszenie. Smutne, że na tym wszystkim ucierpieli najbardziej kibice czarnego sportu. Jest to cios nie tylko w nas , ale w całą żużlową Polskę. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że uda nam się jakoś przetrwać i zgłosić klub do II ligi i wystartować. To byłby już nasz wielki megasukces !
        • Start Zgłoś komentarz
         Żal....... Żużel w Poznaniu musi być! Kibice nie popuście Grobelnemu! Wszyscy pod magistrat! Kiedyś to samo zrobiliśmy w Gnieźnie, najazd na sesję i poskutkowało. Walczcie Start G. z
         Czytaj całość
         wami!
         • kejq Zgłoś komentarz
          Przykro mi, Poznaniacy. Naprawdę szkoda Was... Nic tylko mieć nadzieję, że się odrodzicie, ile razy w końcu upadał Wanda z Krakowa...
          • Bojownik73 Zgłoś komentarz
           Pozostały nam naklejki na autach oraz koszulki,czapeczki i szaliki w szafach...:((((
           • TYLKO BETON Zgłoś komentarz
            lechma*
            • PSZ Fan Zgłoś komentarz
             Ech, szkoda, że tak to się skończyło :-(. W przyszłym sezonie ponownie będę jezdził do Gniezna, ale to już nie będzie to. Jednak swoja drużyna ze swojego miasta to jest zupełnie inne
             Czytaj całość
             odczucie i emocje.
             • melan bele Zgłoś komentarz
              Brawo Maciej Fajfer nareszcie w statystykach
              Zobacz więcej komentarzy (9)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×