Gdańscy żużlowcy świetnie czują się na grudziądzkim torze

Żużlowcy Renault Zdunek Wybrzeża świetnie czują się na grudziądzkim torze. Pięciu z nich wykręciło na nim średnią ponad 1,5 punktu na bieg, a gdańscy juniorzy dominują tam w imprezach młodzieżowych.

Michał Gałęzewski

Artur Mroczka

Wychowanek grudziądzkiego klubu zadebiutował w lidze barwach swojego macierzystego zespołu w 2006 roku i startował w nim do 2010 roku, kiedy skończył wiek juniora. W międzyczasie na torze w Grudziądzu odjechał 36 spotkań ligowych, w których zdobył łącznie 255 punktów (wraz z bonusami) w 147 biegach. Daje mu to średnią biegową równą 1,735.

Warto jednak podkreślić, że swoją średnią Mroczka mocno podniósł w swoim ostatnim roku spędzonym w GTŻ-cie. W 2010 roku zdobył 69 punktów i 6 bonusów w 37 biegach, co dało mu średnią 2,027. W całej swojej karierze grudziądzanin na własnym torze siedem razy notował dwucyfrowe zdobycze punktowe, a czterokrotnie przywoził komplety.

W meczu rundy zasadniczej, Mroczka w pięciu biegach zdobył osiem punktów i bonus. Szczególnie w pierwszej fazie zawodów pokazał się z bardzo dobrej strony. - Nie chciałbym nic mówić przed meczem, bo nigdy nic nie wiadomo. Po wygranej z Lokomotivem jesteśmy dobrze nastawieni psychicznie i na pewno będziemy chcieli wygrać kolejne spotkanie - zapowiedział.

Średnia wyjazd 2013: 1,516.

Średnia w Grudziądzu (2006-2013): 1,735 (147 biegów).

Renat Gafurow

Rosjanin jak dotąd pięć razy ścigał się na grudziądzkim torze w meczu ligowym. Poza meczem, o którym z pewnością chciałby jak najszybciej zapomnieć, gdyż w 2008 roku w barwach Wybrzeża zdobył zaledwie jeden punkt w czterech biegach, w pozostałych spotkaniach zawsze zdobywał dziewięć oczek.

Po raz pierwszy pojechał tam w 2007 roku w barwach RKM-u Rybnik. W 2010 roku był najskuteczniejszym zawodnikiem Wybrzeża na grudziądzkim owalu, zdobywając dziewięć punktów i dwa bonusy. Rok później w meczu, w którym czerwono-biało-niebiescy zapewnili sobie awans do ENEA Ekstraligi, mimo taśmy w jednym z biegów również mocno naprzykrzył się rywalom. W rundzie zasadniczej Rosjanin zdobył pięć punktów w czterech biegach, jednak w jego pierwszym wyścigu zdefektował mu motocykl na starcie.

Średnia wyjazd 2013: 1,710.

Średnia w Grudziądzu (2007-2013): 1,522 (23 biegi).

Robert Miśkowiak

"Misiek" niesamowicie skutecznie zadebiutował na grudziądzkim torze. W 2009 roku w barwach klubu z Ostrowa zdobył aż 16 punktów i bonus mimo, że z jednego z wyścigów był wykluczony! W tamtym sezonie zawodnicy mogli jednak jeździć aż siedem razy w meczu. Później jego wyniki były przeciętne. Dwukrotnie zdobył po siedem punktów i bonus, a w 2010 roku wyjechał do trzech wyścigów i dwa razy był z nich wykluczany, a raz przyjechał ostatni.

Ostatni sezon może jednak zaliczyć do udanych. Był najlepszym zawodnikiem I ligi i również w Grudziądzu poszło mu bardzo dobrze. Dwa razy zdobywał po dwanaście punktów i pokazał, że ten tor wciąż nie jest mu straszny. 5 maja zdobył dla Renault Zdunek Wybrzeża 11 punktów w 5 biegach, trzykrotnie przyjeżdżając na metę jako pierwszy.

Średnia wyjazd 2013: 2,111.

Średnia w Grudziądzu (2009-2013): 1,789 (38 biegów).

Dominik Kossakowski

Na ten moment nie wiadomo kto pojedzie z czwartym numerem na plastronie. W awizowanym składzie znajduje się szesnastoletni Dominik Kossakowski, jednak może go zastąpić zarówno Dawid Stachyra, jak i zawodnik, który pojechałby w charakterze gościa. W tym kontekście najczęściej wymieniany jest Krzysztof Jabłoński, którego Stelmet Falubaz Zielona Góra obecnie pauzuje. Jest również dostępnych kilku innych zawodników, jak choćby Łukasz Sówka. Przedstawiciele gdańskiego klubu nabierają jednak wody w usta i nie potwierdzają tych doniesień.

