Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Derby i finał dla północy - relacja z meczu Stal Gorzów - Stelmet Falubaz Zielona Góra

Po dość jednostronnym spotkaniu Stal Gorzów pokonała Stelmet Falubaz Zielona Góra w drugim półfinałowym meczu Enea Ekstraligi i zapewniła sobie miano finalisty tych rozgrywek.
Krzysztof Wesoły
Krzysztof Wesoły

Spotkanie wywoływało spore emocje już na wiele dni przed jego rozegraniem, głównie ze względu na negatywne komentarze dotyczące gorzowskiego toru ze strony zielonogórzan. Poza tym w pierwszym meczu w Zielonej Górze padł remis, co po raz pierwszy od wielu lat stawiało zawodników Stali Gorzów w bardzo korzystnej sytuacji w kontekście awansu do finału Enea Ekstraligi.

Niewielu kibiców z Gorzowa wierzyło, że ich ulubieńcy rozpoczną od mocnego uderzenia. Nawet trener Stali, Piotr Paluch, przyznał, że w biegu juniorskim faworytem są zawodnicy Falubazu. Adrian Cyfer spisuje się w tym roku słabo, a dla Łukasza Kaczmarka były to dopiero drugie zawody ligowe w życiu. Taśmę jednak zanotował Adam Strzelec i oczywiste stało się, że w pierwszym biegu padnie przynajmniej remis. - Nie powiedziałbym, że to były nerwy. Po prostu Łukasz Kaczmarek lekko poruszył kaskiem i jakoś tak puściłem sprzęgło (śmiech). Mój błąd - przyznał po zawodach zawodnik z Zielonej Góry.

Powtórka biegu przeszła najśmielsze oczekiwania kibiców. Po starcie na dwóch pierwszych pozycjach znaleźli się bowiem gorzowianie, a kilkanaście metrów za nimi podążał Patryk Dudek. Ten szybko poradził sobie z niedoświadczonym Kaczmarkiem, ale na Cyfera potrzeba było już więcej czasu. W końcu na drugim łuku trzeciego okrążenia Duzers wyprzedził swojego gorzowskiego rywala.

W kolejnych wyścigach niewiele było emocji. Dopiero w gonitwie czwartej nieco się zagotowało. Start bez żadnych problemów wygrał Krzysztof Kasprzak i wysunął się na pewne prowadzenie przed Piotrem Protasiewiczem i Patrykiem Dudkiem. Ten drugi w pewnym momencie wyprostował maszynę na łuku, co wyglądało jak defekt motocykla i tuż przed bandą ponownie się złożył aby ratować się przed upadkiem. Niestety Dudka wyrzuciło z motocykla i na tor musiała wyjechać karetka. Zielonogórzanin wrócił do parkingu o własnych siłach i spiker zawodów zakomunikował nawet, iż jest on zdolny do kontynuowania jazdy. Kilka biegów później informacja ta została sprostowana, tuż po tym jak dwudziestolatek opuścił stadion w ambulansie. Powtórka biegu czwartego ponownie należała do Kasprzaka, choć kibice na moment wstrzymali oddech, gdy na pierwszym łuku zarzuciło Kaczmarkiem. - Spojrzałem na Krzyśka Kasprzaka. Nie chciałem mu przeszkadzać i puściłem gaz. Wpadłem jednak w dziurę i musiałem ratować się przed upadkiem. Całe szczęście dojechałem do mety - komentował po zawodach młody Stalowiec.

Wśród zielonogórzan dobrze spisywali się głównie Protasiewicz i Aleksandr Łoktajew , choć przebłyski miewał też Rune Holta. Każdemu z tych zawodników zdarzały się jednak wpadki. Pepe nie miał większych szans w walce z parą Matej Zagar - Niels Kristian Iversen w biegu piątym, a po serii bardzo udanych biegów Łoktajew przyjechał ostatni w gonitwie dziewiątej. Do tego momentu zawody były w miarę wyrównane i gospodarze prowadzili jedynie sześcioma punktami. Potem jednak doszło do wykluczenia Holty, który na pierwszym łuku spowodował upadek Zagara. Tak przynajmniej zadecydował sędzia zawodów. Norweg był jednak innego zdania. - Jechałem swoją linią, nie sądzę abym był winny tej całej sytuacji - mówił po zawodach. Bez byłego uczestnika cyklu Grand Prix osamotniony Adam Strzelec nie miał większych szans w rywalizacji z najsilniejszą parą Stali Gorzów.

