Krok wstecz
Sezon 2010 roku drużyna Lokomotivu Daugavpils ukończyła w pierwszej czwórce. Prognozy na kolejne rozgrywki nie były jednak optymistyczne. Przed sezonem 2011 z Daugavpils do Częstochowy przenieśli się bracia Artiom i Grigorij Łaguta. Wiek juniora zakończył Maksim Bogdanow. Zapowiadało się więc, że łotewscy młodzieżowcy nie będą już dominowali w starciu ze swoimi rówieśnikami w pierwszej lidze. Powody do optymizmu dało podpisanie kontraktów z Nicolai’em Klindtem oraz Joonasem Kylmaekorpim. Kierownictwo drużyny obiecywało walkę o awans do pierwszej czwórki w tabeli. Zrealizowanie tego zamierzenia wydawało się jednak mało prawdopodobne.
Na początku sezonu łotewski klub zmagał się z trudnościami finansowymi. Było to efektem braku pomocy sponsorskiej od Łotewskich Kolei Państwowych. Lokomotiv zaczął oszczędzać już od pierwszego spotkania w Bydgoszczy. W składzie gości zabrakło Fina, oraz poobijanego na zgrupowaniu Andrzeja Lebiediewa. Mimo dość wysokiej przegranej z faworytem rozgrywek, w kilku biegach żużlowcy z Daugavpils zaprezentowali piękną walkę oraz udowodnili, że ich drużyna ma potencjał. Udało się to potwierdzić w kolejnym ligowym pojedynku w którym Lokomotiv podejmował faworyzowany zespół z Gniezna. Przyjezdni nie zdołali nawiązać wyrównanej walki z gospodarzami. Optymizmem mogła napawać dobra postawa całej łotewskiej drużyny.
Roman Povazhny ma za sobą dobry sezon w barwach drużyny z Daugavpils
Kolejne dwa mecze przyniosły porażki w Grudziądzu oraz Poznaniu. Ich przyczyną były zarówno błędy własne jak i polityka oszczędnościowa. Lokomotiv miał poprawić humor swoich fanów w następnym pojedynku w którym ich rywalem byli rybniczanie. Mecz udało się minimalnie wygrać, ale gospodarzom przybyło kolejne zmartwienie. Kontuzję odniósł bowiem lider - Maksim Bogdanow. Kilka dni po kontuzji tego zawodnika Lokomotiv przegrał u siebie w ostatnim biegu mecz z ekipą z Gdańska po kontrowersyjnym wykluczeniu Kylmaekorpiego.
Kolejne porażki sprawiały, że myśl o awansie do pierwszej czwórki stawała się coraz bardziej odległa. Lokomotiv zakończył jednak sezon pięknym akcentem, przed własną publicznością pokonał Polonię Bydgoszcz 53:37. Wynik sportowy w skali sezonu można śmiało określić jako rozczarowujący. Trzeba jednak wziąć pod uwagę okoliczności, które złożyły się na taką a nie inną sytuację. Istotne jest to, że klub zakończył sezon bez wielkich długów a kibice w Daugavpils oglądali interesujące widowiska.
Fińska niespodzianka oraz duński zawód
Biorąc pod uwagę wyniki sportowe drużyny sezon nie był najgorszy. W Daugavpils wciąż nie brakuje utalentowanej młodzieży. W składzie zespołu zadebiutował Andrzej Lebiediew, sezon w jego wykonaniu można uznać za udany mimo słabszych występów w meczach wyjazdowych. Znacznie lepiej niż w 2010 roku zaprezentował się Roman Povazhny. Można było na niego liczyć w każdych zawodach.
Joonas Kylmaekorpi nie rozczarował
Bardzo dobrym posunięciem okazało się zakontraktowanie Joonasa Kylmaekorpiego. Od pierwszego spotkania imponował kibicom walecznością, drużynową jazdą oraz optymizmem. Gorszy występ zaliczył tylko w dniu domowego spotkania z Grudziądzem. Gdyby nie jego absencja w kilku spotkaniach - zdobycz punktowa drużyny byłaby z pewnością znacznie większa. Rozczarowaniem okazało się zakontraktowanie Nicolai’a Klindta. Ubiegłoroczny reprezentant Danii zaliczył w ciągu całego sezonu w barwach Lokomotivu tylko 3 zwycięstwa biegowe. Oczekiwania w stosunku do tego zawodnika były z pewnością znacznie większe.
W tej chwili w łotewskim klubie panuje cisza. Więcej na temat budowania drużyny na przyszły sezon będzie wiadomo, kiedy przyjdzie czas na dopinanie budżetu. Według prognoz sytuacja finansowa z zakończonego sezonu nie powtórzy się.
Lokomotiv Daugavpils w statystyce:
Liczba meczow: 14
Zwyciestw: 5 (u siebie 5)
Remisow: 0
Porazek: 9 (u siebie 2)
Zdobyte punkty: 583 (srednio 41,64)
Stracone punkty: 597 (srednio 42,64)
Najwyższa średnia biegowa w zespole: Joonas Kylmaekorpi - 2,189
Najwyższa średnia biegowa u siebie: Roman Povazhny - 2,348
Najwyższa średnia biegowa na wyjeździe: Joonas Kylmaekorpi - 2,353
Najwięcej punktów: Roman Povazhny - 108
Najwięcej bonusów: Andrzej Lebiediew - 15
Najwięcej biegów: Andrzej Lebiediew - 61
Najwięcej zwycięstw biegowych: Roman Povazhny - 18
Najwięcej 2. miejsc: Roman Povazhny - 21
Najwięcej 3. miejsc: Kjastas Puodzuks, Nicolai Klindt - 16
Najwięcej 4. miejsc: Wadim Tarasienko - 14
Najwięcej defektów: Kjastas Puodzuks - 2
Najwięcej upadków: Andrzej Lebiediew - 2
Najwięcej wykluczeń: Andrzej Lebiediew - 5
Najwięcej taśm: Andrzej Lebiediew - 2
Mimo słabszych wyników kibice nie opuścili drużyny