WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Niespodzianka! Nie Nicki Pedersen, a Martin Vaculik Indywidualnym Mistrzem Europy!

A jednak! Nie faworyzowany Nicki Pedersen, a Martin Vaculik wywalczył tytuł IME. Duńczykowi przypadł srebrny medal, natomiast podium uzupełnił Grigorij Łaguta.
Mateusz Makuch
Mateusz Makuch

Turniej w Rzeszowie to zwieńczenie całego cyklu Speedway European Championship. Rozgrywki zainaugurowano w Gdańsku, następnie przeniesiono się do rosyjskiego Togliatti, a przed dwoma tygodniami rywalizowano w chorwackim Gorican. Niestety do turnieju w stolicy Podkarpacia nie dotrwali wszyscy uczestnicy. Ze ścigania wyeliminowały ich kontuzje.

Przed zawodami w Rzeszowie największe szanse na złoty medal w zreformowanych Indywidualnych Mistrzostwach Europy miał Nicki Pedersen. Duńczyk przewodził w stawce z dorobkiem 34. punktów po trzech turniejach. "Power" miał ułatwione zadanie, bowiem będący najbliżej niego Tai Woffinden (33) i Tomasz Gollob (32) nie mogli wystartować z powodu kontuzji. Zabrakło również Emila Sajfutdinowa (27), dla którego sezon został zakończony w półfinale Enea Ekstraligi w Toruniu. Następnymi w kolejce po medal byli zatem Martin Vaculik (29) oraz Grigorij Łaguta (26).

W związku z absencją Tomasza Golloba, z Polaków największe szanse na sukces miał Maciej Janowski. "Magic" w trzech wcześniejszych odsłonach zgromadził 25 "oczek". Najlepiej udział w zawodach rozpoczął jednak startujący z dziką kartą Grzegorz Walasek. Zawodnik miejscowej PGE Marmy wygrał swój wyścig. W pierwszej serii startów wspomniana trójka, która miała największe szanse na medale zwyciężyła w swoich startach. Status-quo zostało więc zachowane. Zmiana nastąpiła w serii drugiej, gdy Nicki Pedersen stracił "oczko" na rzecz Grzegorza Zengoty, natomiast Grigorij Łaguta przegrał w bezpośrednim pojedynku z Martinem Vaculikiem. Po 8. wyścigach Słowak odrobił zatem punkt do przewodzącego w klasyfikacji Duńczyka.

W kolejnych wyścigach Martin Vaculik kontynuował swoją dobrą passę. Po trzech startach zawodnik Unii Tarnów był niepokonany. Tuż za nim uplasował się Grigorij Łaguta. Bardzo dobrze radził sobie również wspomniany Zengota. "Zengi" na swoim koncie miał 7 punktów i prezentował się przyzwoicie na rzeszowskim torze. Należy również wspomnieć o Sebastianie Ułamku, który dotychczas spisywał się nieźle zajmując m.in. drugie miejsce w Gorican. Na torze w Rzeszowie natomiast nie radził sobie zbyt dobrze. Po trzech seriach na swoim koncie miał ledwie 2 punkty. O sporym pechu mógł natomiast mówić Jurica Pavlic, który dwukrotnie notował defekt motocykla na drugim miejscu.

Mimo, że Vaculik jechał znakomicie, równie dobrze radził sobie Łaguta, końcowego triumfu ze swoich rąk nie zamierzał dać sobie wydrzeć Pedersen. Duńczyk tracił do swoich rywali odpowiednio dwa i jedno oczko po czterech seriach. Tym samym utrzymywał bezpieczną przewagę i kontrolował sytuację. Nicki był mocno skupiony, by wywalczyć tytuł Indywidualnego Mistrza Europy 2013. Zwrot akcji nastąpił w gonitwie 17., kiedy to w pierwszym łuku Pedersen podciął Fredrika Lindgrena. Arbiter wykluczył Duńczyka z powtórki. Otworzyło to ogromną szansę dla Vaculika. Słowak ją wykorzystał, choć nie brakowało głosów, że na pierwsze miejsce w tej odsłonie celowo przepuścił go prowadzący od startu w powtórce Ales Dryml.

Po pięciu seriach startów Martin Vaculik i Nicki Pedersen zrównali się punktami i ostatnie wyścigi zadecydowały o mistrzostwie. Brązowy medal zagwarantował sobie natomiast wspominany Grigorij Łaguta.

