KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Stefan Smołka: Leszczyńskie 75 lat

Najświeższą pozycją w bogatej bibliotece książek o speedway’u jest tom zatytułowany "Leszczyńskie żużlowe ABC", wydany ostatnio staraniem wydawnictwa "Danuta" na 75 lat sportu żużlowego w Lesznie.
Stefan Smołka
Stefan Smołka

Jeśli ktoś chciałby dogłębnie poznać, i to w najdrobniejszych szczegółach, historię leszczyńskiej Unii, wszystkie jej osiągnięcia, zanalizować zdarzające się czasy kryzysu, poznać precyzyjne wyniki oraz całą armię ludzi odpowiedzialnych za trwanie owej drugiej religii mieszkańców Leszna, to niczego więcej nie potrzebuje.

Przeglądając karty tej książki najpierw widzimy ludzi. Te twarze zdają się mówić - portretowe ujęcia każdego, kto cokolwiek dla Unii uczynił, dołożył choćby niewielką cegiełkę do budowanej ofiarnie latami solidnej i niezłomnej budowli pod nazwą Unia Leszno.

Zaraz potem wzrok przyciągają obrazki z pól zaciekłych bitew, zażarte pojedynki na czarnym torze popularnego ”Smoka” - stadionu nazwanego imieniem człowieka-legendy, pierwszej wielkiej gwiazdy całego polskiego sportu żużlowego, Alfreda Smoczyka. Jak jest religia - to musi być świątynia. Leszno pamięta zasługi, ceni, szanuje, potrafi oddać należny hołd swoim herosom. Nie wszędzie to się udaje - vide Rybnik uparcie pomijający milczeniem swych dawnych żużlowych bohaterów.

Legendarny Alfred Smoczyk w początkach krótkiej kariery Legendarny Alfred Smoczyk w początkach krótkiej kariery
Przemykają nam przed oczyma pozujące do zdjęć podczas prezentacji przedmeczowych kolejne wyglancowane składy wojowników spod znaku szarżującego byka, z różnym skutkiem broniących barw wspólnej sprawy - wielkiej żużlowej Unii, od czasów najdawniejszych (rok 1938) aż do dziś. Byłeś "bykiem"? - masz miejsce w historii. Proste, logiczne, oczywiste.

Marginesy stron, oprócz twarzy osób zasłużonych dla Unii, miasta Leszna i tym samym, tak się składa, całego polskiego żużla, zdobią również okładki programów żużlowych, co dla koneserów jest wartością samą w sobie.

Niedawno ukazał się zbliżony formą "Leksykon tarnowskiego żużla", autorstwa Roberta Nogi, dziś mamy kompendium wiedzy o żużlowym Lesznie. Dwie Unie w Unii (Europejskiej) dały dobry przykład. Czas na pozostałe ośrodki żużlowe (ze swej strony mogę zapewnić, że gromadzę dane w temacie Rybnik), bo wszystkie reprezentowane dziś w ligach żużlowych kluby polskie mają mniej lub bardziej bogatą historię, o którą warto kruszyć kopie. Polonia Bydgoszcz pamięta czas przedwojenny, tak samo Grudziądz i Toruń, Ostrów i Łódź, Kraków i Częstochowa, Gdynia i Sopot (motocykliści z Wolnego Miasta Gdańsk reprezentowali częściej barwy niemieckich klubów). Zaraz po wojnie wypłynęły Wrocław i Rawicz, Gniezno i Piła, Gorzów i Zielona Góra, Rzeszów i Tarnów, Opole i Krosno. Nie zapominajmy przy tym o tych miastach, co wycisnęły mocne piętno na żużlu, a dziś (chwilowo?) na mapie żużlowej nie istnieją: Poznań, Warszawa, Katowice, Mysłowice, Bielsko, no i najbardziej w tym towarzystwie utytułowane Świętochłowice. To oczywiście nie wszystko - są i inne.

Przyznam bez bicia, że dla mnie - zbzikowanego historyka - wartością bezcenną jest kalendarium na końcu książki red. Wiesława Dobruszka pt. "Leszczyńskie żużlowe ABC", opisujące pokrótce każdy rok działalności - chyba bardziej adekwatnie w tym miejscu byłoby ją nazwać służbą. W tym ośrodku żużlowym, nigdy nie wyrzekającym się kanonu pracy u podstaw - szkolenia, słowo służba brzmi dużo mniej patetycznie, niż gdziekolwiek indziej. Zwłaszcza jak się ma tak mocne filary bogatych tradycji, lud nieustannie spragniony igrzysk i do tego grono ludzi wpływowych, gotowych tradycje podtrzymywać. Pro publico bono.

Śmiem twierdzić, że gdyby nie Leszno, tego miasta oraz jego mieszkańców żużlowy obłęd, to speedway w Polsce niechybnie by upadł. Gratuluję jubileuszu, znakomitej książki i… żużlowego węchu.

