Turniej drużynowy w Gdańsku - sylwetki (III część)

Przedstawiamy kolejne sylwetki byłych i obecnych zawodników gdańskiego Wybrzeża, którzy wystartują w niedzielnym spotkaniu towarzyskim. Mecz pomiędzy obecnymi i byłymi zawodnikami gdańskiego klubu już w niedzielę o godzinie 18:00.

Rafał Sumowski

5. Nicki Pedersen ur. 02.04.1977 Starty w Wybrzeżu: 2001

Gdy młody Nicki Pedersen przychodził do Gdańska, to nikt nie upatrywał w nim przyszłego Indywidualnego Mistrza Świata i żużlowca, który w niedalekiej przyszłości będzie rozdawał karty w światowym speedwayu. Duński żużlowiec przed startami w Gdańsku jeździł w Starcie Gniezno w 1999 roku, gdzie zdobył 6 punktów w jednym spotkaniu. W tym czasie w Starcie jeździli między innymi Robert Sawina i Krzysztof Jabłoński. Rok później jeździł w pierwszoligowym Grudziądzu, gdzie w 6 meczach zdobył 53 punkty.

Przed przyjściem do Gdańska Nicki Pedersen awansował do cyklu Grand Prix i właśnie w barwach Wybrzeża zadebiutował w tych rozgrywkach jako pełnoprawny uczestnik. W pierwszym Grand Prix z jego udziałem zajął trzecie miejsce sprawiając nie lada niespodziankę. Później było już gorzej i ostatecznie zajął 11 miejsce w cyklu. W kolejnych sezonach wysoka forma Nicki Pedersena się ustabilizowała, a w latach 2003 i 2007 zdobywał tytuły Indywidualnego Mistrza Świata.

W lidze dał się poznać jako waleczny zawodnik, zresztą jak każdy jeżdżący w 2001 roku zawodnik GKS Wybrzeże Gdańsk. Sezon spędzony w Wybrzeżu był przełomowy. Nicki Pedersen zdobył w nim 161 punktów w 15 meczach, co dało mu średnią biegową 2,250. Również dzięki jego postawie GKS Wybrzeże awansowało do Ekstraligi. Po sezonie jednak klub borykał się z problemami finansowymi. Nicki odszedł do klubu z Zielonej Góry, w historii jeździł też w RKM-ie Rybnik i Stali Rzeszów. Aktualnie jest liderem Włókniarza Częstochowa i najlepszym zawodnikiem Speedway Ekstraligi oraz szwedzkiej Elitserien.

6. Mirosław Jabłoński ur. 14.02.1985 Starty w Wybrzeżu: 2004, 2005

Wychowanek gnieźnieńskiego Startu dołączył do składu Wybrzeża wraz z bratem Krzysztofem, który do dziś reprezentuje barwy klubu z Grodu Neptuna w 2004 roku, kiedy nad morzem budowano ekipę na pewny awans do Ekstraligi. Początek sezonu był w wykonaniu młodszego "Jabłka" bardzo udany - junior był solidnym punktem drużyny. Później nieco obniżył loty, ale na koniec rozgrywek wraz z resztą drużyny cieszył się z zasłużonego awansu.

Sezon 2005 był dla Jabłońskiego jak na razie jedynym, w którym startował w Ekstralidze. Wychowanek Startu spisywał się raczej przeciętnie zawodząc tych, którzy wróżyli iż będzie czołowym polskim juniorem. Rok później zawodnik powrócił do swojego macierzystego klubu. Sezon 2006 był pierwszym, w którym Mirosław startował bez "opieki" starszego brata, a także ostatnim w gronie żużlowych juniorów.

Obecnie Mirosław Jabłoński walczy wraz z gnieźnieńskim Startem o awans do 1-szej ligi. Jest jednym z krajowych liderów zespołu i legitymuje się średnią nieco powyżej 2 pkt. na bieg.

13. Bjarne Pedersen ur. 12.07.1978 Starty w Wybrzeżu: 2005, 2007-2008

Lider gdańskiego klubu jest członkiem reprezentacji Danii, która od kilku lat stanowi ogromną siłę w światowym żużlu. Pedersen wraz ze swoimi rodakami zdobył w Drużynowym Pucharze Świata aż 7 medali, w tym 2 złote. Bjarne od 2003 roku jest stałym uczestnikiem cyklu Grand Prix, gdzie lepsze występy przeplata słabszymi. W 2004 roku udało mu się wygrać jedyną jak dotąd rundę GP. Duńczyk na najwyższym stopniu podium stanął podczas rozegranego we Wrocławiu Grand Prix Europy. Najwyżej w klasyfikacji generalnej cyklu znalazł się na koniec sezonu 2005 - zajął wtedy 6 miejsce.

W Gdańsku Bjarne startuje od 2005 roku, kiedy to w połowie sezonu zastąpił na pozycji lidera Grega Hancocka, którego wyniki nie satysfakcjonowały klubowych działaczy. Rok później na skutek pozasportowych problemów gdańszczanie startowali w 2 lidze, zaś Bjarne przeszedł do klubu z Torunia. Do Gdańska wrócił w sezonie 2007 i był niekwestionowanym liderem zespołu. Nadmorski klub nie awansował, ale działaczom udało się zatrzymać trzon zespołu - w tym również Duńczyka.

To właśnie w Gdańsku na dobre rozpoczęła się polska kariera Pedersena. Wcześniej zawodnik z różnym skutkiem startował w klubach z Opola, Torunia, Rawicza i Łodzi. Na Wyspach Brytyjskich jest obecnie liderem Poole Pirates, gdzie startuje razem z Magnusem Zetterströmem, zaś w Szwecji wraz z Tomaszem Chrzanowskim i Billy Forsbergiem startuje w Vastervik Podczas swojej kariery aż trzykrotnie wywalczył tytuł Indywidualnego Mistrza Danii.

14. Damian Sperz ur. 29.03.1990 Starty w Wybrzeżu: 2006-2008

Damian Sperz zdał licencję żużlową w wieku 16 lat. Miało to miejsce w 2006 roku. W tym samym roku zdobył swoje pierwsze punkty w lidze. W meczu kończącym sezon Gdańszczanin w trzech wyścigach przeciwko Polonii Piła zdobył 5 punktów i 3 bonusy.

W kolejnym sezonie Sperz zadebiutował już w pierwszej lidze i udało mu się zwyciężyć w biegu. Był to mecz przeciwko drużynie z Grudziądza, kiedy to Damian pokonał aktualnego Indywidualnego Mistrza Europy Juniorów, Artura Mroczkę i Kamila Brzozowskiego. Aktualnie Damian Sperz coraz lepiej spisuje się w imprezach młodzieżowych, w lidze punktuje natomiast jak dotąd przede wszystkim u siebie.

Gdy Sperz zdawał licencję, to był jedynym gdańszczaninem w składzie. Aktualnie nadmorski klub poza Damianem Sperzem ma w swoich szeregach innych wychowanków - Cypriana Szymko, Kamila Popławskiego, Marcela Szymko, Pawła Jackiewicza, a także Andrieja Kobrina, Ukraińca który zdał egzamin na licencję żużlową w barwach Wybrzeża.