Dominik Kossakowski ze względu na swój wiek nie miał możliwości startowania w Grudziądzu w meczach ligowych. Cztery razy ścigał się tam jednak w imprezach młodzieżowych. W dwóch turniejach w 2012 roku zdobył 9 punktów w 4 biegach oraz 5 punktów w 2 biegach, a w obecnym sezonie najpierw zdobył 5 punktów i 2 bonusy w trzech wyścigach w rundzie MDMP, a ostatnio zajął drugie miejsce w Pomorskiej Lidze Młodzieżowej z 13 punktami na koncie. Łącznie w 14 biegach wykręcił tam średnią biegową równą 2,428. Jak widać grudziądzki tor mu służy.

Średnia wyjazd 2013: 0,000.

Thomas H. Jonasson

Szwed na grudziądzkim torze startował pięć razy. Po raz pierwszy ścigał się tam w 2007 roku w barwach Stali Gorzów, a następnie czterokrotnie w barwach klubu z Gdańska. Jego pierwsza styczność z tym obiektem miała miejsce w 2010 roku, kiedy zdobył sześć punktów w czterech biegach. Rok później było już lepiej. Najpierw zdobył jedenaście punktów i dwa bonusy w sześciu wyścigach, dwukrotnie wygrywając je 5:1, a w rundzie finałowej zdobył dla swojego klubu siedem punktów i bonus.

Ostatnio z 14 punktami na koncie był liderem drużyny. Jonasson, który mocno zżył się z gdańskim zespołem i pomaga jak może swoim kolegom z drużyny dobrze wspomina mecze w Grudziądzu. - Moje wspomnienie z meczów w Grudziądzu jest takie, że na trybunach zawsze były setki kibiców z Gdańska i atmosfera była wprost niesamowita. Wszyscy czuliśmy wsparcie od kibiców - zauważył.

Średnia wyjazd 2013: 2,350.

Średnia w Grudziądzu (2010-2013): 2,042 (24 biegi).

Krystian Pieszczek

Ostatni mecz w 2011 roku, w którym Wybrzeże zremisowało w Grudziądzu był wielkim dniem dla Krystiana Pieszczka. Kilka dni wcześniej miał swoje szesnaste urodziny i mógł zadebiutować w lidze. Wcześniejsze wyniki z mini toru, a także występy w imprezach młodzieżowych mogły gdańskich kibiców nastrajać pozytywnie, ale nikt nie spodziewał się, że Pieszczek po trzech wyścigach będzie miał na swoim koncie osiem punktów! Później jednak został wykluczony za spowodowanie upadku podczas walki o pierwsze miejsce i w ostatnim wyścigu mocno poturbowany przyjechał na końcu stawki.

W rundzie zasadniczej Krycha zdobył w Grudziądzu pięć punktów i bonus w trzech biegach, jednak ten mecz przyszedł jeszcze na długo przed złapaniem przez gdańszczanina wysokiej formy, jaką prezentuje obecnie. Właśnie na grudziądzkim torze Pieszczek z 11 punktami na koncie zajął czwarte miejsce w tegorocznym półfinale IMP i pewnie awansował do finału.

Średnia wyjazd 2013: 2,000.

Średnia w Grudziądzu (2011-2013):
1,750 (8 biegów).

Marcel Szymko

Marcel Szymko w lidze pojechał w Grudziądzu w tylko czterech biegach, w których zdobył zaledwie jeden punkt. Dużo lepiej szło mu jednak w imprezach młodzieżowych. Bardzo dobrze może wspominać ostatni sezon, gdzie w IV rundzie MDMP był niepokonany, a w 1/2 MIMP zajął szóste miejsce, przegrywając awans do finału dopiero w biegu dodatkowym. W tym roku w imprezach młodzieżowych na tym torze zdobywał odpowiednio 9 punktów, 11 punktów i 2 bonusy, a ostatnio 14 punktów.

W ostatnim czasie zanotował też progres w lidze. Pojechałem w końcu na swoim poziomie. Nie jest tajemnicą to, że miałem nowy silnik, który był przygotowany tak jak trzeba na to spotkanie i używałem go po raz pierwszy w meczu ligowym. Szkoda, że dopiero teraz go dostałem, ale tak już bywa - wyjaśnił.

Co ciekawe biorąc pod uwagę wszystkie imprezy młodzieżowe na grudziądzkim torze od 2009 roku, Marcel Szymko pojechał w 49 biegach, w których zdobył 111 punktów, co daje mu średnią biegową równą 2,265.