Stefan Smołka

Żużlowy kalendarz ścienny na rok 2014 dostępny w sprzedaży ONLINE! Polecamy wszystkim kibicom!

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (27)
 • Kaźmirz Bendke Zgłoś komentarz
  Do Zapora...myślę o koszarach na Kosciuszi...w Ostrowie...pozdrawim
  • sympatyk zuzla Zgłoś komentarz
   Czytając ten reportaż jedynie co można powiedzieć piękne karty historii i w Lesznie ALFRED zapisał .SZKODA ŻE JUŻ GO NIE MA WŚRÓD NAS . Ale tak to jest już na tym świecie
   Czytaj całość
   poukładane.
   • Kaźmirz Bendke Zgłoś komentarz
    Opel był pozniej a najpierw -Willys... z demobilu z koszar na Kościuszki...
    • Kaźmirz Bendke Zgłoś komentarz
     Jak zawsze doskonały tekst pana Stefana...FOTKA-POEZJA...a te okulary u :Smoka" z celoloidu po każdym biegu zużlowcy wyrzucali nie czyścili byłem takim szczęsliwcem ,który byłem
     Czytaj całość
     obdarowany przez sąsiada jezdzącego na żużlu.Okulary były składane "szybki" łączone i zszywane czarną taśiemką. Pózniej był nowszy model 2-częsciowy...Smoczyk zginął w "wypadku drogowym" na JAWIE.Starsi "LESZNIKI "znaja szczególy tej tragedi. Mi nie wypada opisywać to zdarzenie..My ówcześnie mali kibice żużla byliśmy zaczarowni legendą Smoczyka,który ostatni raz startował w Ostrowie w "Łańcuchu Herbowym"...byłem widziałem,pamiętam..to były czasy...Panie Stefanie serdecznie pozdrawiam czekam za wspomnieniami poparte doskonałymi fotkami. Bendke -Konin.
     • PSŻ-owiec Zgłoś komentarz
      Unia Leszno to klub z wspaniałymi tradycjami. To klub, w którym zaczęło karierę wielu znaczących zawodników. Do dziś szkoli się młodych żużlowców (choć jest ich nieco mniej niż
      Czytaj całość
      kiedyś). Boję się jednak, że jak Bally zakończy karierę, to już nie będzie ten sam żużel :/ Dodam też, że Wielkopolanie powinni być dumni z dotychczasowych osiągnięć Leszczyńskich "Byków". Oczywiście polecam "wypad" do Leszna (lubię to miasto). Mogę nawet powiedzieć, gdzie kupić książki żużlowe (znam 3 miejsca). Oby w przyszłym sezonie Unia dała "czadu".
      • DzikHubert Zgłoś komentarz
       brakuje mi Leigh Adamsa ...
       • magpie Zgłoś komentarz
        "Śmiem twierdzić, że gdyby nie Leszno, tego miasta oraz jego mieszkańców żużlowy obłęd, to speedway w Polsce niechybnie by upadł." - kalumnie! Każdy to wie, że kolebką polskiego(ba,
        Czytaj całość
        światowego!) speedwaya jest Toruń a jego wspaniała złota drużna Boryszew(to chyba jakiś proszek do prania) pokazywana jest regularnie w unibax.tv na znanej platformie cyfrowej!
        • AVE BYKI Zgłoś komentarz
         Hmm... Przypomniało mi sie jak nie dawno Zdzisław Dobrucki w radiu elka opowiadał o tamtych czasach. Wspominał swój pierwszy wypad na IMP. Młotek,przecinak,śrubokręt w torbe,motocykl pod
         Czytaj całość
         pache i pieszo na dworzec PKP, w pociąg i jazda. Na miejscu z motorkiem pieszo na stadion a po zawodach do domu powtórka ! A kasa ? Jaka kasa ? Nikogo to nie interesowało. Miał być na zawodach i tyle. Ale czasy były :-)
         • byczek NZUL Zgłoś komentarz
          Radze grubasowi zastanowic sie z Kim zaciera tylko UNIA LESZNO
          • AVE BYKI Zgłoś komentarz
           Zdjęcie Alfreda - obłęd !!! I popatrzcie na jeszcze jedno - dziś teamy, kewlary, super kaski i ochraniacze, dmuchane bandy itp a wtedy - kawałek skorupy, gogle,skóra i śmigali ! A o
           Czytaj całość
           komisarzach toru nie wspomne ;-)...
           • W38-UL Zgłoś komentarz
            Stolica Polskiego speedway'a i oczywiście Duma Wielkopolski!
            • szogun Zgłoś komentarz
             Super historia, brak w niej tylko 1 i najważniejszego. Unia nie potrafi tak ciągnąć zuzla jak Legia piłeczki. Pomijam już przyczyny, stwierdzam tylko fakty.
             • 15X ZŁOTO Zgłoś komentarz
              To cała prawda!!!
              Zobacz więcej komentarzy (2)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×