WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Informacje z Gdańska na dzień przed zamknięciem okienka transferowego

Wielkimi krokami zbliża się koniec okresu transferowego. Jest to czas, w którym wielu żużlowców podpisuje tak zwane ?Umowy Warszawskie?, czyli kontrakty bez aneksów finansowych. Nie inaczej jest w Gdańsku, gdzie takie umowy podpisało kilku zawodników. Niektóre z nazwisk prezentujemy już dziś. Oprócz tego prezes Maciej Polny wypowiedział się o nowym nabytku gdańszczan - Joshu Autym, a także o sytuacji wychowanków w zbliżającym się sezonie. Już wkrótce zostaną też sfinalizowane rozmowy z głównymi sponsorami.
Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski

KUP bilet na Boll Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland!
Pierwszym z zawodników, którzy podpisali Kontrakt Warszawski w Gdańsku jest Igor Kononov. Rosjanin ten ma przed sobą ostatni rok wieku juniorskiego, mimo to wystąpił już w finale Indywidualnych Mistrzostw Rosji. W miniony weekend znakomicie spisał się w zawodach na lodzie Sanok Cup, gdzie mimo dotknięcia taśmy w swoim pierwszym wyścigu zdobył 11 punktów. W swojej lidze ściga się w drużynie Turbiny Bałakowo. Oprócz niego kontrakt z Wybrzeżem podpisał Lenar Nigmatzyanov. Ten 23-letni Rosjanin przyczynił się do awansu gdańskiego klubu do I ligi w 2006 roku, teraz waleczny żużlowiec będzie najprawdopodobniej szukał klubu w niższej lidze.

Oprócz Rosjan do kadry Wybrzeża dołączyło trzech byłych żużlowców, którzy w przeszłości reprezentowali czerwono ? biało ? niebieskie barwy. Jednym z nich jest Krzysztof Stojanowski, który w ubiegłym sezonie reprezentował barwy Orła Łódź i ze średnią 2,231 był trzecim z najlepszych Polaków II ligi. Oprócz tego jeździ w Anglii, w zespole Premier League Isle Of Wight. Popularny Stojan reprezentował Wybrzeże w 2004 roku, przyczyniając się do awansu do Ekstraligi.

Oprócz Stojanowskiego kontrakty podpisali również Mariusz Franków, jeżdżący w Gdańsku w 2006 roku, a w ubiegłym sezonie w TŻ Sipma Lublin, a także Marek Mróz który mimo, że reprezentował Wybrzeże w latach 1996-1997, praktycznie co roku podpisuje Umowę Warszawską właśnie w Gdańsku.

Prezes Maciej Polny najbardziej liczy jednak na Josha Autyego, o którym wspomnieliśmy już wcześniej - Uwazam, że stoi przed nim przyszłość, ma dopiero niespełna 18 lat - powiedział prezes - Osiągał dobre wyniki w zeszłym roku i zainteresowało się nim nawet Coventry. Nie mogę jednak powiedzieć, że ma pewne miejsce w składzie. W lidze pojedzie góra dwa razy chyba, że pokaże się z dobrej strony i okaże się talentem na miarę Billy Forsberga, na co liczymy. Pojedzie również w dwóch turniejach indywidualnych, które planujemy zorganizować. Auty podpisał roczny kontrakt, jednak mamy pierwszeństwo, jeśli chodzi o przedłużenie z nim kontraktu. Szukaliśmy młodego żużlowca, brany pod uwagę był też Adam Roynon, ale poszedł do Ostrowa - dodał prezes, który przyglądał się Autyemu podczas ubiegłorocznego pobytu w Anglii. Jazda tego żużlowca zaciekawiła również Tomasza Chrzanowskiego.

Kontrakty z Wybrzeżem mają ważne również trzej inni zagraniczni młodzieżowcy - Billy Forsberg, Andriej Karpov i Andriej Kobrin. O ile pozycja dwóch pierwszych jest silna i w 2007 roku pokazali, że jeden z nich może jeździć nawet na pozycji seniora (było tak między innymi w meczu w Ostrowie), to przyszłość Kobrina może nie wyglądać zbyt ciekawie. Są jednak plany, aby i Kobrin mógł jeździć - Kobrin nadal będzie u nas jeździł. Ma polskie korzenie, jego ojcem jest Polak i już w tym roku powinien dostać obywatelstwo. Wiążemy z nim nadzieje, gdyż chcemy powalczyć w Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostwach Polski i tym razem nie chcemy być tam dostarczycielami punktów - powiedział Polny.

Czy to oznacza, że mniej okazji do jazdy będą mieli trzej wychowankowie Wybrzeża - Damian Sperz, Cyprian Szymko i Kamil Popławski? - Przede wszystkim liczymy na Damiana Sperza, który w tym roku ma jeździć jak najwięcej, również w lidze. Biorąc pod uwagę Kobrina będziemy mieć pięciu polskich młodzieżowców na MDMP, a licencję być może zda kolejnych dwóch-trzech wychowanków - powiedział Polny.

Nadal nie ma podpisanej umowy ze sponsorem strategicznym, w doniesieniach prasowych pojawiły się nazwy kilku dużych firm, które mogłyby być sponsorami gdańskiego klubu. Prezes Polny zaleca cierpliwość - Trwają zaawansowane rozmowy ze sponsorami, w najbliższych dniach wszystko powinno być jasne - skwitował prezes.

Dodatkowo Miasto Gdańsk w przyszłym sezonie sfinansuje planowane już w 2007 roku kursy dwóch autobusów, które będą dowozić kibiców na stadion. Nie ma jednak jeszcze ustalonej trasy, po której te autobusy będą kursowały. Aktualnie klub czeka na propozycje kibiców, aby środki komunikacji mogły obsłużyć jak największą ilość kibiców.

Przypomnijmy, że od poniedziałku w siedziebie klubu trwa sprzedaż karnetów na zbliżający się sezon. Klub przygotował różne promocje, między innymi dla firm i zakładów pracy, które mogą refundować pracownikom klubu zakup karnetu z funduszu socjalnego, a także szkół. rzy zakupie większej liczby karnetów klub przygotował atrakcyjne rabaty. Więcej informacji można zasięgnąć przez telefon, dzwoniąc na numer klubu (0-58) 305-12-25.

Wybrzeże Gdańsk 2008

Seniorzy:
Bjarne Pedersen (Dania) - 2,419
Tomasz Chrzanowski - 2,337
Magnus Zetterstroem (Szwecja) - 2,225
Krzysztof Jabłoński - 2,108
Renat Gafurov (Rosja) - 2,029
Mariusz Franków - 0,579 (niesklasyfikowany)
Tobias Kroner (Niemcy) - 2,375 (II liga)
Krzysztof Stojanowski - 2,231 (II liga)
Lenar Nigmatzyanov (Rosja) - nie startował
Marek Mróz - (nie startował)

Juniorzy:
Kamil Brzozowski - 1,653
Andriej Karpow (Ukraina) - 1,164
Billy Forsberg (Szwecja) - 1,533 (niesklasyfikowany)
Andriej Kobrin (Ukraina) - nie startował
Damian Sperz - 0,500 (niesklasyfikowany)
Cyprian Szymko - 0,429 (niesklasyfikowany)
Kamil Popławski - 0,000 (niesklasyfikowany)
Josh Auty (Wielka Brytania) - nie startował
Igor Kononov (Rosja) - nie startował

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
własne

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×