W dziesiątym i jedenastym biegu gorzowianie powiększyli swoją przewagę o kolejnych osiem punktów, a remisem w dwunastym zapewnili sobie triumf w całym meczu. Falubaz miał co prawda matematyczne szanse na zwycięstwo, ale tylko wygrane w stosunku 5:0 do końca zawodów dałyby im wynik 44:43. Gospodarze przypieczętowali awans do finału biegiem trzynastym, w którym Iversen i Gollob pokonali 4:2 Holtę oraz Krzysztofa Jabłońskiego.

Biegi nominowane również należały do gospodarzy, choć w czternastej odsłonie kibice obejrzeli bardzo ciekawą walkę Kasprzaka i Holty o trzy punkty, ostatecznie wygraną przez wychowanka leszczyńskiej Unii. W kolejnym biegu trener Dobrucki dał szansę Strzelcowi, który zastąpił Piotra Protasiewicza, jednak junior z Zielonej Góry nie zdziałał w ostatniej gonitwie za wiele. Z przodu zaś toczyła się walka o dwa punkty między niepokonanym do tej pory Zagarem, a będącym w dość dobrej dyspozycji Łoktajewem. Zwycięsko z tej batalii wyszedł Słoweniec i Stal wygrała całe spotkanie różnicą dwudziestu dwóch punktów.

Stelmet Falubaz Zielona Góra - 34
1. Piotr Protasiewicz - 10 (3,2,1,2,w,2,-)
2. Krzysztof Jabłoński - 1 (0,0,1,-,0,0)
3. Aleksandr Łoktajew - 10 (2,3,3,0,1,1)
4. Rune Holta - 8 (0,1,3,w,2,2)
5. Jonas Davidsson - ZZ
6. Adam Strzelec - 2+1 (t,w,1,1*,0)
7. Patryk Dudek - 3 (3,w,-)

Stal Gorzów - 56
9. Tomasz Gollob - 8 (2,2,2,1,1)
10. Michael Jepsen Jensen - 6+2 (1*,1,1*,3)
11. Matej Zagar - 12+3 (3,2*,2*,3,2*)
12. Niels Kristian Iversen - 13 (1,3,3,3,3)
13. Krzysztof Kasprzak - 13+1 (3,2,3,2*,3)
14. Adrian Cyfer - 2 (2,0,0)
15. Łukasz Kaczmarek - 2 (1,1,0)

Bieg po biegu:
1. (61,02) Dudek, Cyfer, Kaczmarek, Strzelec (t) 3:3
2. (59,69) Protasiewicz, Gollob, Jensen, Jabłoński 3:3 (6:6)
3.
(59,25) Zagar, Łoktajew, Iversen, Holta 4:2 (10:8)
4.
(59,81) Kasprzak, Protasiewicz, Kaczmarek, Dudek (u/w) 4:2 (14:10)
5.
(59,42) Iversen, Zagar, Protasiewicz, Jabłoński 5:1 (19:11)
6.
(59,71) Łoktajew, Kasprzak, Holta, Cyfer 2:4 (21:15)
7.
(60,28) Łoktajew, Gollob, Jensen, Strzelec (u/w) 3:3 (24:18)
8.
(60,03) Kasprzak, Protasiewicz, Jabłoński, Kaczmarek 3:3 (27:21)
9.
(60,09) Holta, Gollob, Jensen, Łoktajew 3:3 (30:24)
10.
(59,56) Iversen, Zagar, Strzelec, Holta (w) 5:1 (35:25)
11.
(60,97) Jensen, Kasprzak, Łoktajew, Protasiewicz (u/w) 5:1 (40:26)
12.
(59,66) Zagar, Protasiewicz, Strzelec, Cyfer 3:3 (43:29)
13.
(60,10) Iversen, Holta, Gollob, Jabłoński 4:2 (47:31)
14.
(60,68) Kasprzak, Holta, Gollob, Jabłoński 4:2 (51:33)
15.
(60,06) Iversen, Zagar, Łoktajew, Strzelec 5:1 (56:34)

Sędzia: Leszek Demski,
Widzów: 14 200 osób,
NCD uzyskał Matej Zagar - 59,25 s. - w biegu nr III.

