Curyło za Woźniaka - co to za zmiana?

W meczu Polonii Bydgoszcz z Włókniarzem Częstochowa doszło do zmiany, która budziła kontrowersje. Po dotknięciu taśmy przez Szymona Woźniaka, w jego miejsce pojawił się Mikołaj Curyło.

Polonia Bydgoszcz dość niespodziewanie zremisowała na swoim torze z Włókniarzem Częstochowa 45:45. Po meczu pojawiło się jednak wśród kibiców wiele głosów, które mówiły o tym, że wynik spotkania powinien zostać zweryfikowany na korzyść zespołu spod Jasnej Góry.

Całę zamieszanie miało związek z sytuacją z wyścigu 13. tych zawodów. W pierwszej odsłonie tego biegu taśmy dotknął Szymon Woźniak. W jego miejsce kierownictwo Polonii desygnowało drugiego juniora Mikołaja Curyło. Curyło zdobył w tym biegu jeden punkt, a jego zespół wygrał wyścig 4:2.

Teoretycznie taka zmiana nie mogła mieć miejsca, gdyż w Enea Ekstralidze zmiana za juniora, który dotknął taśmy, jest niemożliwa. Określa to artykuł 718 punkt 1 Regulaminu Drużynowych Mistrzostw Polski, którzy brzmi:

W biegach I - XV, zawodnik z numerem startowym 1 - 5 lub 9 - 13, który po zapaleniu zielonego światła startowego dotknie przednim kołem taśm maszyny startowej, będzie wykluczony z biegu lecz w biegu powtórzonym może być zastąpiony przez zawodnika rezerwy zwykłej. Zastępstwo takie jest zawsze rezerwą zwykłą, niezależnie od rodzaju rezerwy zawodnika wykluczonego.

W przypadku tego biegu konieczne jest jednak również odwołanie do innych przepisów. Szymon Woźniak w pierwszej odsłonie biegu 13. wystąpił jako rezerwa zwykła w miejsce Wiktora Kułakowa. Dopiero w powtórce tego biegu, miejsce Woźniaka, który dotknął taśmę zajął Curyło. Tego typu sytuację regulują przepisy ogólne Regulaminu Sportu Żużlowego, a konkretnie artykuł 44 punkt 7, którzy brzmi:

Jeżeli w powtórzonym biegu zawodnik jest zastępowany przez innego zawodnika, wówczas zastępstwo odnosi się do zawodnika, który powinien wziąć udział w biegu stosownie do tabeli biegów danych zawodów nawet wtedy, gdy był on zastąpiony w biegu po raz pierwszy przerwanym. Przepis ten ma zastosowanie zawsze, niezależnie od tego, ile razy bieg jest powtarzany.

Mówiąc krótko - start Woźniaka w tym biegu, nie był jego wyścigiem regulaminowym, tylko startował w zastępstwie za zawodnika z miejsca seniorskiego. Nie był zatem traktowany jako junior. Zmiana za Woźniaka nie byłaby możliwa tylko w sytuacji, gdyby bydgoski junior startował w biegu, do którego był przypisany zgodnie z regulaminem. W przypadku biegu 13. spotkania Polonia - Włóniarz nie doszło do złamania przepisów.

Komentarze (135)
avatar
julianek
21.08.2012
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Wytłumaczcie mi czym się różni bieg 13 w Bydgoszczy a 14 w Tarnowie ( tylko nie mówcie że numeracją)13 w B. Sajfutdinow , Nermark , Woźniak (miał być Kulakow ) i Jabłoński , Woźniak zrywa t Czytaj całość
avatar
Areckimil
21.08.2012
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Grunt to jasne i czytelne przepisy. 
avatar
ray_gdz
20.08.2012
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
A ja mam takie pytanie związane z zawiłościami regulaminowymi: Czy panowie redaktorzy Sportowych Faktów są w stanie zapytać pana sędziego Piotra Lisa dlaczego w biegu 4 w meczu Start Gniezno - Czytaj całość
avatar
kierowca pociągu
20.08.2012
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
A jeśli curyło wjechałby w taśmę to czy wtedy można zrobić rezerwe zwykłą, tzn za curyłe ponownie wozniak, idąc dalej czy jak wozniak dotknie taśmy to w jego miejsce curyło. Ile można zrobić ta Czytaj całość
elvis
20.08.2012
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
chory regulamin chorzy ludzie ktorzy rzadza naszym sportem,az sie boje co bedzie za rok,zawodnicy zamiast za pieniadze ktore tak ciezko na nich dobyc..wypruwac zyly,kaluluja robia srednia na ko Czytaj całość