Nicki Pedersen swój udział w tych zawodach zakończył już w biegu dodatkowym o awans do finału. Oznaczało to, że Vaculik musi w finale zdobyć chociaż jeden punkt, by móc celebrować zdobycie mistrzowskiego tytułu. W gonitwie wieńczącej zmagania na torze w Rzeszowie nie obyło się bez dramaturgii. Na wyjeździe z pierwszego łuku w dziurę wpadł Grzegorz Zengota, który uderzył w Słowaka, ale ten utrzymał się na motocyklu. Pecha miał natomiast Andersen. Duńczyk zderzył się bowiem z tańczącym po torze motocyklem "Zengiego". Naturalnie Polak został wykluczony z powtórki.

Ostatecznie w finale triumfował Martin Vaculik, który w ten sposób przypieczętował swój sukces. Należy również pamiętać, że trzech najlepszych zawodników z tego sezonu na pewno weźmie udział w przyszłorocznej edycji SEC. Jako ciekawostkę należy dodać, że najwyżej z Polaków w tegorocznym cyklu został sklasyfikowany Maciej Janowski, który na swoim koncie w 4. turniejach zgromadził 33 punkty.

Wyniki:
1.
Martin Vaculik (Słowacja) - 18 (3,3,3,3,3,3) + 1. miejsce w finale
2.
Grigorij Łaguta (Rosja) - 16 (3,2,3,3,3,2) + 2. miejsce w finale
3.
Hans Andersen (Dania) - 10+2 (2,3,1,0,3,1) + 3. miejsce w finale
4.
Grzegorz Zengota (Polska) - 11+3 (1,3,3,2,2,w) + 4. miejsce w finale
5.
Nicki Pedersen (Dania) - 10+1 (3,2,2,3,w)
6.
Andriej Karpow (Ukraina) - 10+t (0,3,2,2,3)
7.
Maciej Janowski (Polska) - 8 (d,2,3,1,2)
8.
Fredrik Lindgren (Szwecja) - 8 (2,2,2,1,1)
9.
Grzegorz Walasek (Polska) - 7 (3,1,0,2,1)
10.
Ales Dryml (Czechy) - 7 (2,0,1,2,2)
11.
Leon Madsen (Dania) - 6 (1,1,d,3,1)
12.
Robert Miśkowiak (Polska) - 6 (2,1,2,1,d)
13.
Jurica Pavlic (Chorwacja) - 3 (d,0,d,1,2)
14.
Łukasz Sówka (Polska) - 3 (1,1,0,0,1)
15.
Sebastian Ułamek (Polska) - 2 (1,0,1,d,0)
16.
Nicolas Covatti (Włochy) - 1 (d,d,1,w,d)

Bieg po biegu:
1.
Walasek, Dryml, Ułamek, Covatti (d/4)
2.
Vaculik, Miśkowiak, Sówka, Pavlic (d/2)
3.
Łaguta, Lindgren, Zengota, Karpow
4.
Pedersen, Andersen, Madsen, Janowski (d/start)
5.
Karpow, Janowski, Sówka, Dryml
6.
Andersen, Lindgren, Miśkowiak, Ułamek
7.
Zengota, Pedersen, Walasek, Pavlic
8.
Vaculik, Łaguta, Madsen, Covatti (d/4)
9.
Zengota, Miśkowiak, Dryml, Madsen (d/4)
10.
Łaguta, Pedersen, Ułamek, Sówka
11.
Vaculik, Karpow, Andersen, Walasek
12.
Janowski, Lindgren, Covatti, Pavlic (d/2)
13.
Łaguta, Dryml, Pavlic, Andersen
14.
Vaculik, Zengota, Janowski, Ułamek (d/4)
15.
Madsen, Walasek, Lindgren, Sówka
16.
Pedersen, Karpow, Miśkowiak, Covatti (u/w)
17.
Vaculik, Dryml, Lindgren, Pedersen (w)
18.
Karpow, Pavlic, Madsen, Ułamek
19.
Łaguta, Janowski, Walasek, Miśkowiak (d/4)
20.
Andersen, Zengota, Sówka, Covatti (d/4)

Bieg ostatniej szansy:
21.
Zengota, Andersen, Pedersen, Karpow (t)

Finał:
22.
Vaculik, Łaguta, Andersen, Zengota (w)