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (70):
 • LordKSSG Zgłoś komentarz
  Witam ja tylko powiem jedno mieliście okazje jechać z nami 4 razy w tym sezonie nie licząc nawet ostatniego meczu, nie pokonaliscie Stali w tym sezonie. Nawet u siebie w pełnym składzie.
  Czytaj całość
  Odważę się stwierdzić że na tle całego sezonu Stal była lepsza. I koledzy z ZG chyba się ze mną zgodzą. Wielka szkoda kontuzji Dudka jak i Zmarźlika. Na koniec zaznaczę że było jury,obserwator i sędzia. Ktoś zatwierdził ten tor czy to się komuś podoba czy nie. Szukanie teraz dziury w całym nic nie da. Stwierdzam że mieliśmy więcej szczęścia, tak jak wy w poprzednich latach. Jeśli ktoś na żużlu się zna to wie że szczęście w tej dyscyplinie sportu często jest kluczowe. Naszym juniorom życzę szybkiego i efektywnego powrotu na tor. Pozdrawiam
  • leslow Zgłoś komentarz
   widać, że wszyscy się już wystrzelali z argumentów i zaczynają pisać bzdury. Jestem z Zielonej Góry i muszę przyznać dwie rzeczy: 1. Stal awansowała do finału bo poprostu na to
   Czytaj całość
   zasłużyła swoją jazdą w całym sezonie. Nie można temu zaprzeczyć - GRATULACJE 2. Falubaz nieco mocno zapędził się w stronę lansu, a mniej zaczęło się dbać o równy skład i zwycięstwo na torze.
   • Stercel Zgłoś komentarz
    Żeby był Jonsson, żeby nie Dudek, to byście mieli kłopoty, to wypowiedzi Falubazów. Ludzie my też jedziemy be swojego najlepszego juniora, za którego niema możliwości zastępstwa A u
    Czytaj całość
    siebie jechaliście z Dudkiem, i na swoim torze z/z-ką zrobiliście 4 pkt to gdzie ta siła drużyny która robi u siebie 4 pkt? Przestańcie sie mazać jak dzieciaki, bo w ub. sezonach kiedy my argumentowaliśmy swoje porażki, to Wy mieliście z nich polewkę.Atak naprawdę to Was nie powinno być w czwórce.
    • GiGee Zgłoś komentarz
     jestem tylko ciekaw dlaczego w IV biegu ten junior Kaczmarek jechał ... zdefektował, zjechał na murawę, więc w powtórce nie powinie już jechać ...
     • stalowy_storczyk Zgłoś komentarz
      Szkoda że Stelmety będą bez medalu. Fajnie by było mieć dwa w lubuskiem.
      • Mrs Speedway Zgłoś komentarz
       Nie chce mi się szukać, powie mi ktoś, ile ZG zrobiła punktów na ZZ? Pozdrawiam
       • luis stalgw Zgłoś komentarz
        przestancie beczeć falusy! bylisci w tym roku słabi i tyle.juz tydzien temu powiniscie dostac baty,ale uciekliscie spod topora.teraz juz tak łatwo nie bedzie!nie było deszczu, u nas mniej
        Czytaj całość
        kontuzji i cała wasza magia prysła!a powowoływaliscie jakies jury i inne sprawy i na nic!macie fajnego chłopaka dudka-walczak na maxa,sasza tez sie wyrobił.tylko wezcie odsuncie ta bekse protasa bo takiego drewniaka to dawno swiat nie widział!
        • Bydgoszcz Zgłoś komentarz
         Gratuluje Stali awansu do finału Najważniejsze, że Falubaz poza finałem!!!!!!!!!!!!!
         • mateoz Zgłoś komentarz
          graty dla Stali,byli zespołem lepszym.. u nas pech za pechem i jeszcze ten tragiczny skład gdzie praktycznie jechało tylko 2 zawodników.. ale Falubaz pokazał charakter i mimo tak poważnego
          Czytaj całość
          osłabienia jechali świetnie, aż dziw bierze że uzbieraliśmy 34 punkty :) teraz walka o brąz i oby to był 5 medal z rzędu
          • zielo Zgłoś komentarz
           No nie! Trzeba zrobić coś z tym torem w Gorzowie. W tamtym roku Dobrucki się połamał, teraz Dudek...
           • Maciej ZG Zgłoś komentarz
            Wituś chciałem tylko żebyś mnie nie porównywał do innych. Ale Ty piszesz żebym nie oczekiwał od ciebie że będziesz traktował nas poważnie. I tu znowu generalizujesz i wrzucasz mnie
            Czytaj całość
            do jednego worka "nas" (czyt. zielonogórzan). Po tej odpowiedzi nie oczekuję już od Ciebie niczego. PZDR i bez napinki :)
            • Piter ZG Zgłoś komentarz
             Jak czytam dzisiaj wypowiedz P.Palucha to smiac mi sie chce! mowi ze tor byl dobry bo nawet junior Kaczmarek dojechal bez upadku he he! Pewnie jak jechal spokojnie 4 to dal rade ,
             Czytaj całość
             wymiatal na maxa! He he!
             • ksfxyz Zgłoś komentarz
              Stal się cieszy ze zwycięstwa jadąc z 2 zawodnikami :) Nie ma co.
              Zobacz więcej komentarzy (57)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×