Powstała Akademia Piłkarska Falubaz

Stelmet Falubaz Zielona Góra oraz KSF Zielona Góra przy współpracy z Akademią Reissa uruchomili projekt sieci szkółek piłkarskich pod nazwą "Akademia Piłkarska Falubaz" (dla chłopców i dziewczynek w wieku 4-11 lat) oraz projekt zajęć Sportowe Przedszkole Falubaziaki.

Komunikat:

Wystartowały nabory do lokalizacji: Zielona Góra, Nowa Sól, Sulechów (już funkcjonujące Akademie) oraz Żary, Świebodzin, Lubsko, Krosno Odrzańskie.

- Startujemy z pionierskim przedsięwzięciem jeśli chodzi o kluby żużlowe w naszym kraju. Kilkumiesięczna praca przyniosła efekt. Cieszymy się, ze współpracy z Akademią Reissa, która pokazała w naszym regionie, że można młodzieżową piłkę rozwijać w sposób rozsądny i profesjonalny - powiedział Robert Dowhan, Prezes ZKŻ SSA.

Akademia Piłkarska Falubaz będzie bazowała na sprawdzonych rozwiązaniach organizacyjnych i doświadczeniach Akademii Reissa, szkółki, która skupia, tylko w województwie lubuskim, w trzech miastach (Nowa Sól, Zielona Góra, Sulechów) blisko 200 zawodników.

- Przez ostatni rok wykonaliśmy ogromną pracę. Stworzyliśmy w mojej Akademii struktury szkolenia dla najmłodszych, które jestem przekonany, stanowią pionierski model w naszym kraju, a kto wie czy nie w tej części Europy. Nie chcemy się porównywać do kogokolwiek, bo uważam, że budujemy coś zupełnie nowego, a zarazem wyjątkowego. W lubuskim działamy dynamicznie i prężnie. Jednak to marka Falubaz cieszy się dużą popularnością i z pewnością Akademii Piłkarska Falubaz, z którą będziemy współpracować połączy przyjemne z pożytecznym i dodatkowo zaangażuje najmłodszych sympatyków żużla, którzy na co dzień będą mogli występować w barwach swojego ulubionego klubu - powiedział Piotr Reiss.

- Mamy już spore doświadczenie w tworzeniu szkółek piłkarskich. Obecnie mamy 27 lokalizacji i około 1500 zawodników. W APF będziemy odpowiadali zarówno za bieżące zarządzanie projektem jak i metodologię szkolenia współpracując oczywiście z trenerami KSF - powiedział Piotr Matecki, Prezes Zarządu Klubu Sportowego Akademia Reissa.

Na mocy porozumienia Akademia Reissa będzie odpowiadać za system szkolenia oraz aspekty organizacyjne. Jednocześnie obecne Akademie funkcjonujące w województwie lubuskim zmienią swoją nazwę na Akademie Piłkarskie Falubaz. - Nową nazwę przyjmą dotychczasowe trzy Akademie Reissa w Sulechowie, Zielonej Górze i Nowej Soli. W sumie mamy blisko 200 zawodników. Jesteśmy już po rozmowie i ustaleniach z kilkoma nowymi miastami w lubuskim - dodaje koordynator projektu Damian Stopa.

Akademia wspólnie z klubem żużlowym, a także klubem piłkarskim KSF Zielona Góra będzie tworzyła wspólne projekty marketingowe i działania uatrakcyjniające ofertę sportową na lokalnym rynku.

Projekt ma przyczynić się do większej aktywności fizycznej najmłodszych kibiców Falubazu. Klub w ten sposób chce zadbać o zdrowie najmłodszych, łączyć radość z grania w piłkę z przywiązaniem do klubu. Wiemy, że żużlem cieszymy się tylko kilka miesięcy w roku. Piłka nożna pozwoli nam na zagospodarowanie czasu naszym sympatykom i tym starszym (KSF Zielona Góra), nieco młodszych (Akademia Piłkarska Falubaz) i tym najmłodszym (Sportowe Przedszkola Falubaziaki) - powiedział Robert Dowhan Prezes ZKŻ.

W miarę rozwoju projektu APF pozwoli na integrację pomiędzy różnymi ośrodkami kibicowskimi z regionu. Dodatkowym celem jest ukształtowanie narybku piłkarskiego, który będzie stanowił bezpośrednie zaplecze KSF Zielona Góra klubu, który będzie dążył do rozwoju sportowego w najbliższych latach.

- Na pewno dla rozwoju i przyszłości KSF to cenna inicjatywa. Oczywiście ona nie przyniesie efektów od razu, ale pozwoli stworzyć struktury drużyn młodzieżowych w klubie. Jednak co najważniejsze zachęci dzieci do większej aktywności, a to pozwoli osiągnąć lepszą sprawność ruchową - powiedział Przemysław Adamczak grający trener KSF Zielona Góra.