Klasyfikacja generalna SEC

M Zawodnik Kraj Pkt
1. Leon Madsen #66 Dania 56
2. Jarosław Hampel #33 Polska 45
3. Robert Lambert #505 Wielka Brytania 41
4. Antonio Lindbaeck #85 Szwecja 40
5. Mikkel Michelsen #155 Dania 40
6. Emil Sajfutdinow #89 Rosja 39
7. Vaclav Milik #225 Czechy 32
8. Peter Kildemand #25 Dania 32
9. Kai Huckenbeck #744 Niemcy 26
10. Andriej Kudriaszow #91 Rosja 26
11. Krzysztof Kasprzak #507 Polska 24
12. Piotr Pawlicki #777 Polska 20
13. Andrzej Lebiediew #129 Łotwa 20
14. Andreas Jonsson #100 Szwecja 19
15. Kacper Woryna Polska 13
16. Kevin Woelbert Niemcy 8
17. Adrian Gała Polska 5
18. Josef Franc #444 Czechy 4
19. Aleksandr Łoktajew Ukraina 4
20. Oleg Michaiłow Łotwa 4
21. Jakub Miśkowiak Polska 3
22. Rafał Karczmarz Polska 1
23. Max Dilger Niemcy 1
24. Robert Chmiel Polska 1
25. Norbert Krakowiak Polska 0

KUP bilet na 2019 PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland!

Jak w skali szkolnej oceniasz nowe Indywidualne Mistrzostwa Europy?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (328):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • toszy82 0
  Ty twierdzisz, że heroiczna a ja mogę w takiej samej sytuacji powiedzieć, że bezmyślna...
  Wiadomo że jesteś z Częstochowy więc będziesz go bronił...
  Tak jak ja Miedziaka...
  mat.czewa No tak to najlepiej żeby jechał wystraszony, bo nie wiadomo co się stanie jak pojedzie tą ścieżką i odpuszczał bo może dojść do jakiegoś upadku. Żużel jest taką dyscypliną, że walka na torze musi być, upadki w ten sport pojedyncze jak i z innymi zawodnikami, są wliczone, więc jak czasem pojedzie na granicy rozsądku i walczy o każdy punkt to chyba nie jest złe ? Do tej pory nikomu krzywdy nie zrobił, potrafi przyznać się do błędu, przeprosić, a niestety nie każdy ma na tyle odwagi i zdrowego ducha sportu jak Łaguta. Jego jazda jest widowiskowa i dużo swoją osobą, jazdą wniósł w tą dyscyplinę. Jego jazda niekiedy jest heroiczna, ale wystarczy być na meczach w Częstochowie i widzieć te akcje, jakie przeprowadza, tego się nie da opisać, to trzeba zobaczyć.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • mat.czewa 0
  Tak zgadza się przegiął pałkę tamtym biegiem, chciał bronić punktu, nie miał mocy, ale mógłby Maćka rozsypać, całe szczęście Maciek ma już trochę doświadczenia w tym sporcie. Dostał opiernicz za coś takiego zaraz po zjeździe do parku, osobiście widziałem, przyznał się do błędu i przeprosił Maćka.
  Kibic Jaskółek Za ostro pojechał w biegu z Maćkiem gdzie był wolniejszy i przegrał by ten bieg on nie raz jedzie całą szerokością toru rozumiem walkę ale on przesadza.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • mat.czewa 0
  No tak to najlepiej żeby jechał wystraszony, bo nie wiadomo co się stanie jak pojedzie tą ścieżką i odpuszczał bo może dojść do jakiegoś upadku. Żużel jest taką dyscypliną, że walka na torze musi być, upadki w ten sport pojedyncze jak i z innymi zawodnikami, są wliczone, więc jak czasem pojedzie na granicy rozsądku i walczy o każdy punkt to chyba nie jest złe ? Do tej pory nikomu krzywdy nie zrobił, potrafi przyznać się do błędu, przeprosić, a niestety nie każdy ma na tyle odwagi i zdrowego ducha sportu jak Łaguta. Jego jazda jest widowiskowa i dużo swoją osobą, jazdą wniósł w tą dyscyplinę. Jego jazda niekiedy jest heroiczna, ale wystarczy być na meczach w Częstochowie i widzieć te akcje, jakie przeprowadza, tego się nie da opisać, to trzeba zobaczyć.
  toszy82 Dobre... xD Przegina w granicach rozsądku... Tzn ??? Kolejne: jak wiadomo że coś na 1 łuku jest nie tak to chyba powinno się jechać ostrożniej i spodziewać się w tym miejscu niespodzianek...??
  [ pokaż odpowiedzi ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (325)
Pokaż więcej komentarzy (328)
Pokaż więcej komentarzy (328)
Pokaż więcej komentarzy (328)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×