Przed GP Polski: Emil Sajfutdinow

6 października na torze w Toruniu odbędzie się Grand Prix Polski. Będzie to ostatnia runda tegorocznego cyklu Grand Prix. Jednym z uczestników tych zawodów będzie Emil Sajfutdinow.

Łukasz Witczyk

Emil Sajfutdinow urodził się 26 października 1989 roku w Saławacie. Od wielu lat jest najlepszym rosyjskim żużlowcem i pierwszym reprezentantem Rosji, który po 44 latach przerwy zdobył w 2009 roku medal Indywidualnych Mistrzostw Świata. Sajfutdinow sięgnął wówczas po brązowy krążek IMŚ w swoim debiutanckim sezonie w elitarnym cyklu Grand Prix. Mimo młodego wieku rosyjski żużlowiec ma na swoim koncie wiele sukcesów. Jest pierwszym w historii żużlowcem, który dwukrotnie sięgnął po tytuł Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów.

Po drugim tytule najlepszego juniora globu wywalczonym przez Rosjanina władze cyklu Grand Prix postanowiły nagrodzić go stałą dziką kartą. Sajfutdinow odpłacił się z nawiązką i nie tylko zdobył brązowy medal, ale również w swoim debiucie w GP odniósł turniejowe zwycięstwo. Tym samym Rosjanin jest jednym z trzech żużlowców, którzy wygrali debiutancką rundę GP.

Od początku swojej kariery w lidze polskiej Sajfutdinow związany jest z Polonią Bydgoszcz, którą reprezentował zarówno w Ekstralidze, jak i w latach, w których bydgoszczanie rywalizowali na zapleczu najlepszej ligi świata. Po jedenastu tegorocznych turniejach GP Sajfutdinow z dorobkiem 122 punktów zajmuje 4. miejsce w klasyfikacji generalnej. W zeszłorocznym Grand Prix w Toruniu Rosjanin zajął 11. miejsce z dorobkiem 7 punktów.