Rozwój piłki nożnej u boku najpopularniejszego w regionie żużla pozwoli również na efektywne wykorzystanie stadionu czy to po kątem organizacji meczów, turniejów czy innych wydarzeń.

- Zawodnicy Akademii będą aktywnie uczestniczyć w meczach Stelmetu Falubaz wyprowadzając żużlowców czy rozgrywając mecze na stadionie pełnym kibiców. Myślę, że będzie to fajne przeżycie dla wielu rodzin. Być może już na wiosnę uda nam dokonać renowacji murawy na stadionie, która będzie miejscem treningów Akademii Piłkarskiej Falubaz - dodaje Marcin Grygier koordynator projektu ze strony Falubazu.

Akademia Piłkarska Falubaz będzie wyróżniała metodologia szkolenia.

- Wiele klubów już na starcie prowadzi selekcje i odrzuca dzieci, które być może nie mają dziś umiejętności czy sylwetki, a my wiemy, że z nimi warto pracować, bo niewykluczone, że to właśnie one za 2-3 lata zrobią największe postępy. Chcemy każdemu dziecku pomagać i wychować je jeśli nie na super piłkarza to osobę, która będzie wysportowana i będzie dbała o zdrowie. Stworzona sieć szkółek sprawia, że jako jedyni w Polsce zorganizowaliśmy własny system rozgrywek, na który mamy wpływ, dzięki czemu każdy zawodnik rozgrywa mecze oraz bierze udział w turniejach i lidze Akademii, która będzie stworzona również dla APF - wyjaśnia Mikołaj Tarczyński, koordynator ds. szkolenia w Akademii. - Naszym zdaniem na tym etapie piłkarskiego rozwoju należy uczyć przez zabawę i doskonalenie techniki, a stresogenną rywalizację powinno się odłożyć na przyszłe lata. Chcemy połączyć dwa modele szkolenia holenderski i kataloński, tym bardziej, że trenerzy którzy opracowują program odbyli staże w klubach z Eredivisie i Primera Division - dodaje Tarczyński.

Dodatkowym projektem jest Sportowe Przedszkole Falubaziaki. To cotygodniowe zajęcia sportowe w przedszkolach, które mają przyczynić się do eliminowania wad postawy, a jednocześnie poprzez zabawę i uśmiech przygotowywać do uprawiania sportu w przyszłości.

Oba projekty pozwolą umacniać świadomości marki wśród najmłodszych kibiców, zaangażować ich w dodatkowe projekty związane z piłką nożną najpopularniejszą dyscypliną. Dotychczas w przerwach w rozgrywkach żużlowych nie mieliśmy oferty dla najmłodszych obecnie chcemy im zagospodarować czasu i odciągnąć od komputerów albo innych form rozrywki nie zawsze zdrowych. Projekt przewiduje zajęcia edukacyjne o odżywianiu i zdrowym trybie życia.

Więcej informacji na stronie www.akademiafalubaz.pl oraz www.falubaziaki.akademiafalubaz.pl

Więcej niż szkółka piłkarska!

Akademia Piłkarska Falubaz to wyjątkowa szkółka, która wyróżnia się innowacyjnością i najwyższymi standardami:
- Współpraca z Uniwersytetem Zielonogórskim w Zielonej Górze
- Międzynarodowa współpraca z klubami - wyjazdy na mecze, wymiana doświadczeń
- Profesjonalna kadra - trening prowadzony przez dwóch szkoleniowców
- Bezpieczeństwo i opieka medyczna
- Edukacja poprzez sport - kontrola wyników w nauce, promowanie zdrowego stylu życia
- Najwyższej jakości obiekty i sprzęt sportowy
- Nowoczesne technologie - profil zawodnika i analiza postępów on-line
- Fair play - wychowanie dzieci w duchu zdrowej rywalizacji, integracja, zabawa i wspaniała atmosfera
- Elastyczne rozwiązania dla rodziców - dogodna lokalizacja, terminy
- Sportowe emocje z gwiazdami - obecność znanych zawodników na turniejach i treningach
- Dodatkowe atrakcje - wspólne wyjścia na mecze, imprezy okolicznościowe z udziałem piłkarskich gwiazd
- Kodeks Akademii - zasady postępowania i zachowania
- Sportowe Wakacje - profesjonalne obozy sportowe www.sportowewakacje.pl
- Coaching - kierowanie karierą zawodników

Miasta zainteresowane uruchomieniem Akademii Piłkarskiej Falubaz oraz przedszkola chcące dołączyć do projektu Sportowe Przedszkola Falubaziaki prosimy o kontakt z koordynatorem projektu.

Zapisy dzieci do szkółki i informacje:
Damian Stopa
Koordynator
tel.: 501 698 401
e-mail:zapisy@akademiafalubaz.pl

Źródło artykułu: